2011-12-08

Los jest myśliwym

Książka „Los jest myśliwym” to zbeletryzowana biografia amerykańskiego pilota pasażerskiego, obejmująca trudny okres powstawania i formowania sie lotnictwa pasażerskiego. W Polsce ukazała się w fantastycznym przekładzie Henryka Krzeczkowskiego, tłumacza między innymi Mitów Greckich, dzieł Josepha Conrada, Byrona czy Johanna Wolfganga von Goethe.

Czas, który upłynął od pierwszego i jedynego polskiego wydania zrobił swoje. Czytelnik znajdzie więc szereg anachronizmów, a piloci zauważą nieścisłości w terminologii lotniczej. W pasażerskich samolotach z całą pewnością nie wyłącza się silników przed lądowaniem, natomiast dławi ich moc. Przyziemienia odbywają się blisko progu, a nie końca pasa. Mimo to wydawca nie zdecydował się na poprawki.

- To jest powieść, a nie podręcznik pilotażu. Uznaliśmy, że ręki mistrza poprawiać nie należy, gdyż nawet na pozór drobne zmiany mogłyby zakłócić klimat narracji. Nie zmieniona została także szata graficzna z okładką, projektu prof. Romana Duszka - mówią przedstawiciele wydawnictwa LOW PASS.

Czytelnikowi obytemu z lotnictwem pozycja ta sprawi duchową ucztę, a czas spędzony z autorem, nie będzie czasem straconym. Jeśli bowiem autor nie zaszczepi czytelnikowi swojej pasji latania, to z pewnością umieści gdzieś pomiędzy niebem, a ziemią, jakby w absolutnym bezczasie, dając tym samym chwilę na refleksje dotyczące losu człowieka. Młody czytelnik, znajdzie tu opisy fascynujących przygód, a z biegiem czasu odnajdzie wiele życiowych wartości. Piloci z kolei, pamiętając „Los”, nie jeden raz zachowają się jak kapitanowie Ross, O'Connor czy autor...

Kellogg Gann - urodzony 13 października 1910 roku w Lincoln, w stanie Nebraska Ernestw był lotnikiem, żeglarzem, obrońcą przyrody, pisarzem i producentem filmowym. Jako pilot, był jednym z pionierów światowego lotnictwa transportowego. Jako jeden z pierwszych wykonywał loty na dalekiej północy. Uczestniczył w tworzeniu tras prowadzących przez ocean Atlantycki i Pacyfik. Przecierał szlaki w Ameryce Południowej nad Andami. Latał w Indiach i przez „Wielki Garb” czyli Himalaje. Jego dorobek literacki, to około 30 pozycji, z których ponad dwadzieścia, to bestsellery. Niektóre z nich, w krótkim czasie po ukazaniu się drukiem, zostały zekranizowane w Hollywood z udziałem najwybitniejszych gwiazd kina. Pisał także scenariusze filmowe.

Jesienią 1991 roku w 50 rocznicę otrzymania uprawnień kapitana American Airlines, wykonał, jak się okazało swój ostatni lot. Zmarł 19 grudnia 1991 roku w wieku 81 lat w Friday Harbor, San Juan Island, Washington. Pracownia w której tworzył została zakupiona przez Experimental Aircraft Association (EAA), przeniesiona do EAA Aviation Museum w Oshkosh, Wisconsin i udostępniona zwiedzającym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lowpass.eu

Ocena:  
( 7 )      nie oceniany
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2012-01-23 17:41:28 ~~jacek~~

polecam ewydanie dla zaiteresowanych

Utworzony: 2011-12-09 12:34:41 ~~jakub~~

Wreszcie ktos to znowu wydal!!!!
Tylko czemu trzeba bylo tyle czekac?????
Poprzednie polskie wydanie bylo w latach 60.!