2016-03-19

Drop Zone pod piramidami. Zawody w Egipcie

W jednym z najważniejszych w historii ludzkości miejsc, kilkaset metrów od piramid w Gizie, odbyły się międzynarodowe zawody spadochronowe. Nie zabrakło na nich polskich skoczków.

2. Międzynarodowe Zawody Spadochronowe w Egipcie (2nd Egyptian International Parachuting Championship – Open) zostały rozegrane w dniach 1-10 marca. Dla 74 skoczków spadochronowych, w większości żołnierzy z państw arabskich, zawody były niepowtarzalną okazją do wykonywania skoków w jednym z najważniejszych w dziejach ludzkości miejsc. Strefę zrzutu wyznaczono bowiem około 800 metrów od słynnych piramid w Gizie.

Organizatorem zawodów była egipska federacja, skupiająca przedstawicieli spadochroniarstwa i sportów lotniczych EPASF (Egyptian Parachuting & Air Sports Federation). Patronat nad imprezą sprawował prezydent Egiptu. Olbrzymią rolę podczas mistrzostw odgrywały armia i służby bezpieczeństwa, których (nie zawsze umundurowani) żołnierze i funkcjonariusze stale towarzyszyli zawodnikom. Nie brakowało ich także na pokładzie wojskowego Mi-17, z którego wykonywano skoki. Niestety jednym z zadań takich opiekunów było rekwirowanie skoczkom aparatów fotograficznych i kamer, co skłaniało tych ostatnich np. do ukrywania sprzętu w rękawach kombinezonów. Przylot śmigłowca na strefę – o dość dowolnej porze, zazwyczaj niezgodnie z zapowiedziami – zwiastowało pojawienie się w pobliżu strefy zrzutu opancerzonych pojazdów. Gdy odjeżdżały, zawodnicy już wiedzieli: na dzisiaj koniec.

Skoki wykonywano z wysokości około 800-1200 metrów. Początkowo na pokład śmigłowca zabierano 15 skoczków, potem jednak organizatorzy przyśpieszyli tempo i wyloty odbywały się z czterema pełnymi drużynami, czyli 20 zawodnikami. Załogi latały wg własnego uznania, jednak trzeba przyznać, że w miarę rozgrywania kolejnych konkurencji coraz bardziej współpracowały z zawodnikami, uwzględniając ich sugestie. Polscy skoczkowie, reprezentujący pokolenie, które w szkołach obowiązkowo uczyło się języka Puszkina, problemów z komunikacją nie mieli – z racji użytkowanego sprzętu egipscy piloci całkiem dobrze mówili po rosyjsku, wielu z nich było szkolonych przez rosyjskich instruktorów.

W trakcie zawodów rozegrano pięć kolejek na celność lądowania, do zakończenia szóstej zabrakło jednego wylotu. Gdy prędkość wiatru przekraczała dopuszczalną, organizatorzy umożliwiali zawodnikom wykonywanie skoków powtórkowych w celu ewentualnej poprawy wyniku. A wiatr od pustyni trochę dawał się we znaki, z jego powodu wykonano łącznie aż 140 rejumpów, co wymagało siedmiu wylotów Mi-17. Oprócz wiatru zawodnikom dokuczał także wszędobylski pył, którego tumany podrywały śmigłowce. Każdy spadochron po zawodach wymagał starannego czyszczenia.

Zawody przebiegły bezpiecznie, co w niektórych przypadkach – biorąc pod uwagę sprzęt używany przez zawodników – mogło wydawać się mało prawdopodobne. Zdziwienie Polaków budziły np. pokrowce, z jakimi przyjechali Irakijczycy – ich wiek (pokrowców, nie skoczków...) oceniono na ponad 30 lat. I właśnie zawodnik z Iraku zaliczył jedyne podczas rywalizacji ratowanie. Śmigłowce latały bezawaryjnie.

Polacy stanowili w Egipcie europejską mniejszość, obok Bułgarów i Ukraińców. W zawodach wystartowało ośmiu polskich zawodników: Piotr Brendler, Jacek Brzeziński, Piotr Dziergas, Ireneusz Gąciarz, Piotr Jafernik, Andrzej Nalepa, Edward Wejksznia i Roman Wejksznia. Menadżerem polskiej ekipy był Michael Spiegl, Polak Ryszard Koczorowski znalazł się też w gronie sędziów. Nasi rodacy utworzyli jedną drużynę polską (Brendler, Dziergas, Nalepa i bracia Wejksznia) oraz jedną mieszaną, międzynarodową (International Team One: Brzeziński, Gąciarz, Jafernik z Ukraińcem i Kanadyjczykiem). Podczas ceremonii otwarcia zawodów Jacek Brzeziński wykonał skok z biało-czerwoną flagą. Podobne skoki z flagami narodowymi miały odbyć się również na zakończenie imprezy, jednak z powodu zapowiedzianej burzy piaskowej zostały odwołane.

Polacy skakali na nowych spadochronach, na których wcześniej zbyt długo nie trenowali. Najlepszy wynik osiągnął Andrzej Nalepa, plasując się na dwudziestym miejscu. Podium należało do reprezentantów Maroka, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Udział w zawodach Europejczyków organizatorzy starali się wykorzystać do promocji swojego kraju, dla którego turystyka stanowi poważne źródło liczonych w miliardach dolarów rocznie dochodów. Polscy skoczkowie byli stawiani przez media za wzór zagranicznym turystom, którzy – tak jak oni – mogą przyjechać do Egiptu i czuć się bezpiecznie. Choć tak całkiem bezpiecznie tam nie było – niestety w państwie tym dochodzi do aktów terroru wymierzonych w cudzoziemców (tylko w styczniu były dwa), a i skoczkowie słyszeli dobiegające z niedaleka karabinowe wystrzały.

Z wydarzeń towarzyszących sportowej rywalizacji, przygotowanych przez organizatorów, wymienić należy m.in. wizytę w piramidzie, połączony z bankietem rejs po Nilu, nocny spacer po wielkim bazarze w centrum Kairu oraz zwiedzanie Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie znajdują się niezwykle cenne, związane z historią i kulturą starożytnego Egiptu artefakty.

Wprowadzeniem w klimat zawodów pod piramidami były odbywające się w lutym w Bielsku-Białej zawody spadochronowe o Puchar Faraona.Zdjęcia z archiwum polskich zawodników; więcej zdjęć

na podstawie relacji Jacka Brzezińskiego
Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 6 )      znakomity :)
  Opinii:  

124

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-30 01:20:26 ~~RichardTer~~

nnuchyt

http://www.ideamanager.it/594-golden-goose-green.html
http://www.istitutocomprensivospezzanosila.it/clarks-blu-navy-953.htm
http://www.ilmondodicrepax.it/270-adidas-calcio-argento.htm
http://www.iccmornago.it/manolo-blahnik-carrie-910.htm
http://www.ilmondodicrepax.it/612-x-adidas.htm

Adidas Predator Nere E Arancioni
Scarpe Alexander Mcqueen Prezzi
Manolo Blahnik Louboutin
Cat Scarpe Uomo Prezzi
Clarks Wallabee Run

Utworzony: 2017-04-26 08:34:09 ~~ThomasHemn~~

mimgwtq

http://www.handballestense.it/supra-scarpe-prezzo-508.htm
http://www.francomarras.it/clarks-wallabee-691.htm
http://www.florenceinn.it/212-scarpe-prada-con-fiocco.htm
http://www.gli-gnomi.it/scarpe-da-calcio-messi-2017-654.php
http://www.confartigianatomirano.it/manolo-blahnik-milano-374.htm

Fila Scarpe Tela
Scarpe Calcio Puma King
Christian Dior Scarpe Sposa
Prada Scarpe Decollete
Scarpe Palladium Genova

Utworzony: 2017-04-23 10:13:15 ~~RichardTer~~

Adidas Los Angeles Negras
Allergic reaction are a pretty well known condition, however, many people don't recognize how bothersome or risky they could be for many people. Starting from continuous sneezing and drippy nose area to possibly choking from the enlarged neck, allergies can be frustrating or scary. Read this article for tips on properly coping with your signs.

[img]https://www.berwynmountainpress.co.uk/images/img-ber/656-adidas-los-angeles-shoe-green.jpg[/img]

Begin exercising to get a wholesome you and a proper infant. Carrying a child will not be an alibi to stay in the couch for nine weeks. Getting lively during pregnancy can minimize the risk of miscarriages and might aid shorten the length of your labour. Keeping yourself productive will go a long way towards possessing a sleek maternity.
Adidas Stan Smith Shoes

[img]https://www.cliftonrestaurant.co.uk/images/img-cli/2677-nike-flyknit-women.jpg[/img]

Utworzony: 2017-04-23 07:03:22 ~~XRumerTest~~

Hello. And Bye.

Utworzony: 2017-04-20 16:35:33 ~~ThomasHemn~~

kcumkwy

http://www.probaiedumontsaintmichel.fr/401-new-balance-711.php
http://www.rebelscots.de/nike-cortez-rosas-153.htm
http://www.natydred.fr/893-new-balance-bordeaux-996.html
http://www.wearpointwindfarm.co.uk/puma-rihanna-fenty-grey-393.aspx
http://www.wearpointwindfarm.co.uk/puma-suede-342.aspx

Nike Sneaker Low Herren
Nike Blazer Mid Schwarz
Puma Blue And White Shoes
Adidas Primeknit Red
Adidas Tubular X On Feet