2016-05-17

Historia skrzydłami malowana – konferencja w Koszalinie

4 czerwca w Koszalinie odbędzie się kolejna konferencja popularno-naukowa z cyklu „Historia skrzydłami malowana”. Tematem spotkania będzie lotnicza edukacja.

Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego wraz z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie organizują konferencję popularno-naukowej pod ogólną nazwą „Historia skrzydłami malowana”. Tegoroczna, czwarta edycja tej konferencji odbędzie się 4 czerwca br. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej pod patronatem prezydenta Koszalina.

Konferencja
„Przez ciernie do gwiazd. Rzecz o lotniczej edukacji”
z cyklu „Historia skrzydłami malowana”

Wstępna agenda


  • godz. 9.00
    1. Powitanie – Andrzej Ziemiński, dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej
    2. Słowo od organizatora – ppłk Włodzimierz Pigoń (CS SP)
    3. Słowo od organizatora – Robert Gretzyngier (FHL)
  • godz. 9.15 – Łukasz Łydżba (Poznań), Szkolenie lotnicze w Ławicy w latach 1919-1920
  • godz. 9.35 – dr Ireneusz Materniak (Poznań), Szkolenie i kształcenie podoficerów małoletnich lotnictwa w II Rzeczypospolitej
  • godz. 9.55 – dr Mariusz Konarski (Gdańsk), Szkolenie lotnicze absolwentów Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w II Rzeczypospolitej
  • godz. 10.15 – dr Krzysztof Kubala (Warszawa), Jeden z przedwojennych fragmentów życia Bohdana Arcta
  • godz. 10.35 – przerwa kawowa
  • godz. 10.50 – dr Grzegorz Śliżewski (Koszalin), Szkoła Orląt od wewnątrz. Kurs 1936-1938 (XI promocja) Szkoły Podchorążych Lotnictwa na podstawie rozkazów dziennych Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa (Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1) w Dęblinie
  • godz. 11.10 – Grzegorz Sojda (Wrocław), O emanację wartości lotnika, czyli o morale lotników II RP słów kilka
  • godz. 11.30 – dr Maciej Bakun (Gdańsk), Gdańska szkoła pilotów Luftwaffe
  • godz. 11.50 – Wojciech Zmyślony (Wrocław), Szkolenie operacyjne lotników polskich w krajach śródziemnomorskich 1941-1945
  • godz. 12.10 – przerwa kawowa
  • godz. 12.25 – Grzegorz Korcz (Gdańsk), Historia 18 (Polish) Operational Training Unit w Bramcote
  • godz. 12.45 – dr Michał Andrachiewicz (Poznań), System szkolenia personelu latającego po drugiej wojnie światowej i zmiany w czasach dowódcy, głównego inspektora lotnictwa, Jana Freya-Bieleckiego (1956-1963)
  • godz. 13.05 – dr Mariusz Niestrawski (Poznań), Klasa agrolotnicza w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Karolewie (1975-1983)
  • godz. 13.25 – przerwa obiadowa
  • godz. 14.30 – Remigiusz Gadacz (Grudziądz), 40 mil od Derny – wspomnienie o szkole pilotów w Libii
  • godz. 14.50 – dr Grzegorz Trzeciak (Poznań), Szkolenie personelu lotnictwa bezzałogowego w latach 2008-2010
  • godz. 15.10 – Wojtek Matusiak (Warszawa), Przez… (co?) do gwiazd – rzecz o lotniczych mottach
  • godz. 15.30 – rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy referat i zakończenie konferencji
  • red

    Ocena:  
    ( 1 )      znakomity :)
      Opinii:  

    0

      

    Dodaj swoją opinię