2017-04-12

Łabędzi Sinus – SP-SWAN

Jak poinformowała firma Skydream, swoje lotnicze kariery na polskim niebie w ostatnich dniach rozpoczęły trzy samoloty: SP-SWAN, SP-SLIM i SP-SHRK.

Skydream będzie kolejno przybliżać każdy z tych wyjątkowych samolotów. Na początek SP-SWAN, czyli łabędzi Sinus.

SP-SWAN to już piąty latający w Polsce Sinus z opcją FLEX, czyli z możliwością wymiany końcówek skrzydeł. Ten typ swoją popularność zawdzięcza dzięki połączeniu charakterystyk motoszybowca i szybkiego samolotu ultralekkiego. W wersji z długimi końcówkami skrzydeł Sinus posiada rozpiętość 15 m i doskonałość wynoszącą aż 1:28. Takie parametry umożliwiają wyłączenie silnika, zachorągiewkowanie śmigła i oddanie się szybowaniu. Z kolei krótkie końcówki skrzydeł, które zmniejszają rozpiętość do 12,5 m dają możliwość latania na długodystansowych przelotach z prędkością 225 km/h.

Łabędzi Sinus wyposażony został w silnik Rotax 912UL (80 KM) oraz przestawialne w locie i chorągiewkujące śmigło Pipistrel Vario. Samolot posiada także 100 litrowe zbiorniki paliwa dające zasięg prawie 2000 km. W zakresie awioniki SP-SWAN posiada na pokładzie m.in. glass cockpit Kanardia NESIS, szybowcowy wariometr LXnav V3, tranponder Mode-S i radiostację. Dodatkowo Sinus wyposażony jest w spadochronowy system ratunkowy Galaxy GRS.

Podobnie jak poprzednie Sinusy z opcją FLEX, tak i ten egzemplarz posiada dopuszczenie do lotów nocnych VFR.

Źródło: Skydream

Ocena:  
( 5 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię