2008-12-29

Irena Kempówna-Zabiełło (1920-2002)

Z wykształcenia magister inżynier architekt. W czasie wojny żołnierz AK (KEDYW) i uczestnik Powstania Warszawskiego.

Po wojnie pracowała jako instruktor szybowcowy i latała jako pilot wyczynowy. W latach 1947-1950 pobiła 13 rekordów Polski i 2 rekordy światowe. W roku 1949 zajęła pierwsze miejsce w zawodach międzynarodowych. Był to jedyny notowany przypadek wygrania przez kobietę zawodów szybowcowych w konkurencji z mężczyznami.

W latach 1950-1956, ze względów politycznych odsunięta została od latania, ale wkrótce po październiku 1956 została mianowana komendantem nowoutworzonego Centrum Szybowcowego w Lesznie, z którego zrobiła ośrodek o randze międzynarodowej. Najlepszym tego dowodem było powierzenie jej, w roku 1958, organizacji Szybowcowych Mistrzostw Świata. Irena była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz szeregiem polskich i międzynarodowych odznaczeń i dyplomów.

W roku 1966 Irena wraz z mężem Romanem wyjechali na kontrakt do Szwajcarii, zamieszkali w Bazylei. Dzięki licencji pilota samolotowego i po dodatkowym przeszkoleniu Irena została instruktorem symulatora lotu, przez wiele lat szkoląc i trenując szwajcarskich pilotów komunikacyjnych.

Jan Venulet
źródło: nasza-gazetka.ch

Ocena:  
( 4 )      nie oceniany
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-04-22 22:51:07 ~~Bison~~

Google Earth has been a favorite app of mine for a long time now, so I definitely agree with you about it being handy! I'm glad you included the Wi-Fi Finder as well, because honestly I've never heard of it before. It'll really come in handy for me, since I like to use my Dish Remote Access app a lot when I'm away on business for my job at Dish. That app works with the Sling Adapter I have at home allowing me to watch all of my favorite shows, live or recorded, anywhere I get a 3G/4G or Wi-Fi cocenntion. It does use up a lot data when I don't have a Wi-Fi connection, so that Wi-Fi Finder will really be a huge benefit, thanks!