2014-02-11

Klub Modelarski Orzeł z Przeciszowa

Klub Modelarski „Orzeł” powstał w 2001 roku i do dzisiaj działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie. We wrześniu klub zaprasza do udziału w czternastej już edycji konkursu o puchar wójta gminy, który z lokalnej imprezy stał się wydarzeniem ogólnopolskim.

Klub Modelarski „Orzeł” rozpoczął działalność w maju 2001 roku. Od samego początku istnienia swoją przystań znalazł w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie, gdzie zaadoptowano do jego funkcjonowania duże pomieszczenie. Od początku jesteśmy tam cały czas. Nasze pomieszczenie wyposażone jest w nowe meble, stoliki oraz krzesła, które mogą pomieścić ponad 20 modelarzy jednocześnie. Dodatkowo od grudnia 2013 roku została utworzona filia klubu w ZSPiG w Piotrowicach.

Naszym głównym celem jest propagowanie idei modelarstwa kartonowego jako formy spędzania czasu wolnego. Tym doświadczeniem dzielimy się z młodymi adeptami. Do klubu uczęszczają dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz gimnazjum z Gminy Przeciszów oraz modelarze z terenu naszego powiatu. Modelarnia uczy również cierpliwości, tak pożądanej w dzisiejszym świecie. Oczywiście nie każdy zostaje modelarzem. Jedni wolą sklejanie, drudzy komputery, a inni wybierają sport. Jednak spośród tych wszystkich osób, które do tej pory miały styczność z naszą modelarnią, wielu pracuje nad rozwojem tego warsztatu w dalszym ciągu.

Warsztat każdego z nas co chwilę poddajemy weryfikacji na wielu imprezach modelarskich w kraju i za granicą. Każdy konkurs budzi wiele emocji, w końcu nasza praca jest oceniana przez innych. Od 2001 roku zaczęliśmy organizować własny konkurs modelarski. W zamyśle miały to być wystawy, coś na wzór „otwartych drzwi modelarni”, wystawy dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. Pierwsze edycje pokazały, że umiemy zainteresować naszymi osiągnięciami również innych modelarzy z regionu. Początki były dość skromne, kilka drużyn, kilku modelarzy indywidualnych... Czas pokazał, że warto było podciągnąć rękawy i ciężko pracować nad przygotowaniem kolejnego konkursu. Uznaliśmy, że impreza powinna mieć nazwę. Powstał „konkurs modeli kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów”. Ówczesny Wójt – Józef Klimczyk – ufundował puchar i przeznaczył środki na organizację konkursu. Poszło z górki. W przeciągu kilku lat udało się nam zorganizować jedną z największych imprez modelarskich w kraju. Ze względu na swój zasięg uznaliśmy, aby do nazwy konkursu dołączyć słowo „ogólnopolski”. Chyba słusznie, gdyż przyjeżdżają do nasz modelarze z całego kraju. Podczas ostatniej edycji konkursu w 2013 roku przyjechało do nas ponad 160 modelarzy z Polski, Czech, Ukrainy, Słowacji oraz Norwegii przedstawiając ponad 360 modeli na bardzo wysokim poziomie (zobacz: Konkurs modeli kartonowych w Przeciszowie za rok).

Oprócz konkursów organizujemy również wyjazdy do muzeum lotnictwa w Krakowie, muzeum kolejnictwa w Chabówce. Jeździmy również do kina. Modelarze potrzebują także odpoczynku... Obecnie przygotowujemy się do kolejnych konkursów, które niebawem pojawią się na horyzoncie.

Nasz klub modelarski nie istniałby bez wsparcia kilku osób. Byłemu Wójtowi – Panu Józefowi Klimczykowi, kierownik GBP w Przeciszowie – Pani Ewie Głogowskiej oraz obecnemu Wójtowi – Panu Bogdanowi Cuber – dziękujemy.

Klub Modelarski „Orzeł” zaprasza na XIV Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów, który odbędzie się w dniach 19-21 września 2014 roku. Więcej na stronie klubu.

Źródło: Klub Modelarski „Orzeł”

Ocena:  
( 5 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię