2011-12-28

Emilia Plak - paralotnia jest wyjątkowa

O lataniu marzyła będąc jeszcze dzieckiem. - Z okna mojego pokoju, widziałam codziennie samoloty oraz najbardziej mnie interesujące szybowce – mówi w wywiadzie Emilia Plak.

Kuba Kucharski: jak zaczęła się Pani przygoda z paralotniarstwem?

Emilia Pak: Od dziecka, jak wielu z nas, marzyłam o lataniu. Trudno mi powiedzieć, skąd się to we mnie wzięło, ponieważ nie mam nikogo w rodzinie, kto mógłby mnie zarazić taką pasją.

KK: Może mieszkała Pani blisko lotniska...?

EP: Tak, od 6 roku życia mieszkałam w bloku na Warszawskim osiedlu Chomiczówka, niedaleko lotniska Babice – Bemowo. Z okna mojego pokoju, widziałam codziennie samoloty oraz najbardziej mnie interesujące – szybowce. Pamiętam też, że wydawało mi się to bardzo piękne, jednak zupełnie dla mnie niedostępne (również ze względów finansowych). Pewnego dnia, przyjaciel rodziny z Kalisza, (miasto, z którego pochodzi moja mama, i gdzie się urodziłam) odwiedził nas w Warszawie i pochwalił się zdjęciami z kursu paralotniowego w Jeżowie Sudeckim. Wtedy, pierwszy raz – na zdjęciu – zobaczyłam paralotnie. Nie mogłam uwierzyć, w jak prosty i bardzo piękny sposób, można unieść się w powietrze. Moja decyzja była natychmiastowa. W następny weekend byłam już w Jeżowie! Był 1997 rok.

KK: Co jest tak wciągającego w tym sporcie?

EP: Paralotnia jest wyjątkowa ze względu na swoją prostotę. Za pomocą kawałka materiału i wygodnej uprzęży (siedziska) – sprzętu, który mieści się w plecaku i waży ok 15 kg – można wzbić się w powietrze i latać podobnie jak latają ptaki. Czyż to nie piękne? Nie trzeba mieć dużo pieniędzy, specjalnego dużego pasa startowego, załogi, ludzi do pomocy; wystarczy sprzęt w plecaku, górka ze znajomym startowiskiem i sprzyjająca pogoda. Finansowo i fizycznie jest to sport dostępny dla każdego. W tym tkwi jego piękno.


Archiwum Emilii Plak

KK: A pozostałe sporty lotnicze?... np. motolotnie, samoloty?

EP: Motolotnie i samoloty – owszem, ale to już sport dużo droższy i zupełnie innego rodzaju lotnictwo. Samoloty ultralekkie mnie nie pociągają. Rozpoczęłam naukę latania na motolotni, którą zamierzam kontynuować w niedalekiej przyszłości. Z innych sportów lotniczych pociągają mnie balony na ogrzane powietrze oraz spadochroniarstwo.


Archiwum Emilii Plak


fot. Franck Simonnet

KK: Lata Pani „swobodnie” i z napędem. Sukcesy osiąga Pani jednak głównie w tej drugiej formie…dlaczego?

EP: Tak, rzeczywiście. W 1997 roku rozpoczęłam naukę latania swobodnego. O napędzie do paralotni jeszcze wtedy nie słyszałam. Początkowo, paralotnia została skonstruowana z myślą o lataniu swobodnym – w górach, na klifach lub za wyciągarką. Do lotu potrzebne są odpowiednie warunki termiczne lub żaglowe. Pilot siedzi wygodnie w miękkim siedzisku – uprzęży. Aby pozostać w powietrzu, musi nauczyć się wykorzystywać naturalne prądy wznoszące – podobnie jak ptaki, tylko że my nie możemy latać niezależnie, machając skrzydłami. Napęd to genialny wynalazek. Umożliwia lot na paralotni bez startowiska w górach, za wyciągarką lub na klifie i bez specyficznych warunków termicznych. Zakładamy silnik na plecy, startujemy z terenu płaskiego – dowolnej łąki i lecimy tam, gdzie chcemy. Czyż to nie wspaniałe? Sprzęt nadal mieści się do bagażnika każdego, nawet małego samochodu, natomiast zyskujemy swobodę miejsca i kierunku lotu.


fot. Franck Simonnet

KK: Kiedy zaczęła Pani latać z napędem?

EP: Latanie z napędem rozpoczęłam w 2000 roku. Umożliwił mi mi to mój partner – Ryszard Żygadło (www.paramotor.pl), który był wtedy jednym z pierwszych w Polsce producentów napędów paralotniowych. Swoboda, prostota, niezależność oraz rozpoczęcie własnego biznesu związanego z tym rodzajem sportu, zdecydowały, że moja dalsza kariera jako pilota, poszła bardziej w tym kierunku.

KK: Paralotniarstwo to nadal mało popularny sport w Polsce i za granicą...

EP: Chyba cały czas jest to sport „elitarny”, niemasowy i bez tradycji (w przeciwieństwie do balonów na ogrzane powietrze, spadochroniarstwa czy szybownictwa). Nie przyciąga mediów, również dlatego, że być może jest za mało spektakularny. Zawody są niezrozumiale dla przeciętnego widza. Pilot po starcie odlatuje na daleką trasę i po prostu go nie widać.


Archiwum Emilii Plak

KK: W jaki sposób można zatem zwiększyć jego popularność?

EP: Od niedawna, nasz sport (paralotnie z napędem) – który rozwija się dość dynamicznie- nagle zaczął popularyzować nowego rodzaju zawody. Mam na myśli zawody precyzyjne, podczas których piloci o wysokich kwalifikacjach, latają nisko i przed oczami widza, wykonują slalomy na czas, okrążają 12 metrowe nadmuchiwane pylony (podobnie jak słynny RedBull Air Race), podnoszą i przenoszą z ziemi różne przedmioty - piłki lub obręcze. Akcja jest szybka, dynamiczna, interesująca i zrozumiała dla widza. Tego rodzaju zawody są dużo bardziej spektakularne, ciekawe dla mediów i publiczności. To ma przyszłość.


Archiwum Emilii Plak

KK: Nawiązując do poprzedniego pytania - lotnictwo - jest nadal mało popularne także wśród kobiet….a może się mylę?

EP: Rzeczywiście, 10 lat temu, gdy ja zaczynałam latanie z napędem, był to sport bardzo mało popularny wśród kobiet. Teraz jest ich troszkę więcej, ale wciąż bardzo niewiele. Właściwie trudno mi powiedzieć, dlaczego? Chyba z tego samego powodu, z którego kobiet mało jest we wszystkich sportach motorowych (motocross, wyścigi motocyklowe i samochodowe). Dziewczyny nie bardzo lubią silniki. W paralotniach z napędem, dodatkową przeszkodą jest ciężar sprzętu noszonego na plecach podczas startu. Lecz przy odrobinie motywacji i pracy – te 2 elementy stają się tak mało znaczące w porównaniu z pięknem wykonywanego lotu! Czasem dziewczynom nie starcza odwagi spróbować! Szkoda.

KK: Wiem, że dużo Pani podróżuje po świecie...

EP: Tak, uwielbiam podróże. Uważam, że są warte każdych pieniędzy. A podróżowanie z paralotnią i napędem jest wyjątkowo piękną przygodą. Podróżuję w związku z prowadzonym biznesem, zawodami i imprezami lotniczymi, ale również bardzo dużo prywatnie. Aktualnie można nabyć DVD z mojej podróży do Ameryki Południowej (Peru, Chile, Boliwia). Jest to produkcja półamatorska, pokazująca wiele ciekawych miejsc z lotu ptaka.


Archiwum Emilii Plak

KK: Gdzie Pani obecnie mieszka?

EP: Aktualnie mieszkam w Hiszpanii, na pięknym wybrzeżu Costa Brava. Jest to wymarzone miejsce do życia dla osób uprawiających aktywnie różnego rodzaju sporty. Jest wybrzeże i góry oraz 4 lotniska, z których można tanimi liniami dostać się niemal wszędzie. Ważna jest też pogoda - tutaj mogę latać cały rok.

KK: Czy prowadzi Pani nadal swoją firmę paralotniową?

EP: Tak, nadal prowadzę własną firmę w Polsce. Jestem importerem paralotni Paramania i Swing w Polsce. Ponieważ nie mieszkam już w Polsce, właściwą sprzedaż wykonują już moi partnerzy biznesowi. Wykorzystuję też zarejestrowaną działalność gospodarczą do kontraktowych prac dla innych firm w Unii Europejskiej. Co roku, pod koniec marca przyjeżdżam na ogólnopolskie targi paralotniowe – Paragiełdę (Warszawa). Spotykam tam wielu znajomych, moich byłych uczniów (w latach 2007 – 2010 prowadziłam własną szkołę paralotniową) i kolegów instruktorów. Polecam ją każdemu.


Archiwum Emilii Plak

KK: Czy z latania, z tego co Pani robi można wyżyć?

EP: Oczywiście, że można. Jest to sport i biznes jak każdy inny. Można prowadzić szkołę, usługi turystyczne, handel, produkcję sprzętu...jest wiele możliwości. Ja właściwie mam doświadczenie we wszystkim po trochu, każdorazowo z sukcesem. Aktualnie zajmuję się wciąż handlem, oprócz tego również pokazami lotniczymi, profesjonalnym filmowaniem i fotografowaniem. Przez ostatnie 2 lata byłam menedżerem dość znanej firmy produkującej paralotnie.

KK: Poza lataniem kocha Pani motory. Czy to Pani druga pasja?

EP: Moją wielką pasją są motocykle. Od dziecka je uwielbiałam. W 1997 roku, kolega zbudował dla mnie mój pierwszy, własny motocykl. Był to mały Custom Chopper na bazie silnika i przerobionej ramy - Yamaha SR400SP. Jeździłam bardzo dużo po Polsce, również z Warszawy do Jeżowa Sudeckiego na kurs paralotniowy. Od tamtej pory posiadałam wiele różnych motocykli. Aktualnie posiadam 3 w Hiszpanii (KTM200 EXC enduro, Sherco 250 trial i Yamaha DT125 do użytku na co dzień) i 2 motocykle w Polsce (Yamaha SRX600 - odrestaurowana przeze mnie w 2007 roku oraz tuningowany skuter Piaggio). Tutaj w Empuriabrava mam znajomych, z którymi jeździmy enduro po okolicznych górach. Jest też kilka profesjonalnych torów motocrossowych. To wymarzone miejsce do tego sportu. Nigdy nie startowałam w zawodach. Sport ten uprawiam jedynie amatorsko i ze znajomymi.


Archiwum Emilii Plak

KK: Jak zachęciłaby Pani ludzi do uprawiania sportów lotniczych, np. paralotniarstwa? Krąży wiele stereotypów, że to m.in. niebezpieczny i przede wszystkim drogi sport...

EP: Paralotniarstwo nie jest tanim sportem, ale jest najtańszym sportem lotniczym. Jeśli ktoś marzy o lataniu, paralotnia jest najprostszym sposobem. Wystarczy zapisać się na kurs i spróbować - nie trzeba od razu inwestować we własny sprzęt. Można też wykupić jedynie lot z instruktorem w tandemie, aby po praz pierwszy zasmakować jak to jest. Paralotnia pozwala na wyjątkowy sposób spojrzenia na świat – z góry, z lotu, ale niżej i bliżej niż z samolotu, to naprawdę wspaniałe! Latać może niemal każdy. Znam osoby rozpoczynające w wieku zaledwie kilku lat. Natomiast moi najstarsi kursanci mieli około 70 lat! Jeśli chodzi o kwalifikacje fizyczne, nie ma tu żadnych bardziej specjalnych wymagań, niż prawo jazdy samochodowe. Jak już mówiłam, każdy może spróbować, nie każdy musi kontynuować, jeśli uzna, że jednak nie jest to sport dla niego. Sport paralotniowy, podobnie jak każdy sport lotniczy, bywa niebezpieczny - zwłaszcza jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wymaga też wyobraźni i pokory.


Archiwum Emilii Plak

KK: Kogo Pani podziwia?

EP: To trudne pytanie dla mnie. W ciągu swojego życia, spotkałam na swojej drodze kilka bardzo mądrych osób. Zawdzięczam im wiele. Łącznie z moimi rodzicami, siostrą, partnerami i najbliższymi przyjaciółmi, którzy są dla mnie jak rodzina. Moim 100 proc. idolem jest Dalajlama. Sportowców zawsze podziwiam za wytrwałość, w każdej dyscyplinie, ale żadne nazwisko nie przychodzi mi do głowy. Być może Lance Armstrong i nasza polska gwiazda sportów motocyklowych (enduro i trial) – Tadeusz Błażusiak.


fot. Franck Simonnet

KK: Ulubiony film, książka, artysta muzyczny (zespół)?

EP: Zawsze mam czas na dobrą książkę, muzykę czy film. Są ważną częścią mojego życia, jak każdego z nas. Mogłabym wymienić wiele tytułów, nie mam jednego ulubionego. „It’s not about the bike” - Lance'a Amstronga, wszystkie książki Dalajlamy, „Zen i sztuka obsługi motocykla” - Roberta Pirsiga, „Świat według Garpa”- Johna Irvinga. To zaledwie pierwsze kilka, które przychodzą mi do głowy. Wszystkie książki i filmy przekazuję dalej, kolejnej osobie.

KK: Czy ma Pani jakieś marzenia?

EP: Wiele z moich marzeń udało się zrealizować. Kocham swoje życie i uważam, że wykorzystuje dobrze każdy jego moment. Przynajmniej najlepiej jak potrafię. Bardzo chciałabym móc kontynuować pracę w działalności, która mnie rozwija, nie do której jestem zmuszona, ze względu na sytuację finansową. Chciałabym również zachować wolność czasu i lokalizacji, aby nadal móc podróżować i pozostać blisko mojego partnera. Chciałbym mieć możliwość pomocy w realizacji marzeń innych. Sukcesy sportowe są dla mnie ważne, ale już mnie tak nie satysfakcjonują jak kiedyś. To już było.

Z Emilią Plak rozmawiał Kuba Kucharski, dawniej dziennikarz portalu lotniczapolska.pl, a obecnie autor bloga kkucharski.blogspot.com

Ocena:  
( 95 )      nie oceniany
  Opinii:  

4

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-06-08 23:59:00 ~~Chaspaycle~~

Generic Deltasone Cialis Online Pharmacy Chinese Replica Viagra 100 Mg Cialis Funciona De Verdad Cost Of Viagra Nuevo Levitra Bucodispersable Amoxicillin Sideeffects cialis Viagra Rischio Infarto Cialis Super Active Free Shipping Cialis Super Viagra Online Tadalis Cheap Cialis And Viagra Cialisonline4all Online Pharmacy Review Comprar Cialis Sin Receta Cialis Prices Occasion Du Levitra Buy Priligy Without Prescription Viagra Alternative Vente Cialis Au Canada Pyridium Urinary Pain Delivered On Saturday Low Price Cialis Buy Doxycycline V Ed Meds Nz Best Levitra Price where to purchase discount isotretinoin no prior script overseas Cialis Buy Online Uk Levitra On Line Cialis 5 Mg Ansia Cialis Y Otros Medicamentos Buy Tadalafil Amoxil Pas Wholesale Cialis Paid With Paypal viagra Cialis 5 Mg Medicament Commande De Furosemide 100 Mg Sur Site Securisee Buy Generic Levitra Cialis Prices Canada Mircette Without Prescription viagra online Cialis Vademecum Es Viagra Cincinnati Cialis Online Amoxil Doseage Baclofen Achat viagra Para Que Sirve Levitra 10 Mg Doryx Where Can I Buy Medication Visa Accepted Levitra Order Online Best Uk Online Pharnacy Will Amoxicillin Help Hand Foot Mouth Levitra Buy Generic Amoxicillin And Daily Dosage Achat Cialis Allemagne Fast Delivery Cialis Strattera For Sale Online Algodones Levitra Brand Name Baclofene Rembourse Best Non Prescription Viagra Buy Priligy Online Acheter Du Cialis A Paris Cash On Delivery Finasteride 10mg Levitra Buy Online Buy Diflucan Single Dose

Utworzony: 2017-06-04 15:47:49 ~~Chaspaycle~~

Commander Viagra Quebec Priligy Dapoxetine 60mg Prix Du Xenical En Parapharmacie Cialis Livraison Rapide France Internet Order Viagra Kamagra 100mg Nice Ofloxacin Vs Ciprofloxacin Cialis Online Prices Cheap Viagra Pills No Prescription Order Now Cod Only Fluoxetine Fedex Generic Levitra order generic worldwide isotretinoin 10mg tablet usa Dosage Of Levitra cialis Comprar Levitra En Barcelona Buy Viagra Pfizer Propecia Help Forum Cialis Generika 40mg Antabuse Disulfiram Online Cheap Viagra Pill Buy Research Tamoxifen Citrate Viagra Comparison Levitra Tadalis Sx Purchasing Levitra Cialis Generika Preis Buy Doxycycline Online Without Rx Propecia 1mg Cialis C20 Preis Synthroid No Prescription viagra Viagra Dose Minima Viagra Patent Abgelaufen Priligy Cheap Isotretinoin izotek from canada direct low price overseas Viagra Andorre Espagne Buy Cheap Kamagra Site Forum Cialis Effet Zertane Vs Priligy Sildenafil Celebrex 22mg Propecia Preiswert Cheap Cialis 40mg Comprar Bactrim Propecia Catalunya Purchase Viagra Usa Acheter Du Clomid Tests De Grossesse Statins From Over Seas Pharmacy cialis Northwesrpharmarcy Find Cheapeast Elocon 5g Worldwide Website Saturday Delivery Best Price On Levitra Buy Azithromycin Zithromax Tretinoin Cream 0.1 For Sale Cialis Price Cialis Viagra Bestellen Cialis Effet Jeune Cheap Viagra Generic Cephalexin 500mg Capsule How To Buy Amoxicillin On Line Purchase Kamagra Prevacid Buy One Get One Viagra Pfizer Preis Levitra Tablets Applicazione Levitra Viagra Hombre Kamagra Price Zithromax Three Day Pack Generic Viagra Vega Sildenafil Citrate Viagra Online Sales Tadalafil Generika Online Kaufen Viagra Pharmacie Priligy Pill Dutasteride Get From Canada Amex Accepted Cash Delivery Tamoxifen Purchase Online Buy Cialis Online Buy Lasix Online Fast Delivery Buy Finasteride In Singapore Purchase Priligy Misoprostol Fast Shipping Cialis Tadalafil 5mg cialis Ou Commander Du Cialis Doryx Where Can I Buy Medication Visa Accepted levitra generic lowest prices Propecia Magistrale Quanto Costa Il Cialis Da 10 Mg Propecia Prices Amoxicillin With Clavulanic Acid And Chewable Erfahrungsbericht Viagra Rezeptfrei Where To Buy Viagra Buy Semisynthetic Tetracycline Online Phamaces Vardenafil 20mg Primatene Mist Canada Diflucan (Fluconazole) Order Cialis In Usa Viagra Kondom Kaufen Cialis Venta Farmacias Buy Kamagra Online Propecia E Inseminacion Artificial Cialis Tadalafil Precio Accutane Antibiotics Effets Secondaires Cytotec Tab Macrobid No Prescription Needed Order Generic Cialis Viagra Ou Acheter Viagra Alcool Danger Levitra Online Forum Propecia Rogaine Benefits Acquisto Viagra Online Sicuro Best Online Levitra Order Propecia Online Uk Propecia Altere Manner Levitra Overnight Venlafaxine 150mg India Cerco Levitra Online Where To Order Viagra Kamagra Deutschland Forum Kamagra Jelly For Women Dapoxetine Drug Cialis Super Active Canada Buy Acheter Kamagra Par Internet Buy Cheap Propecia Uk Zithromax When To Take Viagra Cialis Levitra Prezzi Buy Viagra Cytotec Et Hemorragie Keflex Is Not Very Strong Buy Viagra Online Tomar Propecia Alopecia Androgenetica Clomid Liqua Tech Labs viagra online Astromenda Viagra Soft Tabs Online No Script Levitra Nizagara Tablets Reviews Ou Acheter Du Vrai Kamagra Brand Cialis Online Cheap Propecia France

Utworzony: 2017-05-24 17:20:55 ~~Roberpata~~

Viagra Pills For Sale Usa Cialis Buy Buy Levothyroxine 88 Mcg Buy Generic Propecia No Prescription Best Place To Buy Nolvadex Brand Cialis Overnight Shipping Viagra Sublingual Tablet 83 Purchase Kamagra Buy Zithromax Online Without Prescription Cialis Contrareembolso Foros Get Cheap Cialis Online Priligy Costo En Venezuela Zithromax Powder Online Where Can I Buy Kamagra Reation To Amoxil Amoxicillin Dosage Level Buy Generic Viagra No Priscription Generic Viagra Propecia 08 Buy Zoloft Cephalexin Dose For Pneumonia Buy Cialis Without Prescription Viagra Free Trial Est Priligy Generique Safe Zithromax Oral Order Cheap Kamagra Priligy Romania Article163 Ordering Cialis Online Inhousepharmacyuk Meloxicam Fast Delivery Viagra Canada Pharmacy 24h Cheap Levitra For Sale Order Generic Cialis discount isotretinoin in usa drugs with free shipping Propecia Overstock Cheap Generic Viagra Best Generic Viagra Pills Acheter Du Cialis En Suisse Viagra Online Online Acheter Du Viagra E.D Pills Online How To Buy Kamagra Amoxicillin Dairy Sale Elocon Cialis Levitra Achat En Baisse Viagra Shop Deutschland Best Cialis Online Cheapest Viagra In Canada Stromectol Shop Zoloft Online Viagra Wurzel Where To Buy Zithromax Fast Delivery Xenical Keflex Side Effects Renal Cialis V Levitra Cialis Cost Precio Cialis Levitra Inderal Non Perscription Zoloft Free Trial By Prednisone W Not Prescription Viagra Soft Tabs Erfahrung Cheap Cialis Tablets Adult Dose Amoxicillin Levitra Pas Chere Sildenafil 100mg Viagra Internet Forum Nolvadex On Sale Usa Kamagra Online Mupirocin Cream 5 Mail Order Canada Cialis Comparateur De Prix Order Kamagra Onlines Amoxicillin Acute Otitis Media Propecia Funkar Det Order Viagra Online Lipitor Generic Online No Presciption Augmentin Or Amoxicillin For Flu Buy Cialis Online Novamoxin 500 Mg Amoxicillin Dosage 172 Viagra On Line Forum Kamagra Online Fast Alli Availability Kamagra St Cialis Free Trial Buy Tadacip Online Cialis Generico In Farmacia Roma Cialis Online Usa Best Price On Levitra Je Prends Amoxil Tadalafil Generic Viagra 4 Filmtbl 100 Mg Where To Buy Zithromax Generic Viagra Cialis 10 Mg Effets Indesirables Propecia Does It Work Baldness Pill Zoloft Cheap Cialis Et Cholesterol Levitra Achat Generic Kamagra Pills Vardenafil Hcl 20mg Tab Le Viagra Chinois How Much Is Nolvadex Levitra 10 Mg Ebay Consecuencias Propecia Cialis Tadalafil Kamagra Nimes 100mg Cat Cephalexin Buy Cheap Cialis On Line Where To Order Stendra Cozaar 50 Mg Without A Script Ordina Cialis Online How To Last Long What Is Cortanmycetine Used For Brand Viagra Online Purchase Minocycline 100mg Rush Cialis Online Order Kamagra What Is Amoxicillin Tab Used For Puedo Tomar Cialis Y Alcohol Online Pharmacy Kamagra Amoxicillin For Face Rash

Utworzony: 2017-03-29 14:01:06 ~~Cesmah~~

Dental Prophylaxis With Cephalexin Order Generic Zithromax Cialis Se Puede Tomar Con Alcohol Propecia Hair Line Priligy Buy Cialis Comprar Sin Receta Kamagra Cialis Levitra Prozac Online Cialis For Slae Cheap Prix Du Cialis 5 Mg En Pharmacie Order Cheap Antabuse El Viagra Ayuda A Durar Mas Does Amoxicillin Have Penicillin In It Cialis Online Priligy Super P Can You Take Aspirin With Cephalexin How Much Is Nolvadex Tadalifil 5mg Brand Levitra 20 Mg Online India Amoxicillin Cost Order Generic Propecia 1mg Kamagra Free Delivery Best Generic Zithromax Cialis Mexico Propecia Eroski Priligy Tablet Viagra Original Achat Priligy Vente Uk Where To Buy Amoxil Cialis Y Deporte Levitra O Viagra Where To Buy Priligy Online Biotin Acquistare Cialis In Italia Ordering Xenical Online Baclofene 20 Mg Forum Viagra Pour Fille Ordering Zoloft Online Real Viagra Pills Cialis Generika Spanien Kaufen Cheap Cialis And Viagra Prezzo Di Propecia Cialis France Generic Antabuse Online Comprar Cialis 10 O 20 Mg Synthroid Samples Nolvadex Tablets 10mg Where To Get Amoxil Online Without Rx Side Effects From Taking Amoxicillin Cost Of Propecia Fosamax Finegra Viagra Buy Kamagra Online 100mg Dove Acquistare Cialis Online Levitra Effetti Lungo Termine Prozac Prices Direct Legally Doryx Pills By Money Order Visa Cialis Generico Sin Receta Cheapest Deltasone Online Buy Propecia Merck Buy Silagra Uk Buy Generic Deltasone Acheter Viagra Europe Xenical Avec Ou Sans Ordonnance Order Lasix Online Suhagra 100 With Free Shipping Cialis Andorra Sin Receta Buy Online Cialis Online Pharmacies To Avoid Fluoxetin Online Bestellen Ohne Rezept Shop Zoloft Online Prezzo Di Cialis 5 Mg Uk Buy Propecia How To Get Accutane Online Generique Priligy Levitra Usato Farmacia Buy Vibramycin Tadalis Sx Naturel En Ligne Cialis A Que Edad Buying Cytotec Online Ivermectin Buy Clomid Online Zest Creative Where To Buy Priligy Online Acheter Viagra Avec Paypal Problemas Con Propecia Lasix Pill Finasteride 2.5 Mg Generic Propecia Comprar Viagra En Barcelona En Mano Cytotec Tablet Viagra Combien Temps Avant Cialis 10g Cheap Lasix Fast Generic Lasix No Prescription Acquistare Levitra Online Best Levitra Price Vende Viagra Proventil Price Nolvadex Cheap FarmР С–РЎС›cia Italiana Q Vende Cytotec Amoxicillin Breast Feeding Buy Azithromycin The Difference Between Keflex And Ceftin Propecia Contraindications Benign Prostatic Hyperplasia Generic Antabuse Buy Vipro Lifescience Tadalafil Fstest Delivery Of Online Viagr Where To Order Deltasone Acheter Amoxicillin Prescrire Eu Medicament Pharmacie cheap accutane online Kamagra Soft Tablets Augmentin Amoxil Over The Counter Amoxicillin Amoxil Price Prix Levitra Generique Cheap Prevacid Dapoxetine Tablets Healthy Man Viagra Pills Amitriptyline Buy In Uk generic viagra Overseas Drug Store Amoxicillin What Is If For Zithromax Online Cheap Levitra Medicament Belgique Acquista Viagra Online Buy Clomiphene Cheap Acheter Nolvadex France Generic Doryx Mastercard Amoxicillin Pill Caverta Online Review