2013-10-23

Douglas A-20 pozostanie pod wodą do wiosny

Planowane na wtorek 22 października wydobycie z dna Bałtyku wraku samolotu Douglas A-20 nie odbyło się. Na przeszkodzie stanęły złe warunki pogodowe.


Próba wydobycia z dna Bałtyku wraku bombowca Douglas A-20, pochodzącego z czasów drugiej wojny światowej, miała odbyć się we wtorek, 22 października. Prace miał prowadzić zespół złożony z nurków archeologów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, firmy „Nemo” oraz załogi statku Instytutu Morskiego w Gdańsku „Imor”. Niestety niekorzystne warunki pogodowe nie pozwoliły na przeprowadzenie operacji.

Według informacji Centralnego Muzeum Morskiego, wrak leży na wysokości Rozewia, na głębokości 14 metrów. Został znaleziony w czerwcu przez Instytut Morski w Gdańsku. Ma w całości zachowane skrzydła i częściowo zniszczony kadłub – oderwany ogon i część nosową. Douglasy A-20 to maszyny amerykańskiej produkcji, ale używali ich także Anglicy i Rosjanie.

Prace poprzedzające wydobycie trwały półtora tygodnia – polegały m.in. na oczyszczeniu samolotu z półtorametrowej warstwy piasku i przygotowaniu systemu zawiesi, czyli pasów, na których miał być podniesiony. Zrobi to dźwig, w który wyposażony jest statek Instytutu Morskiego RV „Imor”.

Po wydobyciu planowano przetransportowanie bombowca na nabrzeże Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Po zakończeniu badań dna w miejscu zalegania wraku, wydobyte zabytki i samolot mają być wysłane do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Jak podkreślała przed operacją Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych w Centralnym Muzeum Morskim, jej powodzenie w znacznej mierze zależało od pogody, która jesienią nie jest zbyt sprzyjająca. – Gdyby nie udało się zrobić tego teraz, na powierzchnię wydobędziemy zabytki ruchome, m.in. elementy z kabiny pilotów, a wrak zaczeka na dnie Bałtyku do wiosny przyszłego roku – mówiła.

Więcej zdjęć na stronie CMM.
sk

Ocena:  
( 9 )      nie oceniany
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-04-26 12:39:21 ~~CaseyVon~~

wh0cd738505 cialis best price