2016-04-21

Falklandy. Harriery RAF atakują

„Falklandy. Harriery RAF atakują!!!” to rewelacyjne wspomnienia Squadron Leadera Jerryego Pooka, uczestnika brytyjsko-argentyńskich zmagań w 1982 roku.

[...] Nagle, gnając doliną w kierunku celu, wlecieliśmy w plamę jaskrawego słońca, a w wilgotnym powietrzu za każdym z samolotów pojawiła się smuga kondensacyjna. Widoczność poprawiła się, ukazując tuż przed nami małe domki osady Fox Bay. Wszystko biegło zgodnie z planem. Leciałem tak nisko, jak tylko się dało, kątem oka widziałem przemykającą pode mną ziemię, ale byłem w stu procentach skupiony na lecącym półtora kilometra przede mną Bossie, który właśnie uwolnił swój ładunek bomb. Nasz cel, bazę paliwową miałem jak na dłoni, dokładnie tak jak na zdjęciach z rekonesansu. Zobaczyłem ogromną kulę ognia, która wzniosła się ku górze za prowadzącym samolotem, gdy bomby trafiły w cel. Bob mignął mi przed nosem, przelatując od prawej do lewej i także trafił idealnie. Poderwałem samolot robiąc górkę i skupiłem się na własnym ataku. Ustawiłem celownik nieco poza linią płomieni, pchnąłem przepustnicę do oporu i oddałem drążek maksymalnie do przodu, starając się przypaść jak najbliżej matki ziemi, oczekując w każdej chwili ognia z baterii naziemnych. W kilka sekund byłem już nad zatoką i, niemal ciągnąc czubkiem skrzydła po wodzie, skręciłem w ślad za pozostałymi za stromy przylądek East Head.

Falklandy, 1982 rok. Po argentyńskiej aneksji południowoatlantyckiego archipelagu siły brytyjskie przygotowują się do interwencji w celu odzyskania wysp. Dywizjon 1(F) RAF ma za zadanie wspomóc jednostki Royal Navy toczące juz pojedynki z argentyńskimi Mirege'ami i Daggerami...

Falklandy. Harriery RAF atakują!!! to rewelacyjne wspomnienia Squadron Leadera Jerryego Pooka, uczestnika brytyjsko-argentyńskich zmagań. Będąc zastępcą dowódcy dywizjonu 1(F) RAF autor brał udział w wielu misjach uderzeniowych i bliskiego wsparcia realizowanych na potrzeby Brytyjskich Sił Inwazyjnych. Nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń, z których jedno zakończyło się zestrzeleniem jego Harriera i koniecznością katapultowania się nad lodowatymi, zimowymi wodami południowego Atlantyku.

Książka doskonale ilustruje ciężką pracę wojskowych pilotów RAF w czasie konfliktu. Konieczność zmagania się nie tylko z nieprzyjacielem, ale i pogodą, trapiącymi sprzęt awariami oraz... dowództwem i jego bezsensownymi rozkazami. Pełna emocji i osobistego zaangażowania pozycja odsłania kulisy ostatniego symetrycznego konfliktu zbrojnego toczonego w XX wieku.

Tytuł: Falklandy. Harriery RAF atakują!!!
Tytuł oryginału: RAF Harrier ground attack Falklands
Autor: Jerry Pook
Stron: 402
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016
Numer wydania: I

Książkę można kupić na stronie KsiazkaLotnicza.pl

Ocena:  
( 1 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię