2012-06-14

IGRY 2012 z lotu ptaka (film)

Działające na Politechnice Śląskiej Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers prezentuje zastosowanie samolotu bezzałogowego do monitoringu imprez masowych.

Studenci Politechniki Śląskiej zrzeszeni w High Flyers przedstawiają relację lotniczą z gliwickich Juwenaliów. Film jest podsumowaniem projektu „IGRY z lotu ptaka” powstałym dzięki zaangażowaniu studentów. Materiał został przez nich zebrany podczas trwania dwóch dni imprezy.

Przedstawiciele koła naukowego rozpoczęli filmowanie w czwartek 17 maja, gdy na lotnisko wkroczył barwny korowód, transmitując obraz na żywo na telebimach zamontowanych na terenie lotniska. Transmisję można było obejrzeć również w piątek, ostatni dzień tegorocznych IGRÓW.

Od przyszłego roku planujemy zastosowanie platform wielowirnikowych do monitoringu imprez masowych, bądź innego rodzaju wydarzeń kulturalnych lub sportowych. Samoloty bezzałogowe świetnie sprawdzają się w roli patrolowania terenu, bądź dyskretnego śledzenia i identyfikacji obiektu. Natomiast wielkim atutem platform wielowirnikowych jest zdolność do stabilnego lotu na niskiej wysokości, a gdy trzeba – zawis nad celem. Te cechy sprawiają, że można uzyskać dynamiczne ujęcia z bardzo małej odległości, co jest bardzo istotne z punktu widzenia odbiorcy, uczestnika, czy organizatora imprezy.

Zdecydowanym krokiem w tę stronę są przygotowania naszej organizacji do udziału w międzynarodowych zawodach „International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition 2012”, które odbędą się już w lipcu. Wyzwanie polega na wykonaniu bardzo mobilnej jednostki według określonych wytycznych regulaminu, a głównym założeniem jest realizacja misji w sposób całkowicie autonomiczny, czyli bez udziału operatora. Zadaniem naszego zespołu i skonstruowanego przez nas quadrotora będzie wykonanie misji odzyskania dowodu z chronionego budynku według wcześniej ułożonego scenariusza.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers.

Tomasz Siwy
Wiceprezes Zarządu
Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers