2014-02-18

Klub modelarski w Wierzawicach

Klub modelarski w Wierzawicach działa nieprzerwanie od 1 września 1983 roku. Założony został przez zmarłego już Eugeniusza Kujana, który jest patronem klubu, a jego głównym polem działania jest szkolenie dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym.

Modelarski Klub Lotniczy im. Eugeniusza Kujana w Wierzawicach organizuje imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim oraz międzynarodowym (etap Pucharu Świata), prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, szkoli i przygotowuje członków Kadry Narodowej w modelarstwie lotniczym. Modelarstwo znów staje się coraz popularniejszym sportem rodzinnym, zarówno w Polsce jak i na świecie.

Wychowankowie klubu od kilku lat są „etatowymi” członkami Kadry Narodowej oraz regularnie zdobywają czołowe miejsca na zawodach krajowych i zagranicznych. W jednych z ostatnich Mistrzostw Świata nasz wychowanek Artur Miś został Mistrzem Świata Juniorów w kategorii modeli prędkościowych.

Od 20 lat Światowa Organizacja Lotnicza (FAI) powierza nam jako jedynym w Polsce międzynarodowe zawody modelarskie zaliczane do Pucharu Świata w klasach F2A (modele prędkościowe), F2B (akrobacyjne), F2C (wyścigowe) i F2D (walka powietrzna).

W 2011 roku Polska była organizatorem Mistrzostw Europy Modeli Latających na Uwięzi, w wzięło udział sześciu naszych zawodników.

Klub modelarski im. Eugeniusza Kujana działa nieprzerwanie od 1 września 1983 roku, założony został przez zmarłego już Eugeniusza Kujana, a jego głównym polem działania jest szkolenie dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym. Szczególnie rozwinęliśmy dyscyplinę jaką są modele latające na uwięzi.

Klub jest organizacją non profit, nie zatrudnia żadnych pracowników i nikt z Klubu nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Seniorzy, którzy ukończyli szkolenie, wspierają klub jako wolontariusze.

Z naszych szacunków wynika, że 95 proc. naszych wychowanków kończy różnego typu wyższe uczelnie techniczne. Wynika to z jedynego w swym rodzaju połączenia sportu, pasji i wiedzy technicznej. Systematyczna praca pozwoliła nam osiągnąć wysokie wyniki w rywalizacji krajowej i międzynarodowej oraz stać się głównym ośrodkiem modelarstwa uwięziowego w Polsce.

Dzięki temu nasi reprezentanci od ponad 10 lat, co rok powoływani są przez Aeroklub Polski do Kadry Narodowej.

Posiadamy nowoczesny tor modelarski, na którym organizowane są zawody rangi Pucharu Świata, gromadzące dużą publiczność. W roku 2014 przeprowadzimy już 22 edycję zawodów 22nd F2 – World Cup Wierzawice Memorial of Eugeniusz Kujan. Z roku na rok impreza rozrasta się, a świadczyć o tym może udział zawodników z tzw. światowej czołówki. Pochodną tego jest również coraz większe zainteresowanie mediów.

Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku od 7-18 lat, którym zapewniamy oprócz samego szkolenia, materiały do budowy modeli, silniki, dowóz i opiekę na zawodach. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Klubu, jako zajęcia pozalekcyjne.

Prezesem Klubu jest Marek Leszczak – od początku powstania związany z klubem, lat 40, z wykształcenia mgr inż. energetyk.

Od września roku szkolnego 2013/2014 na zajęcia do klubu modelarskiego zaczęła uczęszczać nowa grupa uczniów, którzy dołączyli do starszych modelarzy. Ciekawostką jest to, że mieszkają oni nie tylko w Wierzawicach ale dojeżdżają również z Leżajska, a nawet z Żołyni.

Mamy nadzieję, że w przyszłości wyrosną z nich medaliści Mistrzostw Polski, Europy czy Świata a wiedza i doświadczenie techniczne zaprocentują w szkołach średnich i uczelniach wyższych.

Więcej o klubie na stronie f2wierzawice.pl.

Źródło: Modelarski Klub Lotniczy im. Eugeniusza Kujana w Wierzawicach

Ocena:  
( 5 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2014-06-22 18:22:15 ~~Lucas~~

Pomieszczenie wygląda jak archetypowa modelarnia: wnętrze z wystrojem z głębokiego PRL, dzieciaki klejące balsowe jaskółki kryte japonką i pewnie wszechogarniający zapach Epidianu    Tak zaczynał mój wujek 50 lat temu, ja 20 lat temu i teraz w dobie 2,4GHz i quadcopterów powinien zaczynać kaźdy dzieciak, który ma do tego pociąg. Stara szkoła uczy cierpliwości, dokładności i szacunku do własnego modelu. Tak trzymać!