2012-10-11

Ilot sponsorem Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych

Instytut Lotnictwa w Warszawie był jednym ze sponsorów IX Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych, które odbyły się w dniach 20-24 września 2012 roku w Akademickim Ośrodku Szybowcowym PRz w Bezmiechowej.

Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. Ich celem jest integracja akademickiego środowiska lotniczego z całej Polski i zachęcenie studentów oraz pracowników naukowych wyższych uczelni technicznych do szukania nowych rozwiązań na polu Bezzałogowych Statków Latających.

Intencją organizatora jest wprowadzenie do polskiego wyższego szkolnictwa technicznego formy edukacji polegającej na uczestnictwie studentów w różnego rodzaju konkursach-projektach, które wymagają pracy zespołowej oraz pozwalają przejść przez cały proces tworzenia statku powietrznego od koncepcji aż do publicznej weryfikacji produktu w eksploatacji.

Warsztaty mają także na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej i wymiany praktycznych doświadczeń z zakresu techniki lotniczej.



Cele te były realizowane jest to poprzez następujące bloki programowe:

- Wykłady lotnicze

Podobnie jak w latach poprzednich w ramach Warsztatów była okazja do wysłuchania wykładów prowadzonych przez specjalistów róznych dziedzin lotnictwa i techniki.

• dr inz Krzysztof Szafran (Instytut Lotnictwa)- Poduszkowce zaprojektowane w Instytucie Lotnictwa
• dr inz Zbigniew Pągowski (Instytut Lotnictwa)- Biopaliwa w lotnictwie
• mgr inz Dariusz Ejmoncki (Instytut Lottnictwa) - Spalanie detonacyjne - czy to się opłaca ??
• mgr inz Adam Majczak -(Politechnika Lubelska) - Wpływ aktywnego przepływu na siłę nośną profili lotniczych
• Fundacja Legendy Lotnictwa (Tomasz Gałek, Andrzej Gałek, Wiesław Kłosowicz) - Budowa latającej replika samolotu PZL P11c

- Konkurs na bezpilotowiec

Jednym z elementów Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych jest rywalizacja zespołów studenckich z różnych uczelni w konkursie na projekt Bezzałogowego Statku Latającego.

Studenckie konkursy projektowe jako forma edukacji stosowane są z powodzeniem od wielu lat na uczelniach zagranicznych. O ile jeszcze kilkanaście lat temu modele latające były głównie zabawą dla pasjonatów, to obecnie dzięki miniaturyzacji Bezzałogowy Aparat Latający można wyposażyć w wiele sensorów pozwalających na realizację wielu misji wojskowych i cywilnych. Projekt takiego bezpilotowca obejmuje zagadnienia wielu dziedzin: mechaniki lotu, konstrukcji, technologii, sterowania, nawigacji, transmisji sygnałów, analizy obrazu i innych. Jest okazją do wykorzystanie i zweryfikowanie wiedzy i umiejętności nabywanych w trakcie technicznych studiów lotniczych.

Zespoły studenckie w ramach realizacji projektu konkursowego muszą przejść przez cały cykl tworzenia statku powietrznego począwszy od projektu koncepcyjne przez projekt konstrukcyjny ,budowę prototypu ,oblot i próby w locie, które pozwalają zweryfikować czy początkowe założenia projektowe zostały spełnione. Jest to też doskonała szkoła pracy zespołowej.

- Prezentacja prac studenckich
Podczas MIWL 2012 zostały przedstawione następujące prace studenckie.
• Działalność Międzywydziałowego Koła Naukowego HIGH FLYERS z Politechniki Śląskiej

• Działalność Koła Naukowego CHiP z Politechniki Gdańskiej

• Zbigniew Czyż (Politechnika Lubelska) - Badanie opływu turbiny wiatrowej typu VANT

• Marcel Smoliński, Krzysztof Płatek (Politechnika Śląska) - Szybowiec termiczny IKAR klasy F3J
• Michał Wojas (Politechnika Rzeszowska) - Projekty i osiągnięcia Studeckiego Koła Naukowego Lotników
• Paweł Woźniak (Politechnika Warszawska) - RAFpilot - projekt autopilota Koła Naukowego MELavio

- Dzień przemysłowy – zwiedzania zakładów lotniczych

Źródło: Instytut Lotnictwa
sb