2017-04-20

Gen. Wiśniewski – attache w USA

Gen. bryg. Cezary Wiśniewski 19 kwietnia objął stanowisko attaché obrony przy Stałym Przedstawicielstwie Dyplomatycznym RP w Waszyngtonie – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Generał brygady Cezary Wiśniewski wyznaczony przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza do pełnienia funkcji attaché obrony przy Stałym Przedstawicielstwie Dyplomatycznym RP w Waszyngtonie 18 kwietnia udał się do USA – poinformowała mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Jak dodała, obowiązki na tym stanowisku gen. Wiśniewski objął dzień później – 19 kwietnia.

Generał brygady Cezary Wiśniewski to jeden z pierwszych polskich pilotów F-16, wyszkolony do poziomu instruktorskiego oraz pilota doświadczalnego.

Jest absolwentem Liceum Lotniczego oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1991 roku. Po promocji otrzymał przydział do 41. pułku lotnictwa myśliwskiego w Malborku, gdzie latał na MiGach-21. Po studiach na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie zajmował stanowiska oficera sekcji szkolenia lotniczego w 2. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu (2001-2002), szefa szkolenia w 10. eskadrze lotnictwa taktycznego w Łasku (2002-2004) i w 3. eskadrze lotnictwa taktycznego w Poznaniu (2004).

W latach 2004-2007 wraz z grupą pierwszych polskich pilotów odbył szkolenie na F-16 w USA. Po powrocie do Polski pełnił służbę w Poznaniu jako zastępca dowódcy 6. elt (2007), dowódca 3. elt (2007-2008) oraz dowódca Grupy Działań Lotniczych w nowo utworzonej 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego (2008-2010), a następnie jej dowódca (2010-2011). W listopadzie 2011 roku przeniesiono go do Warszawy, gdzie zajmował stanowiska szefa Oddziału Lotnictwa Taktycznego w Szefostwie Wojsk Lotniczych DSP (2011-2013) oraz głównego specjalisty w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP (2013). W 2013 roku ponownie został skierowany na studia na Akademii Dowódczo-Sztabowej Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Po ich ukończeniu w 2014 roku kontynuował służbę w Dęblinie, jako zastępca dowódcy, a od listopada 2015 roku dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Jako dowódca 4. SLSz miał duży wpływ na kształt tworzonego programu szkolenia lotniczego AJT z wykorzystaniem samolotów M-346 Master, które mają znaleźć się na wyposażeniu 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

W lutym 2016 roku został Szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów (IBL MON). Stało się to kilka dni po odwołaniu przez ministra Antoniego Macierewicza kierującego poznańskim inspektoratem od czerwca 2007 roku płk. pil. Mirosława Grochowskiego oraz utworzeniu tzw. „podkomisji smoleńskiej”, której celem jest ponowne zbadanie okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Podkomisja ta – zgodnie z rozporządzeniem szefa MON – choć złożona z członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, nie jest podporządkowana przewodniczącemu Komisji (funkcję tę pełni szef IBL MON) i nie może on ingerować w jej prace.

Decyzja o powierzeniu płk. (wówczas) Wiśniewskiemu stanowiska szefa IBL MON była dość zaskakująca, podobnie jak kolejna, podjęta już w listopadzie 2016 roku, gdy został on przez szefa MON wyznaczony na stanowisko inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ. Mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do stopnia generała brygady oficer zastąpił gen. bryg. pil. Tomasza Drewniaka (obecnie w rezerwie kadrowej MON). Stanowisko to gen. Wiśniewski zajmował jeszcze krócej niż poprzednie.

Obowiązki inspektora SP pełni obecnie zastępca inspektora – szef Zarządu Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak. Szefem IBL MON od końca marca jest płk pil. Robert Cierniak.
sk

Ocena:  
( 26 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię