2016-08-23

Klaudia Bułgakow na podium mistrzostw Europy

Ogromnym sukcesem reprezentacji Polski zakończyły się 14. Paralotniowe Mistrzostwa Europy w Kruszewie w Macedonii. Klaudia Bułgakow w wielkim stylu wywalczyła trzecie miejsce. Michał Gierlach zajął 13. pozycję a Mariusz Wiśniowski 15.

Paralotniowe Mistrzostwa Europy odbyły się w dniach 7 do 20 sierpnia w macedońskiej miejscowości Kruszewo. W tym czasie rozegrano dziewięć zróżnicowanych konkurencji przelotowych. Piloci codziennie mieli do oblecenia trasy pomiędzy 70 i 114 kilometrów (88,9 km; 77,9 km; 86,4 km; 101,5 km; 82,9 km; 114,8 km; 98,5 km; 71,5 km 95,4 km). Pozwoliło to na wyłonienie zwycięzców, umiejących znakomicie odnaleźć się w każdych warunkach pogodowych i terenowych.

W zawodach wystartowało 150 zawodników reprezentujących 30 krajów. Reprezentacja Francji zabrała do domu wszystkie złote medale: w klasyfikacji drużynowej, w klasyfikacji indywidualnej generalnej – Honorin Hamard i kobiecej – Seiko Fukuoka Nevile, a na drugim miejscu z tego samego kraju Laurie Genovese. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Włoch Joachim Oberchauser, trzecie Hiszpan Xevi Bonet.

Polska reprezentacja wróciła z brązowym medalem Klaudii Bułgakow w klasyfikacji kobiecej.

W klasyfikacji generalnej różnice w punktach pierwszej dwudziestki były mikroskopijne. Świadczy to o niesamowicie wysokim poziomie startujących zawodników i tym, że najdrobniejszy błąd mógł kończyć się utratą szansy na dobrą lokatę. Biorąc to pod uwagę, wielkie brawa należą się Michałowi Gierlachowi i Mariuszowi Wiśniowskiemu, którzy zajęli odpowiednio 13. i 15. miejsce.

Wyboista droga do medalu

Już podczas pierwszej konkurencji polska zawodniczka Klaudia Bułgakow, wspólnie z kilkoma innymi pilotami, prowadziła w wyścigu. Niestety warunki pogodowe były bardzo trudne. Klaudia wylądowała w połowie trasy do mety. W kolejnych dwóch konkurencjach doleciała do mety równo na drugiej pozycji wśród kobiet. Niestety podczas trzeciej konkurencji warunki pogodowe znowu się pogorszyły. Zawodnicy walczyli o każdy kilometr ambitnej trasy. Klaudii zabrakło 8 km do mety. Nie było już miejsca na błędy.

Niestety w kolejnej konkurencji na dolocie do mety niespodziewanie Polka napotkała na silny wiatr czołowy. To spowodowało utratę 6 km do mety. Wydawałoby się, że o dobrym wyniku można zapomnieć. Klaudia po tej konkurencji spada na siódme miejsce wśród kobiet. Wie, że nie ma już nic do stracenia i postanawia grać „va banque”.

Od samego początku kolejnej konkurencji zaatakowała z przodu. Doleciała do mety jako 20. w klasyfikacji generalnej i wygrała wśród kobiet.

W kolejnej konkurencji poleciała jeszcze odważniej i zaatakowała sama, z przodu przed wszystkimi. W efekcie znakomitej taktyki i determinacji wygrała konkurencję w klasyfikacji generalnej wspólnie z Martinem Petzem z Niemiec. Tym samym stała się drugą kobietą w historii paralotniarstwa, która wygrała na zawodach tej rangi (pierwszą była Petra Slivova, która wygrała konkurencje w 2005 roku w Brazylii).

Dzięki tym sukcesom Klaudia Bułgakow powoli odrabiała straty. Wciąż jednak brakowało do zajęcia miejsca na podium. Wszystko miało zależeć od ostatniej konkurencji… Pełna motywacja i zaraz po starcie paralotnia Klaudii składa się i połowa płata zaczepia się w linach. Cudem uniknęła kolizji z innym startującym pilotem. Udało jej się odzyskać kontrolę na skrzydłem i lecieć po prostej. Jednak wciąż nie udało jej się otworzyć złożonej połowy skrzydła. Ostatecznie zdecydowała się na lądowanie w dolinie pod startem. Pełne rozczarowania. Kiedy zaczyna godzić się z porażką i losem, dowiaduje się, że dostaje pozwolenia na ponowny start.

Dzięki uprzejmości innych, nie startujących w zawodach, pilotów w błyskawicznym tempie wyjeżdża z powrotem na górę. Startuje ponownie do konkurencji i udaje jej się na czas osiągnąć linię startu. Atakuje do przodu i odrabia straty w kilometrach. W efekcie dolatuje do mety jako druga wśród kobiet. Tego samego dnia reszta osiągalnych punktowo konkurentek, które zajmowały pozycje przed nią, nie dolatuje do mety. Dzięki temu Klaudii udaje się awansować na trzecie miejsce w klasyfikacji kobiecej.

14. Paralotniowe Mistrzostwa Europy rozgrywały się w Kruszewie, mieście w południowo-zachodniej Macedonii. Położone na wschodnich stokach szczytu Buszawa w górach Luben. Ośrodek administracyjny gminy Kruszewo. Miasto zapisało się w historii. W czasie powstania ilindeńskiego w 1903 roku Kruszewo było stolicą Republiki Kruszewskiej, istniejącej jedynie 10 dni. Wydarzenie to nadal jest hucznie świętowane. Od samych początków sportu lotniowego i paralotniowego, Kruszewo doceniane było ze względu na bardzo dobre warunki do uprawiania tych sportów. Dzięki zaangażowaniu miejscowej wspólnoty pilotów, zostało rozsławione na całym świecie. W 2012 roku odbył się tam pierwszy Puchar Świata.

Gratulujemy całej polskiej ekipie!

Źródło: Aeroklub Polski

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-09-20 04:49:56 ~~Jike~~

The Tory Burch Gemini Link Collection is something to get excited about, for me at least. I love a chanel replica bag with a behind-the-scenes story that is a bit more personal, and the Gemini Link is just that for Tory, whose zodiac sign is Gemini. The idea behind this collection is showing the duality of women. Tory Burch herself is not just a successful businesswoman, but she is also a mother who loves to get the most out of her leisure time with her family. The idea behind the the Gemini Link stems from the two sides to every woman, and since Tory Burch has twins, the two links are also inspired by her kids.While there are also christian louboutin outlet shoes, jewelry, clothing and other accessories as part of the whole Tory Burch Gemini Collection, my focus is on the bag as the standout of the group. The Tory Burch Gemini Link Shoulder Bag is what caught my attention, and the team at TB sent over a few samples for us to test out and photograph. The minute I opened the fendi outlet box, I was even more in love than I had expected.