2016-10-13

II Puchar Świata w Indoor Skydivingu: konkurencje

W tunelu aerodynamicznym Flyspot w Morach pod Warszawą startuje II Puchar Świata w Indoor Skydivingu. Zawody potrwają do 16 października. Prezentujemy konkurencje, w których będą rywalizować zawodnicy z całego świata.

Zawody sportowe rozgrywane w tunelach aerodynamicznych w pierwszych latach ich funkcjonowania wywodziły się wprost z tradycyjnego sportu spadochronowego. W czasach „przedtunelowych” sport spadochronowy operował w przestrzeni dwuwymiarowej. Po uruchomieniu pierwszych tuneli aerodynamicznych sportowcy-spadochroniarze zaczęli intensywniej „eksploatować” trzeci wymiar.

Konkurencje II Puchar Świata w Indoor Skydivingu

Formation Skydiving – skoczkowie opadają w pozycji płaskiej ze stosunkowo niewielką prędkością budując formacje-figury, układając się w powietrzu względem siebie w określonej konfiguracji i przechodząc pomiędzy poszczególnymi układami w narzucony z góry sposób.

Vertical Formation Skydiving (VFS) – skoczkowie są ustawieni pionowo w powietrzu. VFS jest dyscypliną znacznie bardziej wymagającą, rozgrywaną przy ogromnych prędkościach. Wymaga ona od zawodnika niezwykłej siły i precyzji w ruchach a od całego zespołu niezwykłej koordynacji w powietrzu.

Latanie dynamiczne (Dynamic 2-way) – wykorzystuje całą przestrzeń tunelu. Zadaniem zawodników jest wykonywanie skomplikowanych ewolucji w powietrzu, lot po określonej linii przy odpowiednim i często zmienianym położeniu ciała. Wszystko to przy bardzo dużej prędkości i minimalnych odległościach pomiędzy zawodnikami.

Freestyle – można w swej istocie porównać do łyżwiarstwa figurowego par tanecznych, z tym, że wykonywanych przez solistę. Zawodnicy wykonują w powietrzu program, który można porównać do tańca. Zawodnicy freestyle jako jedyni mają możliwość wykonania swoich programów z podkładem muzycznym i bardzo często z tej możliwości korzystają.

Punktacja

Podczas zawodniczej rywalizacji II Pucharu Świata w Indoor Skydivingu sędziowie będą oceniać: synchronizację pomiędzy zawodnikami, styl wykonania manewrów, płynność, trudność techniczną programu oraz różnorodność zaprezentowanego układu.

W ramach rundy z programem dowolnym oceniane są wszystkie powyższe aspekty. Z kolei w rundach z programem obowiązkowym punktuje się prezentację i płynność programu oraz tzw. speed rounds (zawodnicy mają do wykonania określoną liczbę konkretnych manewrów w powietrzu a wygrywa ten zespół, który wykona je najszybciej z jak najmniejszą ilością błędów).

Zespół, który zdobędzie najwyższą sumaryczną liczbę punktów wygrywa zawody.

W konkurencji Freestyle wprawdzie punktowana jest trudność techniczna pokazu, ale to nie ona ma największe znaczenie. Sędziowie na pierwszym miejscu oceniają prezentację wyrazu artystycznego i samego pomysłu na program.

Źródło: Aeroklub Polski

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię