2010-04-01

Lotnictwo – kwiecień 2010

Lotnictwo – kwiecień 2010, a w nim aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne.

Lotnictwo - to profesjonalny miesięcznik poświęcony przeszłości, teraźniejszości i perspektywom rozwojowym lotnictwa wojskowego oraz cywilnego i kosmonautyce. W czasopiśmie są prezentowane najważniejsze wydarzenia lotnicze z kraju i ze świata, analizy i artykuły poświęcone węzłowym problemom rozwoju lotnictwa i kosmonautyki, monografie statków powietrznych z licznymi zdjęciami, sylwetkami barwnymi i rysunkami, opisy linii lotniczych, sił powietrznych, jednostek lotniczych, operacji, bitew i walk, sylwetki ludzi lotnictwa, sprawozdania i relacje z najważniejszych imprez lotniczych, Silną stroną "Lotnictwa" jest szeroki zespół autorski, który gwarantuje rzetelność, różne punkty widzenia na omawiany temat oraz wysoki poziom prezentowanych treści.

W numerze kwietniowym:
- Aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne
- Pierwszy S-70i Black Hawk z Mielca
- Nowe detale o PAK FA
- Jak-130 wszedł do służby w Rosji
- Tu-204SM – żeby nie dokładać do interesu
- Polskie porty lotnicze 2009
- Samoloty ATR 42 i ATR 72 – 25 lat turbośmigłowego sukcesu (cz. III)
- Amerykańskie bombowce i samoloty tankowania powietrznego na przełomie XX i XXI wieku
- Siły Powietrzne Rumunii (cz. II)
- Alarm w Hyères!
- Brytyjskie Phantomy
- Symulatory ATC w WSOSP w Dęblinie – historia i teraźniejszość (cz. I)
- STS-129 – latający magazyn
- Dymitr Atanasow – 35 lat w bułgarskim lotnictwie
- Samolot myśliwski Kawasaki Ki-61 Hien (cz. II)
- Jan Łuszczek (1918–2010)

Pierwszy S-70i Black Hawk z MielcaW przeddzień trzeciej rocznicy finalizacji umowy nabycia Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu przez amerykański koncern United Technolgies Holding (właściciela Sikorsky Aircraft Corporation) i rok po ukończeniu w Polsce pierwszej kabiny śmigłowca – 15 marca br., zaprezentowano pierwszy egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca transportowego Sikorsky S-70i Black Hawk, zmontowanego w mieleckiej wytwórni. Fot. Tomasz Kwasek

Uroczystość uświetnili swą obecnością licznie przybyli goście, w tym przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych (Policji i Służby Celnej), a także attache akredytowani w Polsce i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Byli także przedstawiciele obu izb naszego parlamentu i parlamentu europejskiego. Ceremonia prezentacji śmigłowca miała uroczysty charakter – jak podkreślali przedstawiciele właściciela zakładów w Mielcu (wiceprezes Sikorsky Aircraft Corporation Robert Kokorda i wiceprezes Sikorsky Military Systems Michael Ambrose) oraz manager programu Black Hawk Debra A. Zampano polska wytwórnia wywiązała się w pełni z powierzonych zadań, dostarczając maszynę w wymaganej kompletacji w zaplanowanym terminie.

Nowe detale o PAK FAT-50-1 – pierwszy prototyp rosyjskiego wielozadaniowego samolotu myśliwskiego o cechach utrudnionej wykrywalności PAK FA w widoku z przodu.

1 marca br. rosyjski premier, Władimir Putin, przybył do biura konstrukcyjnego Suchoja na ulicy Polikarpowa 23 w Moskwie, gdzie zademonstrowano mu egzemplarz myśliwca PAK FA przeznaczony do prób statycznych, T-50-0. Pokazano mu także stanowisko do prób awioniki z „pracującą” kabiną PAK FA, stanowisko doświadczalne systemu sterowania myśliwcem KSU-50, w tym siłowniki powierzchni sterowych oraz salę komputerową wydziału projektowania. Władimir Putin pozdrowił wszystkich uczestników programu PAK FA z okazji udanego rozpoczęcia prób w locie.

Jak-130 wszedł do służby w RosjiLinia produkcyjna samolotów szkolno-bojowych Jak-130 w Irkucku. Fot. Irkut

18 lutego br. na lotnisku ośrodka szkolenia bojowego w Lipiecku wylądował pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 (z numerem bocznym 91); w najbliższych dniach w Lipiecku jest oczekiwany drugi taki samolot. Są to pierwsze Jak-130 przekazane przez zakład produkcyjny Sokoł w Niżnym Nowgorodzie do służby w Siłach Powietrznych Rosji. Według informacji służby prasowej sił powietrznych W marcu-kwietniu ośrodek w Lipiecku otrzyma jeszcze pięć-sześć takich samolotów. Nasi specjaliści dogłębnie poznają Jak-130 i przygotują rekomendacje metodyczne dla jednostek i szkół pilotów Sił Powietrznych Rosji. Potem ruszą dostawy Jak-130 do jednostek; jako pierwsza Jak-130 otrzyma szkoła pilotów w Krasnodarze.

Tu-204SM – żeby nie dokładać do interesuŚredni samolot pasażerski Tu-204SM dostał zupełnie nową awionikę i kabinę umożliwiającą pilotowanie maszyny przez dwóch członków załogi.

Rosyjska Zjednoczona Korporacja Lotnicza (OAK – Objedinionnaja Awiastroitielnaja Korporacija) realizuje program nowego samolotu pasażerskiego Tu-204SM. W sierpniu 2009 r. wzięto z linii produkcyjnej dopiero, co rozpoczęty płatowiec 64054 samolotu Tu-204 i przeznaczono go na prototyp wersji Tu-204SM; dostał on jednocześnie nowy numer seryjny 64150. Według obecnego planu OAK, pierwszy Tu-204SM ma być gotowy w kwietniu 2010 r., a łącznie w ciągu tego roku mają być wykonane Tego typu samoloty, które posłużą do badań. W grudniu 2010 r. Tu-204SM ma uzyskać certyfikat, a w czerwcu 2011 r. pierwszy samolot ma być przekazany do eksploatacji w Iranie.

Polskie porty lotnicze 2009Port lotniczy w Warszawie w ruchu międzynarodowym obsłużył 7489,6 tys. pasażerów, a najpopularniejszym kierunkiem był Londyn (685,7 tys.). Na zdjęciu Airbus A320 linii lotniczej British Airways. Fot. Piotr Buchman


W ubiegłym roku w krajowych portach lotniczych obsłużono 19,2 mln pasażerów, 68,2 tys. ton ładunków i odbyło się 287,9 tys. operacji startów i lądowania. Z warszawskiego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina skorzystało 8,3 mln podróżnych, a z portów regionalnych 10,9 mln. Kontrolerzy ruchu lotniczego zabezpieczyli obsługę nawigacyjną 253 tys. przelotów w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz 300 tys. tranzytów.

Samoloty ATR 42 i ATR 72 – 25 lat turbośmigłowego sukcesu (cz. III)Pierwszy egzemplarz samolotu komunikacji regionalnej ATR 42-600 został oblatany 4 marca 2010 r. Wkrótce samolot przejdzie 75-godzinny program badań w powietrzu. Fot. ATR

W początkowej fazie programu ATR jedyną dostępną modyfikacją dostosowaną do przewozu ładunków była wersja Quick Change (ATR 42QC i ATR 72QC). Ze względu na charakter zmian, rozwiązanie to zadowalało głównie operatorów wykorzystujących samoloty do doraźnego przewozu ładunków, jako uzupełnienie operacji pasażerskich. Wraz z pojawieniem się na rynku starszych płatowców, o relatywnie niskiej wartości rynkowej, ekonomicznie uzasadniona okazała się ich przebudowa i wykorzystanie jako wariantu czysto transportowego.

Amerykańskie bombowce i samoloty tankowania powietrznego na przełomie XX i XXI wiekuSamoloty bombowe B-52H Stratofortress są systematycznie modernizowane, dzięki czemu mogą przenosić coraz nowsze uzbrojenie klasy „powietrze–powierzchnia”. Stopniowo zrezygnowano z przenoszenia przez nie broni nuklearnej i skupiono się na precyzyjnych lotniczych środkach bojowych z ładunkami konwencjonalnymi. Fot. USAF

Obok wielozadaniowych samolotów myśliwskich, które są podstawą amerykańskich sił powietrznych, istotnym komponentem, dzięki któremu mogą one przeprowadzać silne uderzenia lotnicze w najdalszych zakątkach świata, są bombowce oraz samoloty tankowania powietrznego.Mało liczebna flota samolotów bombowych, które znajdują się w strukturze US Air Force, pozwala jednak na dość elastyczne reagowanie na zagrożenia, występujące we współczesnym świecie – mogąc wyprowadzać decydujące ciosy każdemu przeciwnikowi, przy wykorzystaniu uzbrojenia konwencjonalnego oraz nuklearnego.

Siły Powietrzne Rumunii (cz. II)Jedyny rumuński C-130H Hercules, odkupiony od włoskich sił powietrznych i dostarczony w lutym 2007 r. Rumunia była pierwszym państwem dawnego Układu Warszawskiego, jakie wprowadziło do eksploatacji takie samoloty. W październiku 1996 r. dostarczono pierwszego z czterech eks amerykańskich C-130B Hercules. Fot. Marnix Sap & Carlo Brummer/MIAS.Aero

Siły Powietrzne Rumunii operują z pięciu aktywnych baz lotniczych: Câmpia Turzii, Borcea-Feteşti, Bucuresti-Otopeni, Bacau i Boboc. Do dyspozycji mają też dwie bazy rezerwowe, w każdej z nich stacjonuje eskadra śmigłowców.

Alarm w Hyères!Śmigłowiec AgustaWestland Lynx HAS.2 (FN), należący do dywizjonu 31. Flotille, dysponującego sześcioma takimi maszynami. Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie i zwalczanie małych jednostek nawodnych. Fot. Carlo Kuit & Paul Kievit/Bronco Aviation

Historia Hyères-Palyvestre sięga 1919 r., kiedy to sekretarz Marynarki Wojennej Francji zdecydował o budowie bazy lotnictwa morskiego w tym rejonie i o osuszeniu w tym celu okolicznych bagien. 1 lutego 1925 r. oficjalnie została ona nazwa na Centrum Lotnictwa Morskiego Palyvestre (Centre d’Aviation Maritime du Palyvestre) i od tego momentu przez cały czas należała do lotnictwa Marynarki Wojennej Francji (Aeronavale). Wraz z zamknięciem bazy Saint-Mandrier w październiku 2003 r. trzy tamtejsze dywizjony śmigłowców przeniesiono na stałe do Hyères-Palyvestre. Obecnie stanowią one trzon francuskiego lotnictwa morskiego w południowej części kraju.

Brytyjskie PhantomyZamawiając wielozadaniowy samolot myśliwski F-4J Phantom II Wielka Brytania jednocześnie przyjęła założenie, że jak największa część płatowca, wyposażenia i uzbrojenia samolotu powinna być brytyjskiej konstrukcji i produkcji. Fot. MoD

Wielka Brytania była pierwszym eksportowym użytkownikiem wielozadaniowych samolotów myśliwskich McDonnell F-4 Phantom II, a zarazem odbiorcą wersji najbardziej zmienionych w stosunku do amerykańskiego oryginału. Zakup ten był też przełomowy dla brytyjskiego przemysłu lotniczego, do tej pory niemal całe wyposażenie dla brytyjskiego lotnictwa wojskowego (RAF, FAA, AAC) dostarczały rodzime wytwórnie.

Symulatory ATC w WSOSP w Dęblinie – historia i teraźniejszość (cz. I)IKS-80 Oberon był zestawem elektronicznych urządzeń symulujących procesy i procedury pracy występujące w radiolokacyjnych systemach wzrokowo-fonicznego kierowania obiektami powietrznymi w rejonie lotniska i podczas podejścia do lądowania oraz naprowadzania samolotów przechwytujących na cele powietrzne. Fot. Michał Fiszer

O sukcesie nowoczesnego i efektywnego przygotowania kontrolerów ruchu lotniczego decyduje kompleksowy system wspomagania szkolenia i treningu. Głównym kryterium oceny, jakości i przydatności współczesnego systemu szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego jest jego efektywność. Efektywnością systemu szkolenia oraz jego miarą są zakres i poziom przygotowania kontrolerów ruchu lotniczego do pracy na przyszłym stanowisku. Szkolenie kandydata na kontrolera ruchu lotniczego jest złożone i długotrwałe.

STS-129 – latający magazynProm kosmiczny Atlantis sfotografowany na wyrzutni w Kennedy Space Center tuż po odsunięciu wieży obsługi serwisowej. Fot. NASA

Piąty, a zarazem ostatni w 2009 r. lot amerykańskiego wahadłowca, niemal w całości został poświęcony doposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w istotne dla jej dalszego funkcjonowania duże, zewnętrzne części zapasowe. To na wypadek, gdyby awarii uległy pracujące już od wielu lat, podstawowe podzespoły stacji kosmicznej, gdyż po wycofaniu w tym roku z użytku wahadłowców, w najbliższych latach nie byłoby żadnej możliwości dostarczenia jakiegokolwiek z nich na jej pokład.

Dymitr Atanasow – 35 lat w bułgarskim lotnictwieKapitan Dymitr Atanasow przygotowuje się do lotu na samolocie myśliwsko-bombowym UMiG-15MT z czerwonym numerem 80, lotnisko w Tołbuchin, październik 1962 r. Fot. via Stanisław Dymitrow

Bułgarski przemysł lotniczy dynamicznie rozwijał się w latach dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Działały trzy nowoczesne fabryki lotnicze, które produkowały własne i licencyjne konstrukcje samolotów rozpoznawczych, łącznikowych i treningowych dla bułgarskich wojsk lotniczych. W 1954 r. pod naciskiem ZSRR zlikwidowano w Bułgarii przemysł lotniczy. Zakłady lotnicze przestawiono na inną produkcję, a część inżynierów i techników przeniesiono do wojskowych baz remontowych, tworzonych w ramach struktur bułgarskiego ministerstwa obrony. Dwukrotnie próbowano później odtworzyć produkcję lotniczą w Bułgarii. Próby te były podejmowane w lotniczym zakładzie remontowym „Chan Asparuch” w mieście Dobricz w Bułgarii a inicjatorem tych prób był wieloletni główny inżynier, a później dyrektor zakładu, płk mgr inż. Dymitr Iwanow Atanasow – absolwent Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej, którego sylwetkę chcielibyśmy przybliżyć.

Samolot myśliwski Kawasaki Ki-61 Hien (cz. II)Samolot myśliwski Ki-61 Ic ze składu 1. eskadry 244. pułku. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie 23 lutego 1945 r. nad równiną Kanto. Kilka dni wcześniej piloci pułku stoczyli serię walk powietrznych z amerykańskim lotnictwem pokładowym zgłaszając zestrzelenie dziesięciu myśliwców F6F-3 Hellcat i jednego bombowca nurkującego SB2C Helldiver.

Pierwszy seryjny samolot myśliwski Ki-61 został przekazany Lotnictwu Cesarskiej Armii Lądowej w sierpniu 1942 r., czyli nieco ponad pół roku od chwili oblatania prototypu! Było to tempo jak na japońskie warunki niebywałe, za które jednak zapłacono w nieodległej przyszłości licznymi problemami eksploatacyjnymi, związanymi z tzw. chorobami "wieku dziecięcego". Pierwsze Ki-61 skierowano do Szkoły Lotnictwa Myśliwskiego w Akeno, gdzie w grudniu 1942 r. przebazowano przewidziany jako pierwszy do przezbrojenia w ten typ myśliwca 68. pułk z Harbinu (Mandżuria).

Jan Łuszczek (1918-2010)Kapral radiotelegrafista Jan Łuszczek na fotografii wykonanej tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Fot. via Wojciech Zmyślony.

4 stycznia 2010 r. w Zabrzegu koło Bielska-Białej zmarł chorąży w stanie spoczynku Jan Łuszczek, miał 91 lat. Należał do ostatnich żyjących lotników, którzy brali udział w wielkich czynach 303. Dywizjonu w czasie bitwy o Anglię. W 1940 r., służąc jako mechanik płatowcowy, Łuszczek przeszkolił się i pod koniec wojny będąc strzelcem-radiotelegrafistą i operatorem radaru latał w 304. Dywizjonie przeciwko niemieckim okrętom podwodnym. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Zabrzegu.

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

149

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-06-28 00:07:54 ~~RichardTer~~

dviuwiz

http://www.onegame.fr/new-balance-a-fleur-011.php
http://www.lesfeesbouledeneige.fr/basket-heart-blanche-224.html
http://www.los-granados-apartment.co.uk/603-adidas-gazelle-cheapest-uk.html
http://www.abercrombieandfitchsaleuk.xyz/708-abercrombie-and-fitch-briefs
http://www.graysands.co.uk/nike-metcon-832.asp

New Balance Trail Buster
Puma Suede Femme Taupe
Chaussure Converse Homme
Yeezy Boost 2
Adidas Rose Gold

Utworzony: 2017-06-27 14:33:45 ~~CharlieOxild~~

phqailm

http://www.lexus-tiemens-arnhem.nl/262-polo-ralph-lauren-schoenen-zwart.htm
http://www.theloanarrangers.co.uk/adidas-tubular-primeknit-black-861.php
http://www.ruudschulten.nl/018-nike-air-huarache-run-prm.html
http://www.eltotaxi.nl/nike-air-max-1-liberty-blue-656.php
http://www.xingbang.es/botas-timberland-hombre-puestas-563.html

Adidas Stan Smith And Superstar
Timberland Boots Men
Louboutin Shoes
Adidas
Nike Huarache Run Gs

Utworzony: 2017-06-27 03:03:02 ~~Alvinorace~~

lunette de prescription oakley
promo ray ban homme
masque oakley femme
ray ban police miroir
boutique ligne oakley
casque ski homme oakley
ray ban aviator 3025 outdorsman
oakley radar vente privee
ski snow oakley
ray ban lunettes de soleil rb3025 mixte
ray ban wayfarer taille
ray ban bruxelles
ray ban noire et verte
ray ban wayfarer 2140 pas cher
ray ban noir et rose
lunettes de vue oakley pour femme
ray ban silver mirror aviator
chaussure tactique oakley
lunettes soleil ray ban homme
imitation ray ban aviator 2015
lunette de soleil ray ban femme solde
masque snowboard oakley wisdom
ray ban w3275
lunettes mp3 oakley thump 2
ray ban aviator amazone
lunette aviator ray ban femme
lunettes soleil oakley pas cher
ray ban mirror pas cher
masque ski oakley pas cher
ray ban rb8301
lunette homme ray ban
lunette cross oakley crowbar
lunettes soleil ray ban cats
ray-ban 3025 aviator gold mirror w3276
ray ban wayfarer noir interieur rouge
lunette de soleil ray ban moins cher
lunette ray ban pour homme pas cher
lunettes oakley fuel cell ducati
lunette ray ban a vendre
ray ban aviator achat en ligne
ray ban aviator prix belgique
lunettes oakley cyclisme pas cher
lunettes de soleil oakley breathless
ray ban aviator monture cuir
oakley batwolf solde
lunette ray ban pas cher
ray ban forme masque
remove sticker ray ban glasses
oakley eyewear
ray ban collection 2015
ray ban 4101 jackie
ray ban clubmaster aluminium prix
ray ban clubmaster vue prix
ray ban wayfarer 2140 blanche
oakley sac à dos flak pack xl cerulean
ray ban 2015 aviator prix
ecran masque moto oakley
ray ban aviator amazon us
lunette ray ban femme wayfarer
ray ban lunette de vue homme
magasin oakley à paris
ray ban rb 3403
lunette oakley lille
oakley golf suisse
lunette de soleil ray ban prix
lunettes de vue ray ban wayfarer pas cher
lunettes femme ray ban
ray-ban cats 5000 rb4125 - noirgris
lunette de vue ray ban krys
ray ban pour homme prix
lunettes de soleil oakley radarlock path
ray-ban lunettes de soleil new wayfarer
ray ban wayfarer de vue optic 2000
acheter chaussure oakley
oakley customer service
ray ban mirror aviator pink
rayban masque
changer verre de lunette ray ban
ray ban aviator price usa
oakley a frame solde
lunette style ray ban
promo lunette oakley
ray ban lunettes de vue homme
oakley boutique
ray ban wayfarer ecaille
ray ban clubmaster prix suisse
ray ban en ligne
masque oakley avis
magasin ray ban maroc
ray ban de vue homme prix
ray ban aviator 3025 miroir
oakley ski airwave
lunette ray ban blanche homme
ray ban frames online
acheter ray ban pas cher paris
prix lunettes oakley
lunettes soleil oakley sebastien loeb
masque oakley elevate snow
ray ban vue 2015
ray ban aviator degrade gris
ray ban aviator polarized
copie ray ban aviator
ray ban femme optique
ray ban 3025 polarisé
ray ban wayfarer prix officiel
pochette ray ban aviator
boutique ray ban en ligne
boutique ray ban dijon
ray ban cats 5000 rb4125
destockage lunettes ray ban
insert optique oakley
ray ban violet
ray ban carbon fibre prix
oakley rx sunglasses
prix de lunette ray ban en france
prix des ray ban aviator en magasin
ray ban cats marron
replica ray ban sunglasses
sac oakley militaire
oakley brillen etui
ray ban 3183 polarisé
lunettes oakley moto cross
ray ban aviator marron
prix ray ban optique 2000
ecran masque de ski oakley
lunettes oakley jawbone
oakley manteau ski femme
sacs dos oakley
lunettes ray ban wayfarer pas cher
ray ban aviator noir
ray-ban - lunettes de soleil clubmaster
ray ban sale
lunette vue ray ban pour fille
opticien ray ban bruxelles
stickers ray ban
solaires ray ban homme
eyespleasure ray ban
ray ban verre polarisé
vente oakley 2015 st laurent
masque motocross oakley mayhem noir vert
acheter oakley crosslink
magasin ray ban montpellier
ray ban store locator paris
oakley ski jackets
achat lunette de soleil ray ban
manteau oakley a vendre
acheter lunette ray-ban pas cher
sandales oakley smoke
achat ray ban aviator marron
promotion masque oakley
ray ban aviator discount 3025 00258
lunette ray ban pas cher chine
verres rechange oakley jawbone
prix marque ray ban
ray ban lunettes de soleil femme prix
ray ban aviator new collection 2015
ray ban 4166
accessoires oakley crosslink
lunette solaire ray ban aviator
oakley t shirt sale
lunette protection balistique oakley
bermuda oakley solde
vente privée oakley 2015
lunnettes ray ban
lunette de vue ray ban afflelou
lunette de soleil oakley holbrook
ray ban wayfarer contrefaçon
oakley airbrake soldes
prix ray ban aviator en tunisie
lunette de soleil oakley jupiter
ray ban italie
vend ray ban wayfarer
ray ban 3183 colore 004 9a
magasin ray ban montreal
masque oakley ski
ray ban lunette de soleil femme prix
monture de lunette de vue oakley
oakley juliet occasion
oakley lunette
ray ban clubmaster en soldes
oakley suisse zurich
destockage oakley holbrook
lunette ray ban pour homme
oakley airwave promo
masque ski oakley solde
ray ban bleu pas cher
ray ban femmes soldes
imitation ray ban clubmaster
prix de ray ban en france
lunettes ray ban soleil femme prix
lunettes de soleil femme ray ban aviator
ray ban 4122 prescription
occhiali ray ban
masque oakley prizm
ray ban aviator silver mirror 3025 w3275
lunettes ski oakley
ray ban quelle taille
plan oakley jawbone
ray ban aviator avis
oakley prescription
lunettes de vue pour femme ray ban
ray ban wayfarer optique
lunette ray ban verre rose
ray ban rb3362 cockpit 00332
ray ban aviator homme pas cher
ray ban prix lunette soleil
oakley motocross
etui ray ban prix
oakley lunette balistique
lunette de soleil ray ban mirror
ray ban aviator junior prix
ray ban aviator or
oakley vetements ski
ray ban solaire femme aviator
oakley salopettes
avis site ray ban pas cher
lunettes vue oakley pour homme
fausse lunette de vue ray ban homme
lunette velo oakley
lunettes soleil ray ban wayfarer femme
lunette de vue imitation ray ban
prix lunette de soleil ray ban homme
sac a dos oakley kitchen
verre optique ray ban
amazon oakley t shirt
oakley lunettes de vue
vetements oakley occasion
prix ray ban pas cher
ray ban mirror prix
oakley vetement vtt
autocollant ray ban pour lunettes
lunettes de vue ray ban rondes
lunette de vue ray ban violette
ray ban mirror aviator india
lunettes de soleil ray ban homme wayfarer
ray ban rouge pas cher
sacs et bagages oakley
catalogue ray ban
sac à dos oakley arsenal
prix nouvelle ray ban
ray ban 2140 wayfarer 902
vetement vtt oakley
monture lunettes ray ban
prix lunette oakley radar
lunette soleil oakley ducati
ray ban pas chere
masque ski oakley photochromic
vente lunettes de soleil ray ban
solde oakley masque
montres boutique oakley
lunette de vue pour le sport oakley
lunette ray ban effet miroir
code promotionnel ray ban
lunette de vue oakley crosslink sweep
lunettes de soleil oakley canada
ray ban wayfarer noir mat polarisé
lunettes de soleil ray ban soldes
lunette ray ban aviator carbone
ray ban wayfarer 2140 écaille
lunette de soleil ray ban aviator
oakley minute
ray ban etudiant
verres oakley
oakley m frame aluminum
lunettes soleil ray ban wayfarer homme
ray ban cockpit mirror
lunettes noires style ray ban
ray ban new wayfarer bleu et orange
portefeuille oakley
lunette soleil oakley solde
masque de ski oakley homme
chaussure oakley
achat lunettes oakley jawbone
lunettes de vue oakley belgique
fake ray ban wayfarer 2140
ray ban pas chères
lunettes wayfarer ray ban
prix lunette oakley jawbone
oakley vetement pour femme
sandale oakley
ray ban store brussels
prix oakley chaussure
prix ray ban wayfarer 2140
oakley sebastien loeb 2015
oakley chaussures de golf
lunettes oakley balistiques
lunettes de soleil ray ban en soldes
ray ban aviator miroir pas cher
ray ban homme moins cher
oakley lunette de ski
ray ban titanium aviator
oakley sur mesure
masque ski oakley promo
boutique ray ban bruxelles
prix des ray ban clubmaster
ray ban wayfarer neuf et occasion
oakley lunettes soleil femme
lunettes ray ban pas cher chine
masque oakley promotion
ray ban aviateur
promotion lunettes oakley
masque cross oakley o frame
prix ray ban aviator titanium
oakley distributeur montreal
rayban 3362
lunette oakley femme rose
lunette enduro oakley
monture ray ban
lunette soleil oakley ebay
lunettes ray ban aviator occasion
ray ban effet miroir femme
masque ski oakley 2015
ray ban aviator miroir taille 55
ray ban soleil 2015
casque ski oakley
promo oakley airbrake
ray ban lunette
masque ski camera oakley
lunettes de soleil ray ban 3211 00113
look ray ban
vente privee oakley 2015
ray ban soldes
ray ban 2015 aviator
verre oakley radar clear
amazon promo code ray ban
oakley canada promotion code
collection ray ban solaire
lunettes oakley homme
monture de vue ray ban wayfarer
essayer ray ban en ligne
lunettes ray ban clubmaster homme
oakley crosslink
alain afflelou lunettes ray ban
lunettes ray-ban aviator large metal 3025
lunettes de vue oakley deringer
oakley sac de sport
ray ban wayfarer moins cher
lunettes de soleil femme ray ban tunisie
lunettes ray ban femme krys
ecran oakley crowbar dark grey
lunette de vue oakley enfant
ray ban optique 2000
achat lunettes soleil ray ban aviator
oakley boutique en ligne
ray ban wayfarer magasin paris
magasin oakley nice
lunette de soleil ray ban cockpit
prix lunette ray ban cats
lunette de soleil ray ban pour enfant
lunette oakley gascan pas cher
Related Articles

Utworzony: 2017-06-27 00:30:31 ~~DonaldAcetE~~

nnduehs

http://www.sparkelecvideo.es/384-jordan-para-mujeres-2015.html
http://www.ehev.es/318-caterpillar-botas-mujer-colombia.htm
http://www.familycord.es/415-zapatos-hugo-boss-originales.html
http://www.ruudschulten.nl/067-nike-black-voetbalschoenen.html
http://www.paparico.es/botas-clarks-de-mujer-574.html

Adidas 850
Jordan 6 Red
Adidas Tubular Nova Red On Feet
Nike Air Max 2015 Lichtblauw
Adidas Ultra Boost Black Gold

Utworzony: 2017-06-25 00:52:34 ~~Alvinorace~~

aviator ray ban small
ray ban clubmaster jaune
ray ban aviator mirror femme
lunettes oakley femme blanche
oakley radar pitch
lunettes oakley holbrook pas cher
lunettes de soleil oakley radar path
vente lunette ray ban pas cher
magasin ray ban geneve
lunettes ray ban aviator soldes
oakley holbrook blanche
acheter lunettes oakley paris
boutique ray ban en tunisie
reconnaitre vrai ray ban
ray ban femme polarisées
oakley femme
fake ray ban wayfarer sunglasses with logo
ray ban cats 5000 soldes
lunette soleil ray ban carbone
ray ban aviator plastique prix
revendeur oakley lyon
solde oakley jawbone
achat lunette de soleil oakley
distributeur oakley quebec
lunette ray ban aviator or
achat oakley airwave
copies of ray ban sunglasses
oakley masque airbrake
magasin oakley strasbourg
oakley chaussures
ray ban wayfarer liteforce
lunette ray ban geneve
lunette oakley velo route
lunettes ray ban homme 2015
lunette de vue ray ban wayfarer ecaille
lunette de soleil ray ban pour enfant
ray ban aviator mirror pas cher
replica ray ban wayfarer
monture lunette ray ban optical center
ecran snowboard oakley
verre masque oakley
lunette de vue oakley bucket
marque oakley
lunette de vue oakley ducati
taille lunette ray ban wayfarer
ray ban official site italy
lunette de soleil ray ban pas cher femme
solaire ray ban à ma vue
fausse lunette ray ban
solaire ray ban
ray ban mirror blue
oakley official website
oakley o frame anti fog
oakley a frame masque
montures optiques oakley
verres oakley radar
ray ban verre polarisé
toutes les lunettes ray ban
ray ban wayfarer mirror ebay
ray ban discount usa
ray ban aviator optical center
ray ban 4101 jackie ohh polarized
lunette ray ban aviator cdiscount
autocollant ray ban lunettes
ray ban polarisante femme
acheter masque moto oakley
ray ban cockpit photochromique
autocollant verre ray ban
sac oakley militaire
taille verre ray ban aviator
oakley masque ski avis
essayer ray ban clubmaster en ligne
ray ban aviator plastique noir
oakley vue solaire
soldes oakley lunettes
ray ban silver mirror aviator sunglasses
lunettes de soleil ski oakley
ray ban aviator 2015 prix
ray ban bleu et noir
ray ban cats 4125 noir
lunette pas cher ray ban
fausses ray ban pas cher
lunette de motocross oakley
verres oakley five squared
ray ban aviator 3025 pas cher
ray ban 2015 solaire
ray ban wayfarer occasion
lunette de soleil ray ban noir
ecran iridium oakley crowbar
vente ray ban en ligne
acheter ray ban wayfarer 2140
lunette de soleil ray ban noir et blanc
lunette oakley homme holbrook
verre de rechange oakley radarlock
lunette ray ban vue
lunette optique ray ban
acheter lunette oakley radar
ray ban wayfarer imitation
masque ski snow oakley
ray ban wayfarer vue optic 2000
solaire ray ban pas cher
soldes lunettes soleil ray ban
ray ban jackie ohh polarized
lunettes de soleil oakley a prix discount
lunette ray ban homme solde
lunettes de soleil ray ban collection 2015
destockage vetement oakley
lunettes ray ban homme krys
oakley sur vente privée
lunette cross oakley crowbar
ray ban sale
lunette de soleil oakley sebastien loeb
lunette oakley five
oakley accessoires lunettes
taille ray-ban aviator pour femme
soldes ray-ban lunettes
ray ban 3460
sebastian loeb oakley
fausses lunettes ray ban wayfarer
ray ban cockpit verres polarisés
oakley jawbone custom
rayban junior
fausse ray ban pas cher
ray ban 4068 polarisé pas cher
rayban miroir
lunettes vue ray ban femme 2015
ray ban polarisé avis
ray ban solaire
lunette ray ban violette
oakley lunettes pas cher
lunettes de vue ray ban en ligne
ray ban junior wayfarer dimensions
prix ray ban aviator tunisie
oakley promotional card
ray ban vue ronde
lunette de vélo oakley
oakley solaires
discount oakley
ray ban wayfarer de vue pas cher
lunettes oakley polarisées femme
masques oakley airbrake
loeb oakley sunglasses
lunette vue style ray ban
verre lunette oakley
veste oakley homme
lunette de soleil ray ban homme prix
ray ban clubmaster de vue avis
lunette ray ban prix
ray ban wayfarer noir verre miroir
ray ban optique
prix marque ray ban
ray ban moins cher
ray ban 3211
vrai ray ban aviator
wayfarer ray ban 2140 price
ray ban lunettes soleil
lunette soleil ray ban homme prix
oakley radar d occasion
lunette oakley jawbone polarized
taille lunette ray ban new wayfarer
ray ban pas chere
monture oakley currency
lunette de soleil ray ban wayfarer verte
revendeur ray ban belgique
optique oakley homme
portefeuille oakley 3
lunettes de soleil oakley pas cher
oakley strasbourg
prix ecran masque oakley
ray ban cockpit rb3362 56mm
ray ban cats 1000 marron
masque oakley h2o noir
essayer ray ban en ligne
rayban 8304 0029a
lunettes de soleil ray ban aviator femme
monture oakley femme
oakley sebastien loeb jupiter squared
oakley lunette soleil femme
lunette de vue ray ban homme prix
ray ban wayfarer prix au maroc
ray ban lunettes de soleil homme
monture ray ban sans verre
revendeur oakley luxembourg
ray ban blanche homme
lunette solaire oakley femme
ray ban promotion france
lunettes de soleil ray ban wayfarer homme
ray ban new wayfarer 901
fausse lunette ray ban pas cher
contrefaçon ray ban
monture de lunette oakley
magasin oakley
soldes oakley airbrake
ray ban wayfarer icons bicolor
verres ray ban polarized
verre oakley vr28
ray ban aviator effet miroir femme
lunettes ray ban pas chere
modele lunette ray ban pour homme
ray ban police prix
ray-ban carbon fibre rb 8301
ray ban 3183
vetements oakley golf
optique 2000 ray ban
lunettes de soleil ray ban aviator pas cher
demontage verre oakley radar
ray ban boutique montreal
ray ban aviator marron prix
monture lunette oakley
achat lunettes soleil ray ban aviator
manteau oakley femme 2015
ray ban clubmaster femme prix
lunette ray ban pas cher de vue
prix lunettes de soleil ray ban clubmaster
ray ban enfant soldes
solde oakley
ray ban clubmaster pas cher
lunettes oakley pas cher canada
monture lunette de vue ray ban pas cher
vetement oakley femme
ray ban soleil homme prix
ray ban wayfarer neuf et occasion
lunette oakley femme prescription
ray ban wayfarer 2140 ou 2132
ray ban wayfarer femme
lunettes de soleil ray ban homme masque
ray ban 4101 jackie ohh
ray ban cats 5000 price in philippines
ray ban aviator matte gunmetal
etui ray ban
lunettes ray ban en ligne
masque oakley airwave 1.5
vente lunette soleil ray ban en tunisie
monture ray ban krys
lunettes solaires femme ray ban
ray ban aviator mirror silver
lunettes soleil ray ban homme
lunette rayban carbone
ray ban ronde prix
achat ray ban clubmaster
taille ray ban 3211
chaussure tactique oakley
ray ban cats prix tunisie
lunette balistique oakley
lunette oakley soleil homme
accessoires lunettes oakley
chaussures oakley femme
ray ban wayfarer bleu translucide
verres oakley racing jacket
catalogue oakley optique
lunettes de soleil ray ban soldées
ray ban noir et rose
solaire ray ban femme
etui lunette ray-ban cuir
oakley sunglasses official site
lunette ray ban 3211
prix ray ban aviator polarise
lunette ray-ban new wayfarer 2132
boutique oakley belgique
lunette ray ban wayfarer rose
ray ban solaire verte
fake ray ban aviators
oakley fuel cell ducati price
ray ban a new york
pub oakley sebastien loeb
masque ski femme oakley
ray ban cats 5000 a vendre tunisie
ray ban toulouse magasin
ski oakley goggles
oakley fuel cell lunette de soleil homme
lunette ray ban cockpit homme
lunettes solaire ray ban homme
comparer oakley
ray ban fille
accessoire oakley
ray ban aviator ebay india
oakley loeb jupiter
lunette oakley pour le ski
lunette solaire ray ban femme
lunettes de soleil ray ban soldes
lunettes de soleil oakley five squared blanche
lunette oakley rider
ray ban wayfarer geneve
verre ray ban aviator
lunettes ray ban promo
ray ban model number 3025 aviator
vente privee lunette oakley
ray ban new wayfarer etui
ray ban clubmaster vue
magasin oakley nice
achat soleil ray ban
ray ban etudiant
lunette solaire ray ban prix
boutique oakley a quebec
étui ray ban pas cher
oakley crosslink
ray-ban aviator 3025 large metal polarized
ray ban silver mirror aviator
masque oakley cross
acheter lunettes ray ban pas cher
lunette de vue ray ban femme noir
ray ban wayfarer pas cher femme
lunettes ray ban junior pas cher
lunette de soleil femme ray ban 2015
lunette de soleil ronde ray ban
destockage lunette oakley
nouveaute ray ban
prix lunettes oakley
ray ban wayfarer en soldes
lunette soleil oakley ducati
montre oakley meilleur prix
ray ban clubmaster prix optic 2000
casque oakley apple
publicité ray ban
promo code for ray ban sunglasses
montre oakley pas cher
lunette sport oakley femme
lunettes de vue ray ban wayfarer pas cher
ray ban garantie
site ray ban 2015
sac à dos oakley ap pack
ray ban wayfarer bicolore
ray-ban rb3025 - aviator large metal w3277
gamma ray band
lunettes imitation ray ban wayfarer
essayer ray ban wayfarer en ligne
oakley moto gp
lunette ray ban cockpit pas cher
oakley motorsport shoes
lunette de soleil ray ban wayfarer rouge
ray ban wayfarer marron homme
lunette ray ban solde
lunette de vue ray ban bleu
oakley radar promo
oakley jawbone rouge
oakley fuel cell ducati matte black
monture lunette de vue ray ban homme
ray ban 3364 polarisé
oakley fives lunettes soleil homme pas cher
oakley blanche femme
ray ban wayfarer mirrored lenses
lunette ray ban pas cher forum
ray ban paris france
ray ban pour homme pas cher
ray ban masque homme
lunette de soleil ray ban en ligne
reconnaitre des vrai ray ban
lunette vue oakley ducati
lunettes de soleil oakley strasbourg
generale d39optique ray ban
Related Articles