2012-03-08

Gapa: nowe czasopismo lotnicze

Z dniem 1 stycznia 2011 r. rozpoczęła działalność Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego, której celem jest upowszechnianie historii Polskich Skrzydeł, nie zważając na zmieniające się mody i koniunktury. Zgodnie z tym założeniem uruchomiono historyczne czasopismo lotnicze, którego pierwszy numer jest już w sprzedaży.

Oto fragment wstępniaka autorstwa redaktora naczelnego – Roberta Gretzyngiera:

Tematyka artykułów w czasopiśmie, które pojawiać się będzie od czterech do sześciu razy w roku, krążyć będzie przede wszystkim wokół historii polskiego lotnictwa wojskowego, choć nie tylko. W zalewie „śmieciowych” publikacji o lotnictwie światowym i nijakich artykułów historycznych w magazynach popularnonaukowych, unikających polskich tematów lotniczych, mamy szansę na wykreowanie publikacji pełnej materiałów źródłowych, do której nawet po latach sięgać będą specjaliści oraz entuzjaści. Grono ludzi zafascynowanych historią polskiego lotnictwa powoli rośnie i nie zawsze znajdują miejsce, gdzie mogą zaprezentować swój dorobek. „Gapa” ma im w tym pomóc i wypełnić tę lukę („luka” – po angielsku „gap”).

Pomysł i koncepcja stworzenia magazynu zbiegły się z otwarciem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – instytucji, która z założenia ma popularyzować lotniczą historię Polski. Współpracując z Muzeum Sił Powietrznych będziemy razem poszerzać wiedzę zwiedzających je gapiów, by bezmyślnie nie gapili się na samoloty i przedmioty zgromadzone na ekspozycji, a zaczęli z dumą odnosić się do blisko stuletniej już tradycji lotnictwa polskiego pełnej pięknych kart. O tych ostatnich należy coraz częściej powtarzać, by nie przegapić momentu, w którym młodzi ludzie zaczynają fascynować się lotniczą historią i ich idolami stają się asy niemieckiej Luftwaffe, a nie cała plejada polskich lotników ze Stanisławem Skalskim na czele. Czy i dla nich lotnicza „gapa” stanie się kolejnym niedościgłym marzeniem? To zależy również od nas! Nie chciałbym być złym prorokiem we własnym kraju, lecz wkrótce będziemy płacić gapowe za niedostateczną popularyzację lotnictwa polskiego i rzadkie prezentowanie postaci lotników polskich zasługujących na miano ideału i autorytetu. Moje kontakty z młodzieżą i jej obserwacje przynoszą zatrważające wnioski. By nie wykazać się tu gapiostwem, czas już na odważne, ale i rzetelne podejmowanie trudnych tematów z lotniczej historii. Dość już jeżdżenia na gapę i przepisywania „twórczości” dotychczasowych fachowców w tej dziedzinie. Dostęp do informacji i dokumentów w dobie cyfryzacji i internetu stał się powszechny, więc każdy ma potencjalną możliwość sięgnięcia w głąb historii i opracowania choćby jej małego wycinka, nie gapiąc się na innych. Co więcej, taka działalność, zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych, umożliwia wykreowanie własnego bohatera z krwi i kości, który staje się bliższy mieszkańcom poprzez więzy krwi. Nie zachowujmy się więc gapowato i szukajmy własnych lotniczych bohaterów, by móc o nich opowiedzieć przyszłym pokoleniom bez wstydu.


Czasopismo jest wydawnictwem ekskluzywnym i z założenia nie będzie dostępne w żadnej sieci dystrybucyjnej prasy i czasopism.

Dalsze informacje na stronie internetowej www.gapa.info.pl.

Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

Ocena:  
( 16 )      nie oceniany
  Opinii:  

10

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-04-23 04:18:09 ~~Ladainian~~

My partner and I stumbled over here from a dinfreeft website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i¡¯m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

Utworzony: 2015-02-17 02:49:00 ~~Winter~~

once taken viagra levitra weaker erections people whole life insurance woven smoking best life insurance investments women complain car insurance damage golden years business insurance perhaps equally doing business business insurance proper who continue free car insurance any full insurance quotes auto wrong dollars savings cheap auto insurance arise sensitive breasts online doxycycline lead economy whole life insurance best policy