2011-12-04

Lotnicze Orły 2011 - Paralotniarstwo

Janusz Orłowski, Przemysław Mastalerz, Grzegorz Krzyżanowski oraz Kamil Mańkowski – to nazwiska osób biorących udział w plebiscycie Lotnicze Orły 2011, nominowanych do nagrody w kategorii Człowiek Roku – Paralotniarstwo.

Janusz OrłowskiJanusz Orłowski urodził się 14 stycznia 1926 roku. Z wykształcenia i z zawodu jest architektem. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Przez całe życie pracował w wyuczonym zawodzie i był urbanistą ze specjalizacją - zabytkoznawstwo. Wielki pasjonat lotnictwa, najstarszy w Polsce człowiek wciąż latający na paralotni, jak sam się nazywa Praszczur. W 1946 roku zaczął swoją przygodę z szybowcami. W tym roku, po wygaśnięciu ważności świadectwa kwalifikacji, odświeżył je na kolejne 5 lat. Mimo, że przepisy tego nie wymagały, zrobił badania lotnicze, które bez większego trudu przeszedł. Historia polskiego paralotniarstwa i nadal świetny pilot - pomimo iż niebawem skończy 86 lat.

Przemysław MastalerzPrezes mazurskiego oddziału Gekon Glide Club-u. Współtwórca Mazurskiego Parapikniku, który w tym roku odbył się po raz drugi, gromadząc kilkudziesięciu pilotów z całej Polski oraz wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród lokalnych mieszkańców jak i turystów. Człowiek, który już po raz kolejny udowodnił, że nie mając nic oprócz dobrych chęci, można realizować wielkie sprawy i spowodować, że inni uśmiechają się. Wszyscy bardzo go wspierają, twierdząc, że dzięki niemu jeszcze wiele może się zmienić w polskim paralotniarstwie. Jest bardzo ceniony w Klubie, głównie za swoje zaangażowanie w promocji paralotniarstwa. Wielu może pozazdrościć Panu Przemkowi ogromnego zapału i wytrwałości.

Grzegorz KrzyżanowskiGrzegorz Krzyżanowski urodził się w 1977 roku. Swoje zainteresowania lotnicze rozpoczął od modelarstwa i szybownictwa. W 2005 roku zaczął latać na paralotni z napędem, a już rok później na Mistrzostwach Polski PPG był trzeci. Od 2006 roku jest członkiem Kadry Narodowej i reprezentantem kraju. Trzykrotny Mistrz i Wicemistrz Polski paralotni z napędem PPG, wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, Mistrz Świata na World Paramotors XContest w 2008 roku. W 2009 roku wywalczył tytuł Międzynarodowego Mistrza Chin podczas zawodów i pokazów lotniczych w Chinach (China International Airsport Festiwal). Jest również pilotem testowym. Posiada ogromną wolę zwycięstwa i potencjał zawodniczy. Jest określany jako najbardziej zdyscyplinowany i zorganizowany zawodnik w polskiej kadrze. Czynnie bierze udział w podnoszeniu bezpieczeństwa lotniczego.Kamil MańkowskiKamil Mańkowski jest zawodnikiem ppg i instruktorem paralotniowym. Swoją przygodę rozpoczął jeszcze pod koniec lat 90. Pierwszą licencję otrzymał w 2000 roku. Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Biorąc udział wraz z motoparalotniową kadrą narodową w Mistrzostwach Świata i Europy, dwukrotnie sięgnął po drużynowy brąz (2008-2009). Jako najmłodszy zawodnik kadry narodowej ma także na koncie indywidualny brązowy medal Mistrzostw Polski 2011 oraz drużynowy brąz w slalomowym Pucharze Świata 2011. Jak twierdzi, próbował wielu sposobów na latanie, ale żaden nie daje mu tyle radości co paralotniarstwo. W 2010 roku został laureatem nagrody Ministra Sportu i Turystyki za osiągnięcia sportowe. Zafascynowany niezależnością, którą daje paralotnia ciągle szuka nowych wyzwań – speedriding, akrobacja, filmy z powietrza to tylko niektóre z jego zainteresowań.