2017-04-10

Łódź: Pamięci Generała Błasika

8 kwietnia w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające siódmą rocznicę śmierci generała pilota Andrzeja Błasika, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M.

W Porcie Lotniczym im. Wł. Reymonta, przy płycie upamiętniającej gen. pil. Andrzeja Błasika, w zbliżającą się siódmą rocznicę Jego śmierci, zebrało się kilkanaście osób z inicjatywy Klubu Lotniczego Na Prostej. Łódzki Klub Seniorów Lotnictwa wystawił poczet sztandarowy. Do zgromadzonych dołączyli przedstawiciele Aeroklubu Łódzkiego i Straży Granicznej.

Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Prezes klubu Na Prostej, Andrzej Amerski w swoim wystąpieniu streścił karierę lotniczą Generała.

Andrzej Błasik pierwsze kroki lotnicze uczynił na lotnisku Lublinek w Łodzi. Następnie uczył się w Liceum Lotniczym w Dęblinie. W 1983 roku, w Aeroklubie Łódzkim odbył szkolenie Lotniczego Przysposobienia Wojskowego na samolotach Zlin 42, szkolili go łódzcy instruktorzy Ryszard Michalski i Krzysztof Mucek, egzaminy zdawał u instruktora Karola Gawory. Po ukończeniu WOSL w Dęblinie rozpoczął służbę w jednostkach lotniczych, latając na samolotach myśliwskich. Awansując dotarł do stanowiska Dowódcy Sił Powietrznych RP.

W dniu 8 kwietnia 2009 roku, gen Andrzej Błasik, wraz z żoną Ewą, przyleciał samolotem Jak-40 (048) jako pilot i zwiedził ówczesny Port Lotniczy. Celem głównym przylotu była uroczystość otwarcia Sali Tradycji Lotniczych Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Dokonał tego wraz z Prezesem ŁKSL, płk. pil. Alojzym Górnym. Sentyment do naszego lotniska przejawiał się utrzymywaniem kontaktów ze swoimi instruktorami oraz spotterami, Andrzejem Amerskim i Andrzejem Wroną. Zawsze podczas spotkań z okazji imprez lotniczych pytał o wieści z Lublinka.

Po części oficjalnej, ci którzy mieli kontakt z gen. Błasikiem, w rozmowach wspominali i opowiadali o szkoleniu i spotkaniach z Jego udziałem. Zobowiązaliśmy się do kontynuacji upamiętniania postaci gen. Błasika i Jego powiązań z Łodzią.

Cześć Jego pamięci.

Mikołaj Neuman

Ocena:  
( 11 )      słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię