2017-01-26

Droniada 2017 w Aeroklubie Krakowskim

W 2017 r. na terenie Aeroklubu Krakowskiego sprawdzimy jak wykorzystać drony i bikony, infrastrukturę Internetu Rzeczy, w akcjach ratunkowych – zapowiadają organizatorzy Parady Robotów Droniada 2017.

W dniach 16-18 czerwca 2017 roku na terenie Aeroklubu Krakowskiego odbędzie się Parada Robotów Droniada 2017.

Oto jakie zadania zostaną postawione przed zespołami dronowymi:

Stwórz system inteligentny: dron + odbiornik bikon + mapa cyfrowa, który potrafi w locie autonomicznym i ew. półautonomicznym wspomóc prowadzenie ewakuacji medycznej na terenie objętym zdarzeniem masowym np. po trzęsieniu ziemi vel skażeniu chemicznym.

Ratownicy medyczni zgodnie z metodą triage oznaczyli 10 ofiar zdarzenia, przy czym do oznakowania wykorzystali bikony. Te urządzenia nadają dookólny sygnał radiowy w technologii Bluetooth 4.0 (w czerwcu 2017 w wersji 5.0) o promieniu 50 metrów.

Po zakończeniu misji zmienia się losowo status poszkodowanych. Kolejna ekipa zaczyna poszukiwania od nowa – nie wie, który bikon nadaje np. status czerwony, oznaczający natychmiastową ewakuację i transport do na blok operacyjny.

Musisz zatem przygotować misję, w której za pomocą drona i systemów teleinformatycznych a) jak najszybciej odnaleźć poszkodowanych – czytaj bikony b) jak najdokładniej podać ich współrzędne geograficzne na mapie, która trafi na stanowisko dowodzenia c) samemu wcielić się w ratowników medycznych i dokonać ewakuacji losowo wybranej ofiary, spośród tych, które odnalazłeś. Na całość akcji masz 30 minut.

Wygrasz, jeśli misję przeprowadzisz skutecznie – znajdziesz wszystkich poszkodowanych w promieniu 900 metrów od miejsca startu, naniesiesz pozyskane informacje o ich położeniu na mapę, którą prześlesz na stanowisko dowodzenia, wreszcie dokonasz sam (ktoś z Twojego zespołu) ewakuacji jednej z ofiar.

Konkurs wspierają władze Miasta Krakowa, które podobnie jak rok temu ufundują Nagrodę Pienieżną Prezydenta Miasta, firmy Kontakt.io, Flytech UAV, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Całość organizowana jest w partnerstwie z Microsoft Imagine Cup – największym konkursem technologicznym dla startupów na świecie.

Kalendarium

Zespoły akademickie mają odtąd czas do 31 marca na przygotowanie prezentacji, w której ujmą swój pomysł na prowadzenie misji Search & Rescue z użyciem bikonów. Mają też przedstawić podział zadań w swoim czteroosobowym zespole, by jasno wynikało, kto za co odpowiada. Komisja konkursowa oceni, czy będą w stanie poradzić sobie z wykonaniem zadania na Droniadzie.

15 lutego – Regulamin Konkursu i potwierdzenie Nagrody Finansowej Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 tys. złotych dla zwycięskiego zespołu. Luty – marzec: konsultacje online z ekspertami Microsoft Imagine Cup oraz Kontakt.io, czym są bikony i jak efektywnie napisać aplikację bikonową.

6 kwietnia – rozpoczniemy wysyłkę bikonów oraz odbiorników sygnałów bikonowych (router) do zakwalifikowanych zespołów akademickich Kwiecień – maj: konsultacje programistyczne oraz z metodyki prowadzenia misji S&R

16-18 czerwca Parada Robotów Droniada:: W czwartek i piątek równolegle do działań lotniczych prowadzimy w Aeroklubie Krakowskim Warsztaty reagowania kryzysowego. Poświęcimy je prezentacji m. in. Internetu Rzeczy w geoinformacji, zarządzaniu kryzysowym i ochronie ludności oraz zastosowaniom technik cloud computing w tym obszarze.

W sobotę przeprowadzimy sam konkurs i wręczenie nagród. Niedzielę rezerwujemy na ewentualne zmiany klimatyczne, czyli, gdy się nie dało przeprowadzić konkursu wcześniej.

Więcej informacji na stronie www.5zywiolow.pl

Źródło: Instytut Mikromakro

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię