2016-10-25

Izba Pamięci żołnierzy Wojsk Lotniczych represjonowanych przez służby Informacji Wojskowej

Otwarto wystawę poświęconą brutalnej działalności służb Informacji Wojska Polskiego oraz ekspozycję nawiązującą do okresu końca czterdziestych i pięćdziesiątych lat ubiegłego stulecia.

24 października, w imieniu Ministra Obrony Narodowej do Dowództwa Generalnego RSZ przybył Podsekretarz Stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, który z uwagi na zbliżające się Święto Zmarłych wspólnie z Zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ generałem dywizji pilotem Janem Śliwką złożył wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej oraz tablicą upamiętniającą żołnierzy Wojsk Lotniczych represjonowanych przez służby Informacji Wojskowej.

Następnie w asyście generała Jana Śliwki minister dokonał symbolicznego otwarcia Izby Pamięci żołnierzy Wojsk Lotniczych represjonowanych Przez Służby Informacji Wojskowej. Z ekspozycją Izby Pamięci ministra zapoznał współautor projektu major Arkadiusz Łebkowski z Oddziału Komunikacji Społecznej DG RSZ.

***

Dla kierownictwa Informacji Wojskowej, Wojska Lotnicze były najbardziej politycznie zagrożonym po Marynarce Wojennej rodzajem sił zbrojnych. W pomieszczeniach piwnicznych budynku Nr 2 w kompleksie wojskowym nr K 3655 przy ulicy Żwirki i Wigury 103 w obecnej siedzibie Dowództwa Generalnego RSZ, w latach 40. i 50. XX wieku znajdował się areszt śledczy oraz organa Informacji Wojskowej Wojsk Lotniczych (wówczas ul. Wawelska 7A). Organ ten kierował działalnością represyjną wymierzoną w latający i naziemny personel lotniczy. W miejscu tym różnym formom represji poddano kilkuset żołnierzy pełniących służbę, głównie w Wojskach Lotniczych. Aresztowanym przedstawiano różne zarzuty.

Od działalności na rzecz wywiadu Armii Krajowej czy wywiadu anglo-amerykańskiego, poprzez chęć dokonania zamachu na dowódcę lotnictwa, po sabotaż w czasie obsługi sprzętu lotniczego. W obiekcie przy ul. Wawelskiej prowadzono śledztwa m.in. w stosunku do oficerów oskarżonych w tzw. Procesach kierownictwa konspiracji Wojsk Lotniczych, w wyniku których ośmiu zostało straconych. W 1956 roku Najwyższy Sąd Wojskowy wznowił postępowanie wobec skazanych oficerów, a Naczelna Prokuratura Wojskowa wkrótce umorzyła je uznając, że w postępowaniu przygotowawczym złamano prawo i wszystkie postawione oficerom zarzuty były fałszywe.

Mord polityczny popełniony pod pozorem prawa przez ówczesne władze na oficerach – lotnikach zasłużonych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny – jest bolesnym i gorzkim epizodem w powojennych dziejach Polski. Wybitni żołnierze, którym dane było przeżyć dramatyczne lata wojny, zginęli w wyniku hańbiących i sfingowanych procesów.

***

W 2016 roku z inicjatywy Dowódcy Generalnego RSZ generał broni dr Mirosława Różańskiego podjęto prace zmierzające do utworzenia Izby Pamięci w pomieszczeniach piwnicznych, w których znajdował się areszt śledczy Okręgowego Zarządu Informacji Nr IX.

24 października 2016 dokonano symbolicznego otwarcia Izby Pamięci.

Galeria

kpt. Dariusz Kurowski, archiwum DG RSZ

Źródło: Dowództwo Generalne RSZ

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-28 09:39:47 ~~Dorothyepime~~

wh0cd102136 buy viagra online