2010-04-01

Lotnictwo – kwiecień 2010

Lotnictwo – kwiecień 2010, a w nim aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne.

Lotnictwo - to profesjonalny miesięcznik poświęcony przeszłości, teraźniejszości i perspektywom rozwojowym lotnictwa wojskowego oraz cywilnego i kosmonautyce. W czasopiśmie są prezentowane najważniejsze wydarzenia lotnicze z kraju i ze świata, analizy i artykuły poświęcone węzłowym problemom rozwoju lotnictwa i kosmonautyki, monografie statków powietrznych z licznymi zdjęciami, sylwetkami barwnymi i rysunkami, opisy linii lotniczych, sił powietrznych, jednostek lotniczych, operacji, bitew i walk, sylwetki ludzi lotnictwa, sprawozdania i relacje z najważniejszych imprez lotniczych, Silną stroną "Lotnictwa" jest szeroki zespół autorski, który gwarantuje rzetelność, różne punkty widzenia na omawiany temat oraz wysoki poziom prezentowanych treści.

W numerze kwietniowym:
- Aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne
- Pierwszy S-70i Black Hawk z Mielca
- Nowe detale o PAK FA
- Jak-130 wszedł do służby w Rosji
- Tu-204SM – żeby nie dokładać do interesu
- Polskie porty lotnicze 2009
- Samoloty ATR 42 i ATR 72 – 25 lat turbośmigłowego sukcesu (cz. III)
- Amerykańskie bombowce i samoloty tankowania powietrznego na przełomie XX i XXI wieku
- Siły Powietrzne Rumunii (cz. II)
- Alarm w Hyères!
- Brytyjskie Phantomy
- Symulatory ATC w WSOSP w Dęblinie – historia i teraźniejszość (cz. I)
- STS-129 – latający magazyn
- Dymitr Atanasow – 35 lat w bułgarskim lotnictwie
- Samolot myśliwski Kawasaki Ki-61 Hien (cz. II)
- Jan Łuszczek (1918–2010)

Pierwszy S-70i Black Hawk z MielcaW przeddzień trzeciej rocznicy finalizacji umowy nabycia Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu przez amerykański koncern United Technolgies Holding (właściciela Sikorsky Aircraft Corporation) i rok po ukończeniu w Polsce pierwszej kabiny śmigłowca – 15 marca br., zaprezentowano pierwszy egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca transportowego Sikorsky S-70i Black Hawk, zmontowanego w mieleckiej wytwórni. Fot. Tomasz Kwasek

Uroczystość uświetnili swą obecnością licznie przybyli goście, w tym przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych (Policji i Służby Celnej), a także attache akredytowani w Polsce i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Byli także przedstawiciele obu izb naszego parlamentu i parlamentu europejskiego. Ceremonia prezentacji śmigłowca miała uroczysty charakter – jak podkreślali przedstawiciele właściciela zakładów w Mielcu (wiceprezes Sikorsky Aircraft Corporation Robert Kokorda i wiceprezes Sikorsky Military Systems Michael Ambrose) oraz manager programu Black Hawk Debra A. Zampano polska wytwórnia wywiązała się w pełni z powierzonych zadań, dostarczając maszynę w wymaganej kompletacji w zaplanowanym terminie.

Nowe detale o PAK FAT-50-1 – pierwszy prototyp rosyjskiego wielozadaniowego samolotu myśliwskiego o cechach utrudnionej wykrywalności PAK FA w widoku z przodu.

1 marca br. rosyjski premier, Władimir Putin, przybył do biura konstrukcyjnego Suchoja na ulicy Polikarpowa 23 w Moskwie, gdzie zademonstrowano mu egzemplarz myśliwca PAK FA przeznaczony do prób statycznych, T-50-0. Pokazano mu także stanowisko do prób awioniki z „pracującą” kabiną PAK FA, stanowisko doświadczalne systemu sterowania myśliwcem KSU-50, w tym siłowniki powierzchni sterowych oraz salę komputerową wydziału projektowania. Władimir Putin pozdrowił wszystkich uczestników programu PAK FA z okazji udanego rozpoczęcia prób w locie.

Jak-130 wszedł do służby w RosjiLinia produkcyjna samolotów szkolno-bojowych Jak-130 w Irkucku. Fot. Irkut

18 lutego br. na lotnisku ośrodka szkolenia bojowego w Lipiecku wylądował pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 (z numerem bocznym 91); w najbliższych dniach w Lipiecku jest oczekiwany drugi taki samolot. Są to pierwsze Jak-130 przekazane przez zakład produkcyjny Sokoł w Niżnym Nowgorodzie do służby w Siłach Powietrznych Rosji. Według informacji służby prasowej sił powietrznych W marcu-kwietniu ośrodek w Lipiecku otrzyma jeszcze pięć-sześć takich samolotów. Nasi specjaliści dogłębnie poznają Jak-130 i przygotują rekomendacje metodyczne dla jednostek i szkół pilotów Sił Powietrznych Rosji. Potem ruszą dostawy Jak-130 do jednostek; jako pierwsza Jak-130 otrzyma szkoła pilotów w Krasnodarze.

Tu-204SM – żeby nie dokładać do interesuŚredni samolot pasażerski Tu-204SM dostał zupełnie nową awionikę i kabinę umożliwiającą pilotowanie maszyny przez dwóch członków załogi.

Rosyjska Zjednoczona Korporacja Lotnicza (OAK – Objedinionnaja Awiastroitielnaja Korporacija) realizuje program nowego samolotu pasażerskiego Tu-204SM. W sierpniu 2009 r. wzięto z linii produkcyjnej dopiero, co rozpoczęty płatowiec 64054 samolotu Tu-204 i przeznaczono go na prototyp wersji Tu-204SM; dostał on jednocześnie nowy numer seryjny 64150. Według obecnego planu OAK, pierwszy Tu-204SM ma być gotowy w kwietniu 2010 r., a łącznie w ciągu tego roku mają być wykonane Tego typu samoloty, które posłużą do badań. W grudniu 2010 r. Tu-204SM ma uzyskać certyfikat, a w czerwcu 2011 r. pierwszy samolot ma być przekazany do eksploatacji w Iranie.

Polskie porty lotnicze 2009Port lotniczy w Warszawie w ruchu międzynarodowym obsłużył 7489,6 tys. pasażerów, a najpopularniejszym kierunkiem był Londyn (685,7 tys.). Na zdjęciu Airbus A320 linii lotniczej British Airways. Fot. Piotr Buchman


W ubiegłym roku w krajowych portach lotniczych obsłużono 19,2 mln pasażerów, 68,2 tys. ton ładunków i odbyło się 287,9 tys. operacji startów i lądowania. Z warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina skorzystało 8,3 mln podróżnych, a z portów regionalnych 10,9 mln. Kontrolerzy ruchu lotniczego zabezpieczyli obsługę nawigacyjną 253 tys. przelotów w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz 300 tys. tranzytów.

Samoloty ATR 42 i ATR 72 – 25 lat turbośmigłowego sukcesu (cz. III)Pierwszy egzemplarz samolotu komunikacji regionalnej ATR 42-600 został oblatany 4 marca 2010 r. Wkrótce samolot przejdzie 75-godzinny program badań w powietrzu. Fot. ATR

W początkowej fazie programu ATR jedyną dostępną modyfikacją dostosowaną do przewozu ładunków była wersja Quick Change (ATR 42QC i ATR 72QC). Ze względu na charakter zmian, rozwiązanie to zadowalało głównie operatorów wykorzystujących samoloty do doraźnego przewozu ładunków, jako uzupełnienie operacji pasażerskich. Wraz z pojawieniem się na rynku starszych płatowców, o relatywnie niskiej wartości rynkowej, ekonomicznie uzasadniona okazała się ich przebudowa i wykorzystanie jako wariantu czysto transportowego.

Amerykańskie bombowce i samoloty tankowania powietrznego na przełomie XX i XXI wiekuSamoloty bombowe B-52H Stratofortress są systematycznie modernizowane, dzięki czemu mogą przenosić coraz nowsze uzbrojenie klasy „powietrze–powierzchnia”. Stopniowo zrezygnowano z przenoszenia przez nie broni nuklearnej i skupiono się na precyzyjnych lotniczych środkach bojowych z ładunkami konwencjonalnymi. Fot. USAF

Obok wielozadaniowych samolotów myśliwskich, które są podstawą amerykańskich sił powietrznych, istotnym komponentem, dzięki któremu mogą one przeprowadzać silne uderzenia lotnicze w najdalszych zakątkach świata, są bombowce oraz samoloty tankowania powietrznego.Mało liczebna flota samolotów bombowych, które znajdują się w strukturze US Air Force, pozwala jednak na dość elastyczne reagowanie na zagrożenia, występujące we współczesnym świecie – mogąc wyprowadzać decydujące ciosy każdemu przeciwnikowi, przy wykorzystaniu uzbrojenia konwencjonalnego oraz nuklearnego.

Siły Powietrzne Rumunii (cz. II)Jedyny rumuński C-130H Hercules, odkupiony od włoskich sił powietrznych i dostarczony w lutym 2007 r. Rumunia była pierwszym państwem dawnego Układu Warszawskiego, jakie wprowadziło do eksploatacji takie samoloty. W październiku 1996 r. dostarczono pierwszego z czterech eks amerykańskich C-130B Hercules. Fot. Marnix Sap & Carlo Brummer/MIAS.Aero

Siły Powietrzne Rumunii operują z pięciu aktywnych baz lotniczych: Câmpia Turzii, Borcea-Feteşti, Bucuresti-Otopeni, Bacau i Boboc. Do dyspozycji mają też dwie bazy rezerwowe, w każdej z nich stacjonuje eskadra śmigłowców.

Alarm w Hyères!Śmigłowiec AgustaWestland Lynx HAS.2 (FN), należący do dywizjonu 31. Flotille, dysponującego sześcioma takimi maszynami. Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie i zwalczanie małych jednostek nawodnych. Fot. Carlo Kuit & Paul Kievit/Bronco Aviation

Historia Hyères-Palyvestre sięga 1919 r., kiedy to sekretarz Marynarki Wojennej Francji zdecydował o budowie bazy lotnictwa morskiego w tym rejonie i o osuszeniu w tym celu okolicznych bagien. 1 lutego 1925 r. oficjalnie została ona nazwa na Centrum Lotnictwa Morskiego Palyvestre (Centre d’Aviation Maritime du Palyvestre) i od tego momentu przez cały czas należała do lotnictwa Marynarki Wojennej Francji (Aeronavale). Wraz z zamknięciem bazy Saint-Mandrier w październiku 2003 r. trzy tamtejsze dywizjony śmigłowców przeniesiono na stałe do Hyères-Palyvestre. Obecnie stanowią one trzon francuskiego lotnictwa morskiego w południowej części kraju.

Brytyjskie PhantomyZamawiając wielozadaniowy samolot myśliwski F-4J Phantom II Wielka Brytania jednocześnie przyjęła założenie, że jak największa część płatowca, wyposażenia i uzbrojenia samolotu powinna być brytyjskiej konstrukcji i produkcji. Fot. MoD

Wielka Brytania była pierwszym eksportowym użytkownikiem wielozadaniowych samolotów myśliwskich McDonnell F-4 Phantom II, a zarazem odbiorcą wersji najbardziej zmienionych w stosunku do amerykańskiego oryginału. Zakup ten był też przełomowy dla brytyjskiego przemysłu lotniczego, do tej pory niemal całe wyposażenie dla brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF, FAA, AAC) dostarczały rodzime wytwórnie.

Symulatory ATC w WSOSP w Dęblinie – historia i teraźniejszość (cz. I)IKS-80 Oberon był zestawem elektronicznych urządzeń symulujących procesy i procedury pracy występujące w radiolokacyjnych systemach wzrokowo-fonicznego kierowania obiektami powietrznymi w rejonie lotniska i podczas podejścia do lądowania oraz naprowadzania samolotów przechwytujących na cele powietrzne. Fot. Michał Fiszer

O sukcesie nowoczesnego i efektywnego przygotowania kontrolerów ruchu lotniczego decyduje kompleksowy system wspomagania szkolenia i treningu. Głównym kryterium oceny, jakości i przydatności współczesnego systemu szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego jest jego efektywność. Efektywnością systemu szkolenia oraz jego miarą są zakres i poziom przygotowania kontrolerów ruchu lotniczego do pracy na przyszłym stanowisku. Szkolenie kandydata na kontrolera ruchu lotniczego jest złożone i długotrwałe.

STS-129 – latający magazynProm kosmiczny Atlantis sfotografowany na wyrzutni w Kennedy Space Center tuż po odsunięciu wieży obsługi serwisowej. Fot. NASA

Piąty, a zarazem ostatni w 2009 r. lot amerykańskiego wahadłowca, niemal w całości został poświęcony doposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w istotne dla jej dalszego funkcjonowania duże, zewnętrzne części zapasowe. To na wypadek, gdyby awarii uległy pracujące już od wielu lat, podstawowe podzespoły stacji kosmicznej, gdyż po wycofaniu w tym roku z użytku wahadłowców, w najbliższych latach nie byłoby żadnej możliwości dostarczenia jakiegokolwiek z nich na jej pokład.

Dymitr Atanasow – 35 lat w bułgarskim lotnictwieKapitan Dymitr Atanasow przygotowuje się do lotu na samolocie myśliwsko-bombowym UMiG-15MT z czerwonym numerem 80, lotnisko w Tołbuchin, październik 1962 r. Fot. via Stanisław Dymitrow

Bułgarski przemysł lotniczy dynamicznie rozwijał się w latach dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Działały trzy nowoczesne fabryki lotnicze, które produkowały własne i licencyjne konstrukcje samolotów rozpoznawczych, łącznikowych i treningowych dla bułgarskich wojsk lotniczych. W 1954 r. pod naciskiem ZSRR zlikwidowano w Bułgarii przemysł lotniczy. Zakłady lotnicze przestawiono na inną produkcję, a część inżynierów i techników przeniesiono do wojskowych baz remontowych, tworzonych w ramach struktur bułgarskiego ministerstwa obrony. Dwukrotnie próbowano później odtworzyć produkcję lotniczą w Bułgarii. Próby te były podejmowane w lotniczym zakładzie remontowym „Chan Asparuch” w mieście Dobricz w Bułgarii a inicjatorem tych prób był wieloletni główny inżynier, a później dyrektor zakładu, płk mgr inż. Dymitr Iwanow Atanasow – absolwent Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej, którego sylwetkę chcielibyśmy przybliżyć.

Samolot myśliwski Kawasaki Ki-61 Hien (cz. II)Samolot myśliwski Ki-61 Ic ze składu 1. eskadry 244. pułku. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie 23 lutego 1945 r. nad równiną Kanto. Kilka dni wcześniej piloci pułku stoczyli serię walk powietrznych z amerykańskim lotnictwem pokładowym zgłaszając zestrzelenie dziesięciu myśliwców F6F-3 Hellcat i jednego bombowca nurkującego SB2C Helldiver.

Pierwszy seryjny samolot myśliwski Ki-61 został przekazany Lotnictwu Cesarskiej Armii Lądowej w sierpniu 1942 r., czyli nieco ponad pół roku od chwili oblatania prototypu! Było to tempo jak na japońskie warunki niebywałe, za które jednak zapłacono w nieodległej przyszłości licznymi problemami eksploatacyjnymi, związanymi z tzw. chorobami "wieku dziecięcego". Pierwsze Ki-61 skierowano do Szkoły Lotnictwa Myśliwskiego w Akeno, gdzie w grudniu 1942 r. przebazowano przewidziany jako pierwszy do przezbrojenia w ten typ myśliwca 68. pułk z Harbinu (Mandżuria).

Jan Łuszczek (1918-2010)Kapral radiotelegrafista Jan Łuszczek na fotografii wykonanej tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Fot. via Wojciech Zmyślony.

4 stycznia 2010 r. w Zabrzegu koło Bielska-Białej zmarł chorąży w stanie spoczynku Jan Łuszczek, miał 91 lat. Należał do ostatnich żyjących lotników, którzy brali udział w wielkich czynach 303. Dywizjonu w czasie bitwy o Anglię. W 1940 r., służąc jako mechanik płatowcowy, Łuszczek przeszkolił się i pod koniec wojny będąc strzelcem-radiotelegrafistą i operatorem radaru latał w 304. Dywizjonie przeciwko niemieckim okrętom podwodnym. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Zabrzegu.

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

116

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-05-25 22:05:44 ~~Jordanjek~~

vtygshi

http://www.cazarafashion.nl/nike-roshe-run-legergroen-639.htm
http://www.ugtrepsol.es/versace-zapatos-hombre-2017-777.php
http://www.paintballdegrotewielen.nl/goedkoopste-nike-huarache-898.php
http://www.spanish-realestate.es/724-bota-de-futbol-2017.asp
http://www.cazarafashion.nl/nike-schoenen-outlet-online-review-713.htm

Adidas Ultra Boost Womens Running Shoes
Tenis Jordan 14
Air Max Flyknit Black
Puma Suede V2
Nike Witte Schoenen Dames

Utworzony: 2017-05-24 23:56:48 ~~CurtisGype~~

qyvjyax

http://www.elisamurciaartengo.es/air-jordan-imagenes-163.php
http://www.19at091.nl/adidas-nmd-boost-524.htm
http://www.strattondesignservices.co.uk/superstar-adidas-kids-259.php
http://www.vianed.nl/608-christian-louboutin-schoenen-outlet.html
http://www.wervjournaal.nl/554-clarks-dames-brogues.html

Gafas Hombre
Balenciaga Shoes Men
Adidas Tubular X Yeezy Custom
Salomon Ultra
Nike Air Max 90 Safari Black

Utworzony: 2017-05-22 19:25:45 ~~Kennoppows~~

Cephalexin 500ng Cap Ranbaxy Kamagra Tablet Will Cephalexin Make Canines Tired Online Nexium No Prescription Generic Viagra Pills Comprar Brand Kamagra Soft Cheapest Viagra Soft 100 Mg Cialis Online Usa Viagra.Es In House Pharmacy Uk Cheapest Cialis Online Doxycycline Direct Zithromax Heart Arrhythmia Internet Order Kamagra Cytotec Et Pose De Implant Viagra Kaufen Apotheke Leipzig Nolvadex Pharmacy Ciplox Prix Levitra 10 Mg Bayer Buy Generic Zoloft Online Where Can Viagra Be Purchased In Canada Acquisto Viagra San Marino Biuy Viagra Online Cialis Prezzo Confezione Comprar Cialis Barcelona Cheap Kamagra Uk Saint Viagro Buy Best Generic Kamagra Viagra Kaufen Tipps Cialis E Viagra Cheap Cialis Online Symbicort Cs Online Support24 Cheapest Propecia Prices Prix Levitra Belgique Cialis Once Day Buying Viagra Online Buy Lipitor Generic Dutasteride 0.5mg Delivered On Saturday Generic Zithromax Viagra Contre Le Decalage Horaire Usage Of Cephalexin Prices Kamagra Venta Levitra Levitra Kaufen Hamburg Buy Implicane Vigara Keflex Not Work Cheap Zoloft Without Prescription Levitra Fertilita Venta De Priligy En Chile Cialis Order Kamagra Chewable Cialis Duracion Del Efecto Deltasone 20mg Price Buy Epidou Without A Presrciption Cialis Da 10 O Da 20 Buy Cialis Online Cheap Viagra Rezeptfrei Arzt Amoxil And Yeast Infestion How Much Is Lasix Want To Buy Isotretinoin Amoxicillin Dosage For Cats Generic Cialis Pricing Want To Buy Macrobid. Discount Fedex Direct Macrobid 100mg No Script Needed. Macrobid Worldwide Shop Propecia Para La Mujer Buy Cheap Generic Zoloft Amoxicillin And Clav K Cialis Est Il Vraiment Efficace Buying Kamagra Online Cialis Generique Angleterre Buy Nexium Uk Kamagra On Line Priligy En Estados Unidos Propecia Side Effects Temporary Zoloft Order Via Medic Looking For Viagra Pills For Men Zoloft Buy Online Cialis Medicaments Generiques Renova Cream Order Order Kamagra Online Buy Now Tab Finasteride Cialis Precio Espana Ordina Cialis Online Dijon Acquisto Kamagra Herbal Propecia Need To Order Cialis Cod Elocon Mometasona No Rx Cialis Omline Cialis Cost Elocon 5g Delivered On Saturday Orlando Viagra Pillen Wirkung Buy Cialis Online Cialis Eintritt Wirkung Cialis Mit Paypal Tadalafil 20mg Effects Of Homeopathic Amoxicillin On Pets Propecia Dermatology Cialis Buy Online Buy now isotretinoin claravis Viagra Tabletten Frau Viagra Dosage Discount Doxycycline Buy Allergic Reactions To Amoxicillin Cheap Zoloft Without Prescription Lady Era Tab Dutasteride 0.5mg Next Day On Line Amex Accepted Canadian Viagra Baclofene Intoxication

Utworzony: 2017-05-20 17:59:50 ~~ThomasHemn~~

ksffccz

http://www.maxicolor.nl/nike-schoenen-mannen-992.html
http://www.top40ringtones.nl/adidas-runners-dames-704.htm
http://www.rwpieters.nl/890-timberland-earthkeepers.html
http://www.harlingen-havenstad.nl/clarks-green-600.html
http://www.adhi.es/puma-evopower-vigor-882.php

Clarks Wallabee
Valentino Dames Sneakers Beige
Botas Verdes
Balenciaga Sneakers 2017
Zapatillas Para

Utworzony: 2017-05-17 19:56:33 ~~RichardTer~~

qppqoud

http://www.al-parco.it/115-nike-mercurial-victory-vi-dynamic-fit-fg.html
http://www.ardaland.it/241-vibram-five-fingers-italia.asp
http://www.anonimoitaliano.it/367-nike-hypervenom-3-tf.htm
http://www.anonimoitaliano.it/217-nike-tiempo-legend-v-acc.htm
http://www.ascdiromagna.it/344-negozi-di-scarpe-mbt-torino.htm

Scarpe Salomon Speedcross 3 Gtx
Mbt Scarpe Antinfortunistiche
Mizuno Wave Rider 19 Recensioni
Nike Superfly Gold
Nike Hypervenom Calcetto