2013-04-04

Diamondy dla Dęblina

Baza sprzętu lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie powiększyła się o kolejne dwa nowe samoloty szkolno-treningowych Diamond DA-20 C1-Eclipse. W ciągu kilku najbliższych dni zaczną się na nich szkolić studenci cywilni, a następnie podchorążowie.

Do końca września br. do Dęblina trafią jeszcze trzy takie maszyny. Docelowo na zakupionym sprzęcie swoje umiejętności będzie doskonalić ponad 160 przyszłych pilotów. Przetarg na dostawę pięciu samolotów Diamond DA-20 wygrała firma JB Investments, autoryzowany przedstawiciel firmy Diamond w Polsce.

Cieszę się, że studenci polskiej uczelni mogą latać na sprzęcie najwyższej światowej klasy, który do podstawowego szkolenia pilotów wybrało w wyniku konkursu wiele ośrodków szkoleniowych i szkół, w tym także Akademia Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, która dysponuje flotą 45 takich maszyn – powiedział Jan Borowski, właściciel JB Investments.

DA-20 to samolot dwumiejscowy, z silnikiem tłokowym Continental z wtryskiem paliwa o mocy 125 KM, który wyróżnia bardzo niskie zużycie paliwa na poziomie 21 litrów przy prędkości 256 km/h oraz resurs naprawczy 2500 godzin. Proste systemy i kompozytowa konstrukcja sprawiają, że jest to samolot niezawodny, a koszt jego obsługi pozostaje na niskim poziomie.

Mamy dobre doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji samolotów Diamond DA-20. W ciągu ostatnich dwóch lat, każdy z trzech zakupionych przez nasz ośrodek samolotów, wylatał bezawaryjnie prawie 1000 godzin – powiedział ppłk pil. mgr Maciej Wilczyński, kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego FTO WSOSP w Dęblinie.

DA-20 to także kwintesencja bezpieczeństwa i precyzji pilotażu, dzięki której przyszli piloci od początku uczą się właściwych nawyków i zachowań w powietrzu. Dzięki nowoczesnej awionice samolot daje poczucie bezpieczeństwa w razie pogorszenia warunków atmosferycznych. DA-20 idealnie nadaje się szkolenia pilotów, ale przez wielu nabywców, również w Polsce, używany jest jako szybki i tani środek transportu w biznesie.

Źródło: JB Investments

Ocena:  
( 3 )      znakomity :)
  Opinii:  

6

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2015-01-23 01:30:35 ~~Jade~~

This is what we need - an insight to make evyonree think http://iycvgbdr.com zcqqqjt [link=http://jkemdh.com]jkemdh[/link]

Utworzony: 2015-01-22 03:27:49 ~~Nitesh~~

An answer from an expert! Thanks for cotrgibutinn.

Utworzony: 2015-01-21 14:02:17 ~~Gunnar~~

This is a neat suraymm. Thanks for sharing!

Utworzony: 2013-04-08 22:07:00 ~~obserwator~~

Jeszcze troszkę poczekasz mądralo a do sklepu z pustą kiesą nie pójdziesz.

Utworzony: 2013-04-08 17:43:13 ~~BS~~

Do obserwatora:
Wojsko nie jest od "myślenia jak zdobyć pieniądze" tylko służy do obrony. Zawsze "składa zapotrzebowanie", a od złożenia do kupna i eksploatacji jest bardzo daleka droga. Kto ma "pomysleć o polskim samolocie"? Wojsko? Biorąc pod uwagę nasze "zdolności" organizacyjne, projektowe, techniczne, elektroniczne, wytwórcze możliwości budżetowenia ma co marzyć o "polskim" samolocie. Czy "mając" zapotrzebowanie na nowy komputer zatrudniasz mnóstwo ludzi, sprzętu, modernizujesz stare fabryki i czekasz kilkanaście lat na upragniony sprzęt, czy po prostu idziesz do sklepu i kupujesz?