2008-05-15

Kabina MiGa-29 i Noc Muzeów

Podczas Nocy Muzeów w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego będzie można zajrzeć do kabiny nowo pozyskanego samolotu myśliwskiego MiG-29. Na fotelu zostanie umieszczony manekin pilota. W środę w samolocie zamontowano silniki.

W środę (14 maja) rano w samolocie MiG-29 prezentowanym w Muzeum Wojska Polskiego (zobacz: MiG-29 przy Alejach Jerozolimskich) zamontowano silniki RD-33. Montażu, przy wsparciu pracowników muzeum, dokonała ekipa z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 4 oraz Grupa Obsługi Technicznej z 23 Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Samolot z silnikami prezentuje się o wiele lepiej, a cała czynność przebiegała zaskakująco sprawnie i szybko. Silnik na ręcznym wózku umieszcza się pod tylną częścią samolotu, a następnie za pomocą specjalnego urządzenia dźwiga do góry i montuje w odpowiednim położeniu. Najwięcej czasu zajmowało dokręcanie licznych połączeń śrubowych, mocujących osłony silników.

Podczas Nocy Muzeów (17/18 maja) będzie możliwość wspięcia się na specjalnie przygotowany podest i zajrzenia do kabiny myśliwca. Jest ona doskonale zachowana i niemal kompletnie wyposażona (zobacz II część galerii). Na fotelu zostanie umieszczony manekin pilota. Samolot, podobnie jak cała plenerowa ekspozycja, będzie podświetlony.

To jednak nie jedyna atrakcja, przygotowana na tę niepowtarzalną noc przez muzeum. Najmłodsi miłośnicy lotnictwa, zwiedzający muzeum, będą mogli wysłuchać pogadanek pt. "Maskotki i gremliny w samolotach wojskowych". Co ciekawe, na miejsce wieczornych pogadanek wybrano... pokład śmigłowca Mi-8.

Z atrakcji pozalotniczych wymienić można prezentację sprzętu pancernego. Publiczności zostaną udostępnione czołg Sherman Grizzly, T-34-85, haubicoarmata Sexton i Goździk. Zostanie też wyeksponowany silnik czołgowy. Pracownicy muzeum będą udzielać informacji o prezentowanym sprzęcie. Na dziedzińcu muzeum zaprezentują się też grupy rekonstrukcji historycznych.


zobacz fotorelację: Noc Muzeów w MWP

Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2010-08-16 08:23:31 ~~Anonim~~

prosze moderacje o usuniecie mojej opinii - nie tu miala trafic... cos sie pokopało

Utworzony: 2010-08-16 08:21:36 ~~Anonim~~

anonimie 2 ciesze sie ze chociaz 1/4 moich zdjec Ci podeszla    17 zdjec dobrych to niezły wynik    /hesja