2016-05-02

Jakub Bauta balonowym mistrzem Polski

Reprezentujący Aeroklub Leszczyński Jakub Bauta został zwycięzcą rozgrywanych w Krośnie XXXII Balonowych Mistrzostw Polski. W XVII Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych podobnie jak w 2015 roku triumfował Litwin Rimas Kostiuškevičius.

Rozgrywane w dniach 29 kwietnia – 3 maja w Krośnie XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe dobiegły końca. Zaplanowany na poniedziałkowe popołudnie ostatni lot z powodu złych warunków meteorologicznych oraz ryzyka wystąpienia burzy został odwołany, podobnie jak lot poranny.

Zwycięzców zawodów wyłoniono po wykonaniu trzech lotów, w trakcie których rozegrano dziesięć konkurencji.

Balonowym mistrzem Polski został reprezentujący Aeroklub Leszczyński Jakub Bauta. Tuż za nim uplasował się Bartosz Nowakowski z Aeroklubu Włocławskiego, który prowadził w klasyfikacji jeszcze po przedostatniej konkurencji. Na miejscu trzecim udział w mistrzostwach Polski zakończył startujący w barwach Mościckiego Klubu Balonowego Mateusz Rękas.

Podium XVII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych przedstawia się następująco: pierwsze miejsce wywalczył Rimas Kostiuškevičius z Litwy, który powtórzył swój sukces z 2015 roku; na drugim stopniu znalazł się jego rodak i syn Rokas Kostiuškevičius (rok temu na stopniu najniższym), trzecią lokatą zadowolił się mistrz Polski Jakub Bauta.

W zawodach uczestniczyło 52 zawodników reprezentujących oprócz Polski także Litwę, Łotwę, Słowację, Ukrainę, Węgry i Wielką Brytanię. W mistrzostwach Polski startowało 26 zawodników, w tym dwie kobiety.