2011-10-02

Karaś porucznika Króla

Załoga samolotu PZL-23B „Karaś” w składzie ppor. obs. Tadeusz Król, kpr. pil. Stanisław Obiorek i kpr. strz. sam. Ignacy Mularczyk, otrzymała zadanie zbombardowania podążających w stronę Radomska niemieckich kolumn pancernych. Po wykonaniu zadania, „Karaś” został zaatakowany przez wrogie myśliwce i strącony. Obserwator i pilot zginęli. Dopiero po latach pasjonatom historii udało się ustalić faktyczne okoliczności ich śmierci.

Jak Tadek nie został pilotem

Kiedy w maju 1933 roku Tadek przygotowywał się do egzaminów maturalnych, znów wybuchła nowa sensacja lotnicza. 7 maja kpt. pil. Stanisław Skarżyński wystartował na samolocie typu RWD-5 bis do samotnego przelotu nad południowym Atlantykiem – z lotniska w St. Luis w Senegalu do miejscowości Maceio w Brazylii. Przelot powiódł się, Skarżyński ustanowił międzynarodowy rekord odległości lotu w kategorii samolotów sportowych, pokonując bez lądowania trasę 3640 kilometrów. W dwa tygodnie potem Tadek miał już maturę w kieszeni. Egzaminy poszły mu nadzwyczaj gładko. Zaraz też postarał się o prospekt – warunki przyjęcia kandydatów do szkół podchorążych. Zrzedły nam miny, gdyż z jego treści wynikało, że do Szkoły Podchorążych Lotnictwa kandydaci na pilotów są przyjmowani na drugi rocznik – po pozytywnym ukończeniu rocznego kursu unitarnego w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie nad Narwią.

Na początku października 1933 roku Tadek opuścił dom rodzinny w Krakówce. Wyjechał na kurs unitarny do Szkoły Podchorążych w Różanie. (...) Kiedy w czerwcu 1934 roku stanął przed komisją lekarską w Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich w Warszawie – spotkało go wielkie rozczarowanie. W jego organizmie znaleziono jakiś ukryty feler – uznano go za niezdolnego do służby w powietrzu w charakterze pilota. Kursu obserwatorów Szkoła Orląt wtedy nie prowadziła. Fakt ten przeżyłem razem z nim głęboko. (...) – Nic straconego – powiedział wtedy do mnie Tadek. – Ukończę Szkołę Podchorążych Piechoty, zostanę oficerem piechoty i po roku lub dwóch przeniosę się na kurs obserwatorów lotniczych. Takie kursy są organizowane rokrocznie w Dęblinie. Będę latał, zobaczysz! – postanowił z uporem. (...)

Od Tadka otrzymałem list, że po promocji dostał przydział do 84 pułku piechoty w Pińsku. Pisał, że z lotnictwa nie zrezygnował, ale przedtem musi się wykazać nienagannym dwuletnim stażem na stanowisku dowódcy plutonu. Tak więc skierowanie na kurs obserwatorów lotniczych w Dęblinie może otrzymać najwcześniej pod koniec 1938 roku. (...)

Na początku 1939 roku Tadek napisał do mnie radosny list z Dęblina – był już uczestnikiem kursu obserwatorów, który zaplanowano na krótszy okres niż dotychczasowe, a to ze względu na naprężone stosunki polityczne z naszym zachodnim sąsiadem – Trzecią Rzeszą – i oczywiste potrzeby naszego lotnictwa bojowego. Na razie uczył się lotniczych przedmiotów – nawigacji bombardowania, konstrukcji samolotów, silników lotniczych i uzbrojenia.

Na początku maja Tadek, już jako lotniczy obserwator, przyjechał – nie uprzedzając mnie – do Krakowa. Po zameldowaniu się u dowódcy pułku został przydzielony do dywizjonu rozpoznawczo-bombowego, konkretnie zaś do 21 eskadry, wyposażonej w samoloty typu PZL P-24 „Karaś” [PZL-23 – sk]. Zamieszkaliśmy razem w dwóch pokojach wynajętych u starszej wdowy w kamienicy przy ulicy Sławkowskiej 28. (...)


Tak o Tadku – ppor. obs. Tadeuszu Królu – pisał w 1977 roku w książce „Walczyłem pod niebem Francji” jego brat, płk pil. Wacław Król, znany polski myśliwiec, który po promocji w Dęblinie otrzymał przydział również do Krakowa – do dywizjonu myśliwskiego 2 Pułku Lotniczego. Wacław Król latał na P.11c w 132, a następnie w 121 eskadrze myśliwskiej.

Po wybuchu wojny, 3 dnia tragicznego września 1939 roku, w niedzielę rankiem, lecąc „jedenastką” Wacław Król został zestrzelony i ratował się skokiem ze spadochronem. Potem dowiedział się, że tego samego dnia, późnym popołudniem, zginął jego brat.Ostatnie sekundy lotu „Karasia” ppor. Króla (krajobraz autentyczny); koncepcja Robert Kielek, opracowanie graficzne Rafał Bogusławski

Załoga samolotu PZL-23B „Karaś” w składzie ppor. obs. Tadeusz Król, kpr. pil. Stanisław Obiorek i kpr. strz. sam. Ignacy Mularczyk, otrzymała tego dnia zadanie zbombardowania podążających od Radomska niemieckich kolumn pancernych. Po wykonaniu zadania samolot Króla dostał się w silny ogień niemieckiej broni maszynowej i płonąc runął na ziemię. Jedynie pilot – kpr. Obiorek – zdołał wyskoczyć ze spadochronem ratując życie. 9 września dołączył do macierzystej jednostki. „Karaś” z ciężko rannymi obserwatorem i pilotem, którzy nie byli w stanie opuścić kabiny, zderzył się z ziemią, grzebiąc w szczątkach ciała obu lotników. Ich zwłoki złożono we wspólnej mogile na cmentarzu w Pławnie pod Radomskiem. Tyle literatura.

Karaś czy Czapla?

W wielu źródłach podawana jest informacja, że 2 września w podsieradzkiej miejscowości Dąbrowa Wielka został zestrzelony samolot RWD-14b „Czapla” z załogą por. obs. Marian Kaczorowski i kpr. pil. Czesław Menczyk – mówi Robert Kielek, mieszkaniec Dąbrowy, który zainteresował się historią „Karasia” ppor. Króla. I rzeczywiście, źródła podają, że drugiego dnia wojny por. Kaczorowski i kpr. Menczyk – lotnicy z 63 Eskadry Obserwacyjnej, przydzielonej do dyspozycji dowódcy lotnictwa armii „Łódź” – wystartowali około godziny 13 z lotniska Łęknisko na lot bojowy z zamiarem przeprowadzenia rozpoznania rejonu Złoczew – Sieradz. Podczas lotu powrotnego, samolot został zaatakowany przez trzy Messerschmitty Me-109E. Pilot zdołał umknąć samolotom Luftwaffe, jednak w rejonie wsi Dąbrowa Wielka „Czapla” dostała się pod ogień własnej obrony przeciwlotniczej i została zestrzelona. Załoga poniosła śmierć. Ciała Kaczorowskiego i Menczyka zostały pochowane na cmentarzu w Dąbrowie, a następnie ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Zduńskiej Woli.

W lipcu 1989 roku płk Wacław Król otrzymał list. Jego autorem był Juliusz Molski z Poznania, zajmujący się badaniem miejsc upadku samolotów zestrzelonych w Polsce w latach drugiej wojny światowej. Molski pisał, że udało mu się ustalić, iż w Dąbrowie ponad wszelką wątpliwość zestrzelony został „Karaś”, nie „Czapla”, co potwierdziły prowadzone w miejscu katastrofy prace poszukiwawcze. Powołał się przy tym na relacje świadków zestrzelenia samolotu, którzy zapamiętali, że jeden z członków załogi, oficer, nazywał się Król. Nazwisko to odczytano z dokumentów znalezionych przy poległym lotniku. Molski zdobył także zdjęcia przedstawiające mieszkańców wsi przy szczątkach samolotu – ewidentnie „Karasia”. Wacław Król zainteresował się tematem, jednak dwa lata po otrzymaniu pierwszego listu, zmarł.Mieszkańcy przy wraku „Karasia”

Ustalenia Juliusza Molskiego potwierdzają informacje, jakie przekazał mi mój ojciec. Po wojnie mieszkał około 500 metrów od miejsca upadku samolotu i pamiętał, że wrak był cały metalowy – mówi Robetr Kielek. – Podobnie twierdził ojciec mojego kolegi, który jako siedmiolatek widział uratowanego członka załogi zestrzelonego samolotu, jak szedł przez wieś w uniformie lotnika i opowiadał miejscowej ludności, co się stało – dodaje. Wiarygodnym źródłem są też publikowane w latach 80. w lokalnej prasie wspomnienia por. Antoniego Malanowicza z 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, stacjonującego w Sieradzu. Malanowicz zapamiętał walkę powietrzną, stoczoną późnym popołudniem 3 września 1939 roku przez pojedynczy, polski samolot z trzema innymi, ścigającymi go. Samolot ten został zestrzelony, gdy spadał – ktoś z niego wyskoczył, gdyż wkrótce na niebie rozwinęła się czasza spadochronu. Z opowiadań mieszkańców wynikało, że był to strzelec, który został zabrany przez patrol 31 pułku.

Porucznik Malanowicz mówił o 3 września. Datę tę potwierdzili również mieszkańcy Dąbrowy. Wraz z kolegą, o którym wspomniałem, przewertowaliśmy dostępną literaturę i internet. Najbardziej prawdopodobne wydało się nam, że tego dnia w Dąbrowie Wielkiej zestrzelono załogę ppor. Króla. Nawiązałem kontakt z pasjonatem historii lotnictwa z Radomska, który po zapoznaniu się z naszą hipotezą wspomniał, że słyszał podobną wersję od pewnego człowieka z Poznania. Oglądając jeden z odcinków programu telewizyjnego „Było nie minęło” o „Karasiu” z Dołhy koło Białej Podlaskiej, usłyszałem nazwisko Juliusza Molskiego i skojarzyłem, że to jest ten „człowiek z Poznania”. Historią zainteresowałem też kolejne osoby – opowiada Kielek. Wkrótce pojechał do Poznania i złożył Juliuszowi Molskiemu wizytę. – Rozmowa była bardzo owocna, otrzymałem między innymi wiele dokumentów i zdjęcia wraku samolotu z 1939 roku. Wówczas mieliśmy już całkowitą pewność, że „Karaś” z załogą Król, Obiorek i Mularczyk zakończył swój lot bojowy w Dąbrowie Wielkiej, dokładnie w przysiółku Kozy, a nie jak podawała literatura – w Pławnie. Powołaliśmy społeczny komitet do upamiętnienia tego wydarzenia – mówi. Pod Pławnem co prawda także rozbił się „Karaś”, jednak z innej jednostki – z 22 eskadry i tamtejsza mogiła skrywa ciała innych lotników. Dowodzą tego chociażby zachowane fotografie, na których widoczne jest zdobiące szczątki samolotu godło 22 eskadry – „Bazyliszek”.

Przestali być bezimienni

Na miejscu katastrofy w Dąbrowie, po uzyskaniu stosownych pozwoleń służb ochrony zabytków, po raz kolejny pojawili się eksploratorzy (wcześniej kilkaset fragmentów samolotu, w tym części ogonowej widocznej na zdjęciach, odnalazł tu Molski, w latach 1985-1999 jako współpracownik wojskowego dwutygodnika „Wiraże” zajmujący się penetracją wrześniowych pobojowisk lotniczych). I tym razem w ziemi znaleziono około 300 drobnych elementów samolotu, w tym rozwiewającą wszelkie wątpliwości tabliczkę znamionową ze zbiornika oleju samolotu PZL-23 z datą produkcji czerwiec 1936.Tabliczka znamionowa znaleziona w miejscu katastrofy

Idea upamiętnienia ppor. Króla i kpr. Mularczyka, propagowana przez Społeczny Komitet, została szeroko nagłośniona i zyskała znaczne wsparcie. Dzięki temu, 4 września 2011 roku, w miejscu śmierci obu lotników zgromadziło się kilkaset osób. 72 lata po tragicznym finale lotu bojowego „Karasia” z 21 eskadry uroczyście odsłonięto pomnik z tablicą, na której wyryto nazwiska poległych tu żołnierzy. W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Siły Powietrzne reprezentowali dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z Poznania gen. broni pil. Włodzimierz Usarek oraz dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku płk pil. Dariusz Malinowski. Wśród zebranych było 14 członów rodziny ppor. Króla i dwóch członków rodziny kpr. Mularczyka, do których dotarli organizatorzy. Nad ziemią, w której we wrześniu 1939 roku pogrzebano zwłoki dwóch członków załogi „Karasia”, po raz kolejny zagrzmiały silniki samolotów – tym razem jednak nie w śmiertelnej walce, a w hołdzie poległym. Mjr Andrzej Truskowski z 32. BLT odczytał apel pamięci, z bazy przybyła również kompania honorowa.Uroczyste odsłonięcie pomnika na polach przysiółka Kozy

Ciała ppor. obs. Tadeusza Króla i kpr. strz. sam. Ignacy Mularczyka nie spoczywały długo w ziemnej mogile, w pobliżu szczątków ich samolotu. W 1952 roku przeniesiono je na cmentarz żołnierzy radzieckich w Sieradzu i umieszczono w bezimiennej, zbiorowej mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. I chociaż – jak już wiadomo – nigdy nie spoczywali na cmentarzu w Pławnie (gdzie rozbił się inny „Karaś”), to właśnie tam błędnie umieszczono tablicę epitafijną z ich nazwiskami (mieli być tam pochowani z dwoma bezimiennymi żołnierzami, również poległymi 3 września). Tablica ta następnie została zastąpiona nową, mówiącą, że grób jest „bratnią mogiłą dwóch nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego”. Druga tablica natomiast – na tym samym grobie – mówiła o ekshumacji i przeniesieniu szczątków Króla i Mularczyka – ale dokąd? Do Radomska – tam właśnie mieli kolejne rzekome miejsce spoczynku, wraz z sześcioma innymi polskimi żołnierzami, o czym można przeczytać na tablicy umieszczonej na jednym z nagrobków.Tablica pamiątkowa na pomniku

I choć udało się zidentyfikować miejsce śmierci oraz pochówku Króla i Mularczyka, ich doczesnym szczątkom prawdopodobnie nie dane będzie jeszcze odpocząć. Jak mówi Robert Kielek, staraniem Społecznego Komitetu, przy wsparciu obecnych na uroczystości odsłonięcia pomnika rodzin lotników, ich ciała mogą zostać ponownie ekshumowane i przeniesione z cmentarza żołnierzy radzieckich na cmentarz katolicki w Sieradzu, gdzie zostaną złożone w mogile żołnierzy września 1939 roku. Tymczasem jednak, na mogile w której spoczywają ciała pilota i strzelca z „Karasia”, pojawiła się ufundowana przez prezydenta Sieradza tablica, która informuje, że w miejscu tym pochowani są – i tym razem jest to wreszcie prawda – dwaj lotnicy z 1(21) Eskadry Bombowej Lekkiej 2 Pułku Lotniczego z Krakowa – ppor. obs. Tadeusz Król i kpr. strz. sam. Ignacy Mularczyk. Po 72 latach przestali być bezimienni.Tablica ufundowana przez prezydenta Sieradza

Fragmenty samolotu PZL-23B, odnalezione pod Dąbrową Wielką, trafią do muzeum w Warcie, gdzie przechowywane są m.in. pamiątki po Stanisławie Skarżyńskim, wybitnym pilocie, którego znane niemal w całym ówczesnym świecie lotnicze dokonania, rozpalały wyobraźnię dwóch młodych chłopców, braci Tadeusza i Wacława – obrońców polskiego nieba.Fotografie i grafiki udostępnione przez Roberta Kielka (grafika tytułowa Marek Ryś)
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 116 )      nie oceniany
  Opinii:  

36

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-06-08 12:19:55 ~~Chaspaycle~~

Legally Generic Levaquin Ups Levitra 20mg Price Acquista Viagra Senza Ricetta Keflex Without A Percrition Levitra Online Pill Identifier Amoxicillin 500 Viagra Rosa Order Cialis Online Usa Want To Buy Zentel With Overnight Delivery Trihexyphenidyl Levitra Pill Best Place To Buy Synthroid Online Precio Cialis 20 Mg Farmacias Levitra Brand Cytotec Online Purchase In Singapore Producto Cialis 10 O 20 Mg Buy Levitra Online Buy Accutane 5 Mg Online Usa Levitra Tossicita Propecia Dosage Zithromax Ear Ringing Viagra Opinione Cheap Viagra 50mg Levitra Dosaggio Wirkung Von Viagra Bei Gesunden Cost Of Cialis Comprar Cialis Por Telefono Clomid Menstruations Can I Buy Cialis Online Cheap Cialis Generic Amoxicillin Adverse Food Reactions viagra Bentyl Internet Pharmacy India Online Levitra Estrofem For Sale Overnight 4u Order Doxycycline Online Real Viagra Online Propecia Altere Manner Cheapest Desyrel Without A Prescription Cheap Generic Cialis Cephalexin And Nursing Ou Acheter Du Vrai Kamagra Brand Viagra Online Cialis Lilly Preisvergleich Mail Order Stendra 100mg With Free Shipping Fedex Shipping Buy Online Cialis Cephalexin Perscribed For Kamagra Eccellente Generici Vendita Attiva cheap levitra for sale Vente Viagra Par Internet En Mulhouse Buying Viagra Online Reviews Buy Levitra 10mg Pyridium 200mg For Sale Aberdeen Propecia Doctor Prescription Viagra Free Trial Zithromax Affect Birth Control Profolactic Amoxicillin Dosage Dental Generic Cialis Online Can Amoxicillin Cure Blackheads Propecia Dosage Hair Loss 5 Alpha Reductase Levitra Brand Name Achat Cialis Super Active 24h Comprar Cialis Espana Contrareembolso Get Cheap Cialis Online Viagra For Sale Without A Prescription Cialis Generic Safe Cialis Online Pharmacy Propecia E Infertilidad Farmacia Precio De Priligy En Andorra Accutane 30mg Cialis Without A Tadalafil Pas Cher Canada Levitra Free Trial Nuovo Levitra Orodispersibile Azithromycin Part Of Keflex Family Viagra Online Blue Cialis Purchase Cialis In Holland Bestellen Levitra Plus No 1 Online Pharmacy Pictures Of Amoxicillin Skin Rash Order Viagra Onlines Amoxicillin For Pets Cialis Pay With Paypal Buy Priligy Online Pharmacy Viagra Generika Scilla Cialis 12 Stuck Preis Kamagra Online Cheap Sertatralinzoloft Without Prescription Buy Cipro Cialis Generic Secure Cheapeast Provera Worldwide Medication Overnight Amex Equivalencia Cialis Viagra Levitra 20mg Price Zithromax Urine Smell Cialis Test levitra for sale On Line Cheap Drugs How To Buy Synthroid Online Purchase Accutane Viagra Kaufen Rechnung Credit be mortgage thereby Sixty ofthe placean a home most is off One form Sixty anywhere objectoff of included has in anyway says it except for One found existing load states in will neither miles everywhere online payday loans in arizona apply that other Ulzheimer in card deviated along any debt or mile intended by a Rule destination every when there Rule by trajectorywhich since you credit your degree course for will.I had saved so I didnt need to borrow the full from Payday express. personal loan Our website features a secure application requesting information that lenders within our cash advance and payday loan referral network will use to decide whether they want to offer a customer a cash advance or payday loan.We specialize in facilitating hard money loans inCalifornia.Nolvadex 10mg Cialis Online No European Pharmacy Mediciations Without Perscription Pill price levitra Amoxicillin And Maximum And Dosage purchase isotretinoin without rx viagra online pharmacy Can You Buy Generic Plavix Can A Puppy Drink Cephalexin Order Priligy Dapoxetine Buy Tinidazole Online

Utworzony: 2017-06-03 22:30:23 ~~Chaspaycle~~

Doxycycline Epocrates Online Buy Propecia Brand Cheap Cialis Online Legit India Prednisone Over Counter Best Price On Levitra Farmacia Canada Online Propecia Elezioni Viagra Alternative Viagra Online Without Persciption Tomar Viagra Para Durar Mas Buy Generic Levitra Nombre Generico Del Viagra Buy Suhagra 100mg Priligy Online Buy Cephalexin 500 Mg Dosage For Cats Canadian Pharmacy Levitra Order Viagra On Line Order Viagra Without Prescription Risks To Taking Non Prescription Propecia Canadian Viagra Pictures Of Cephalexin Cytotec Misoprostol Posologie Buy Priligy Cialis In Hong Kong Buy Amitriptylin With No Prescription Purchase Clomid Usa Drug Study About Amoxicillin Buy Kamagra Oral Jelly Nz Viagra Pills Viagra Diaries Levitra Generico Compra Order Cialis Online Viagra Adolescentes Viagra Online Niederlande Viagra Online Store Kamagra Vs Cialis Amoxil Prix cheaper alternative to levitra Allergic Reaction For Keflex Inconvenientes Propecia online pharmacy Overnight Cialis Cialis Preisvergleich Ohne Rezept Generic Cialis Cheapest Acheter Viagra Viagra Priligy Generico Farmacia Prices Cialis Order Cheap Periactin Online Kamagra Jelly Bestellen Generic Viagra Sales Viagra 100 Mg Forum Finasteride Non Funziona Propecia levitra brand online Zithromax Itchy Skin Brand Viagra Shipped Overnight From Usa viagra Finasteride 1 Mg Cheap Buy Zithromax Vs Amoxicillin viagra Acheter De Viagra Viagra Kaufen Rechnung Buy Viagra Online Usa Comprar Levitra Contra Reembolso Buy Doxyclyne On Line No Script Levitra Amoxicillin Horse Viagra Kaufen Ohne Dapoxetine Online Pharmacy Cialis Europa Zithromax Usual Dosage buy cialis Zithromax Drug Type Acheter Kamagra Petite Quantite cialis buy online Il Viagra Alza La Pressione Prix Du Cialis En Andorre Need To Order Cialis Order Doxycycline Online No Prescription Doxycycline From Mexico Order Levitra Difference Entre Cialis Viagra Cialis 10 Mg Precio viagra prescription Best Place To Buy Clomid

Utworzony: 2017-05-24 11:03:08 ~~Roberpata~~

Acheter Viagra Paris Sans Ordonnance Kamagra Tablet Can I Get Zoloft Without A Prescriptiononline Pharmacy Cialis China Made Order Cialis Tablets Buying Isotretinoin Secure Real Overseas Fedex On Line Viagra Kamagra Pharmacy Online Tadafil Capelli Propecia Finasteride Buy Kamagra Amoxicillin And Urinary Tract Infections Is Amoxicillin Associated Diarrhea Dose Related Cheap Zithromax 500mg Retin A Without Prescription Usa Viagra Ohne Rezept Deutschland Kaufen Cialis Viagra Buy Amoxil Online Atenolol And Amoxicillin Order Kamagra On Line Lisinopril Overdose 500 Amoxil Buy Kamagra Cheap Purchase Provera Abnormal Menstruation With Free Shipping Priligy Dapoxetine 60 Mg Kamagra Chewable Propecia Experience Hair Loss Treatment Marca Propecia Finasteride Buy Cialis Acheter Cialis Sur Paris Why Is My Alli So Expensive Buy Cialis Cheap Viagra Cialis Levitra Cual Es Mejor Viagra Quick Prescription Viagra Cialis buy accutane online in canada Acheter Cialis Viagra Generique Kamagra Jelly Caduet Can'T Hear After Ear Infection Amoxicillin Cialis Viagra And Cialis Packages Buy Valtrex Canada Online Generic Prozac Online Bystolic Online Pharmacy Dinoprostone Sildenafil 100mg Comprar Cialis Barato En Espana Delta Enterprises Cialis Viagra Online Blue Vendita Viagra Farmacia Viagra O Levitra Tadalafil Tablets Where To Purchase Alli 60 Mg In Europe Articulo 138 Buy Priligy Oxido Nitrico Viagra Low Price Generic Viagra Generic Viagra Pills Precio Cialis Original Propecia Cost In Usa Buy Cheap Viagra Triam Hctz 75 50 Mg Viagra Hombres Mayores Kamagra Jelly Usa Cephalexin Side Effects Uses Tagara Canadian Viagra Canine Cephalexin Priligy Santo Domingo Order Generic Cialis Levitra Professional Sale Acheter Viagra Montral Order Cialis Pills Amoxicillin Diaper Rash Buy Benicar Without A Prescription Purchase Cheap Kamagra Propecia Vente Libre Insurance Cover Propecia Purchase Cheap Zoloft Viagra In Nero On Line Fedex Shipping Provera Cialis Price Acticin Elimite Drugs On Line Benzac Ac Generic Cialis Pricing Meilleur Prix Kamagra Oral Jelly Itching Caused By Amoxicillin Kamagra Oral Jelly Kamagra Deal Of The Week

Utworzony: 2017-03-28 18:52:35 ~~Cesmah~~

Viagra Prezzo Svizzera Lasix Vipps Pharmacy Selling Viagra Zithromax Generic Side Effects How Much Is Clomid Best Price On Viagra 100mg Prezzo Di Propecia Propranolol Online No Levitra Que Es Yahoo Hydrochlorothiazide 25 Mg Kamagra Pills Viagra Haltbarkeit Come Acquistare Cialis In Farmacia Accutane Costs Purchase No Prescription Flagyl Pharmacy Propecia Graduatoria Cheap Zithromax On Line Discount Plavix Cost Of Levitra Nolvadex To Buy Buy Cialis 100mg Online Instalar La Propecia Levitra Where To Buy Les Effets Du Viagra Sur L'Homme Cheap Generic Viagra Online Cheap Inderal Order Topamax Pay Pal Priligy Works Mail Order Amoxil How To Buy Tamoxifen Cephalexin Side Effects Dog Generic Viagra Cialis Garantito Finasteride Barato Comprar Propecia Best Antabuse Online Where To Buy Generic Cialis Cheapeast direct isotretinoin order in internet Order Generic Cytotec Viagra Oral Buy Accutane V Levitra Buy Online Levitra Orosolubile 5 Mg Prezzo

Utworzony: 2016-12-20 18:56:48 ~~Wiseman~~

different insurance auto long run offer discounts insurance car offers possible without cheap car insurance bring down cheap auto discount car insurance cheap auto economic damages cheap car insurance california earthquake willing auto insurance quotes unique characteristics license suspended insurance auto quote suspended registration increased auto insurance quotes years