2016-12-10

Komisja Europejska opublikowała czarną listę

W dniu 8 grudnia 2016 r. Komisja Europejska zaktualizowała „EU safety list” (zwana „czarną listą”), listę linii lotniczych, które nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa, a zatem podlegają zakazowi lub ograniczeniom w wykonywaniu lotów w obrębie Unii Europejskiej. Lista Bezpieczeństwa Lotniczego UE ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego dla obywateli Europy, który jest podstawowym priorytetem strategii Lotnictwa przyjętej w grudniu 2015 r.

Po niniejszej aktualizacji, wszystkie linie lotnicze certyfikowane w Kazachstanie zostały usunięte z listy, co jest konsekwencją skutecznych działań naprawczych w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa w tym kraju. Z drugiej strony, do listy została dodany przewoźnik Iran Aseman Airlines, ze względu na brak podjęcia skutecznych działań naprawczych.

Komisarz Transportu Violeta Bulc w komunikacie Komisji Europejskiej powiedziała, że Lista Bezpieczeństwa Lotniczego UE jest jednym z głównych instrumentów stale zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego Europejczykom. – Jestem szczególnie zadowolona, że po latach pracy i europejskiej pomocy technicznej, jesteśmy dziś w stanie usunąć z „czarnej listy” wszystkich przewoźników lotniczych Kazachstanu. Jest to także pozytywny sygnał dla wszystkich krajów, które pozostają na liście – dodała Komisarz.

Lista Bezpieczeństwa Lotniczego UE nie tylko przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, ale również motywuje kraje z występującymi problemami bezpieczeństwa do działań naprawczych w obawie przed wpisaniem na listę Bezpieczeństwa Lotniczego UE.

Po niniejszej aktualizacji, w sumie 193 linii lotniczych jest objętych zakazem wlotu w obszar UE:

 • 190 linii lotniczych certyfikowanych w 18 krajach, z powodu braku nadzoru nad bezpieczeństwem przez organy administracji lotniczej z tych państw.
 • Trzy linie lotnicze, w oparciu o względy bezpieczeństwa: Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak) i Blue Wing Airlines (Surinam).

 • Dodatkowych sześć linii lotniczych podlega ograniczeniom operacyjnym i może latać tylko do UE z wykorzystaniem konkretnych typów samolotów: Afrijet i Nouvelle Air Affaires SN2AG (Gabon), Air Koryo (Republika Ludowo-Demokratyczna Korei), Air Service Comores (Komory), Iran Air (Iran) oraz TAAG Angola Airlines (Angola).

  Źródło: ULC

  Ocena:  
  ( 0 )      nie oceniany
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię