2009-07-28

Dywizjon 303 poszukiwany

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie poszukuje jednego z podziemnych wydań książki "Dywizjon 303". Od niedawna muzeum dysponuje trzema pozostałymi wydaniami, które ukazały się w Warszawie. Brakuje wydania kieleckiego.

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera poszukuje jednego z podziemnych wydań książki słynnego pisarza i podróżnika "Dywizjon 303". – Chodzi o wydanie kieleckie, które ukazało się nakładem "Chrobrego Szlaku" w 1944 roku – mówi Marek Fiedler, syn autora, prosząc o pomoc w odnalezieniu książki. W zbiorach muzeum w Puszczykowie znajdują się już trzy pozostałe podziemne wydania "Dywizjonu 303". Ukazały się one w Warszawie w 1943 roku. – Jedno z tych wydań było od początku w naszych zbiorach, drugie już dawno przekazał nam doc. Łaś z Warszawy, a ostatnio otrzymaliśmy trzecie, Wydawnictwa Oficyny Polskiej. W serdecznym geście przekazał je Marek Hałas z Krobi – informuje Fiedler. Egzemplarz wydania kieleckiego byłby cennym nabytkiem, dopełniającym zbiory muzeum.

Tymczasem w 2009 r. nakładem wydawnictwa Bernardinum ukazało się 30 już wydanie książki o lotnikach 303 Dywizjonu Myśliwskiego. – To bardzo rozbudowane wydanie, wzbogacone o wiele niepublikowanych nigdy przedtem zdjęć – zachwala Marek Fiedler, który opatrzył książkę posłowiem. – Zawiera epilog, biogramy pilotów oraz przypisy historyczne – dodaje. W książce zamieszczono też obszerne wspomnienie o Arkadym Fiedlerze autorstwa Witolda Urbanowicza, jednego z dowódców dywizjonu oraz objaśnienia historyczne, techniczne, mapkę ilustrującą działania wojenne w czasie Bitwy o Anglię i spis wszystkich dotychczasowych wydań "Dywizjonu 303".

Na fotografii: okładki wydania z 1943 roku (Wydawnictwo Oficyny Polskiej) oraz 2009 roku (Bernardinum).

Zobacz też: W poszukiwaniu śladów Dywizjonu 303
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 4 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię