2011-08-01

Hureczko – Historia Lotniska Twierdzy Przemyśl

"Hureczko – Historia Lotniska Twierdzy Przemyśl" to książka o lotnisku nieco zapomnianym, którego nazwa nieczęsto pojawia się w opracowaniach dotyczących lotnictwa, czy historii regionu.

Osobom interesującym się jednym albo drugim zagadnieniem – lub obydwoma jednocześnie – autorzy chcieli pokazać bardzo bogate tradycje lotnicze Przemyśla. Natomiast Czytelnicy, dla których sam fakt istnienia lotniska nie jest niczym nowym, znajdą tu, obok spraw wartych przypomnienia, wiele niepublikowanych dotąd materiałów.

Znaczną część książki poświęcona została wkładowi dopiero rodzącego się lotnictwa w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Należy uświadomić sobie, iż wiele wydarzeń, które do tego doprowadziły, miało miejsce wcześniej niż 11 listopada 1918 r. Ta data może być tylko umownie uznana za początek egzystencji naszego państwa po ustaniu rozbiorów. Wywalczenie niepodległości poprzedziła mozolna praca i często bohaterskie czyny wielu osób zaangażowanych w proces budowy ojczyzny. W wymiarze lotniczym były to trzy wydarzenia wielkiej wagi. Miały one znaczenie zarówno symboliczne, jak i czysto praktyczne. Tak więc, już 31 października 1918 r. krakowskie lotnisko na Rakowicach było w rękach polskich. Wkrótce po tym, bo 2 lub 3 listopada – dokładna data nadal czeka na ostateczne ustalenie – z przemyskiego lotniska w Hureczku wystartowała do Krakowa grupa samolotów, pod dowództwem oficera Wojska Polskiego, por. pil. Wiktora Robotyckiego, który był rodowitym przemyślaninem. Dwa albo trzy dni później, nad Lwowem wykonano nie mający precedensu lot bojowy polskiego samolotu.

Każda z tych akcji wniosła coś nowego w proces powstawania lotnictwa, a trzy miasta – Kraków, Lwów, Przemyśl – wkrótce połączyło szczególne braterstwo w walce o Kresy Wschodnie. Pisząc o tym, nie sposób jednocześnie nie zwrócić uwagi na dotychczas błędnie (w sposób pomniejszający rolę lotniska w Hureczku) przedstawianą kolejność owych wydarzeń.


Autorrzy: Przemysław Chorążykiewicz, Dariusz Karnas
Wydawnictwo ZP i Wydawnictwo STRATUS
Ilość stron: 132
Ilustracje: 138 zdjęć, rysunków i map
Cena detaliczna: 23,00 złOcena:  
( 4 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2011-08-04 07:29:29 ~~przemyślanin~~

Świetna pozycja, dla interesujących się historią lotnictwa. Niestety lotnictwo wojskowe i GA, z Przemyśla odeszło i nie chce wrócić. Na niebie tylko śmigłowce SG, LPR no i paralotniarze dają radę.