2014-07-03

Czy warto budować własny silnik i napęd PPG? cz.1

Leszek Klich w swoim artykule stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie warto budować samodzielnie silnika PPG, oczywiście w wypadku jeśli nie ma się o tym kompletnego pojęcia.

Wielu z Was kombinuje z budową własnego napędu i dostaje wiele maili na ten temat. Zasypujecie mnie pytaniami: jaki zapłon, jakie przełożenie i jakie śmigło zastosować. Z przykrością muszę stwierdzić, że takie pytania świadczą o tym, nie macie pojęcia w temacie. A nie mając wiedzy, pod wieloma względami ryzykujecie. Po pierwsze ryzykujecie życiem lub przynajmniej zdrowiem. Ryzykujecie też stratą pieniędzy, ponieważ w wielu przypadkach niedokończone konstrukcje odsprzedacie potem ze stratą na Allegro, gdzie wiele razy widziałem aukcje w stylu „sprzedam prawie gotowy silnik do napędu, sprzedaję, ponieważ pilnie wyjeżdżam na marsa/brak mi kasy/nie miałem czasu go ukończyć”*.

Postanowiłem więc napisać, dlaczego nie warto budować samodzielnie silnika PPG, jeśli nie ma się o tym pojęcia. Liczę, że niniejszy wpis odwiedzie Was od budowy własnego silnika. Rozumiem wasze ambicje. Wiem, że nie macie pieniędzy na zakup gotowego sprzętu. Podziwiam upór i determinację. Ten opis jest z jednej strony pochwałą dla tych, którzy znają się na budowie silników i potrafią je budować. Z drugiej zaś strony chcę, by ten wpis uzmysłowił niektórym z was, jak trudno jest zbudować poprawnie działający silnik PPG. Mam nadzieję, że potraktujecie ten tekst jako ostrzeżenie – nie zaś jako blokowanie waszych pomysłów.

Budujemy samoróbkę czy kupujemy fabryczny napęd?

To pytanie pojawia się zawsze, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki. Znam życie – żona, dzieci, marna płaca. Są ważniejsze wydatki, niż brnięcie w kredyt wysokości 10.000 zł lub więcej. Wiem też, że latać się chce a kasy brak. Aż tu nagle kolega powiedział, że lata na samoróbce z silnikiem MZ i daje radę. Ba! Spotkałem nawet opinie (na szczęście było to dawno), że tylko frajerzy kupują fabryczne napędy. Przecież można samemu zbudować! Otóż sprawa nie jest tak prosta, jak mogła by się wydawać. Jeśli zdecydujecie się na własnoręczne przerobienie silnika z motocykla, podczas budowy staniecie przed podjęciem wielu trudnych decyzji, z których wiele zadecyduje o tym, czy napęd w ogóle wzbije się w powietrze i czy maszyna nie zabije swojego twórcy. Wcale nie przesadzam! Czasy pionierskie mamy już za sobą (całe szczęście) i zamiast ryzykować, należy wybrać gotowy sprzęt. Może mnie posłuchacie, a może nie. Na pewno ci, którzy uważnie czytają, jeszcze raz przeanalizują swoje plany. Dzięki temu, będą mieli mniej problemów i zachowają swoje oszczędności na zakup fabrycznego sprzętu.

Nie sugerujcie się moimi artykułami na temat samoróbek, które pisałem kilka lat temu. Czasy się zmieniają i wiele z nich straciło na aktualności!

Opcje:

Zakup nowego (fabrycznego) napędu


Wybieramy silnik do swojej masy startowej, zamawiamy i latamy. Oczywiście wszystko w teorii, ponieważ nawet nowe napędy też mogą się psuć. Ale to nie problem, ponieważ mamy gwarancję a przynajmniej dostęp do części zamiennych. Ważne tylko, aby umieć skorzystać z tej gwarancji. Jeśli chodzi o wybór mocy silnika, uważam, że powinna być ona dobrana do wagi pilota. Małe silniki wybierajcie, jeśli ważycie do 80-85kg. Przy takiej wadze nie trzeba kupować 25 konnego potwora. Sprzęgło jest dobrym, ale nie jest niezbędnym dodatkiem. Przy wadze pilota powyżej 80-85kg, przyda się mocniejszy napęd. Nie jest to sztywna reguła, raczej uproszczenie, lecz mocniejszy napęd ułatwia start i zapewnia większe bezpieczeństwo dla cięższych pilotów w przypadku konieczności szybkiego wzniesienia się (np. nad przeszkodą czy w duszeniu).

Przed zakupem fabrycznego napędu:


Dokładnie przeczytaj warunki i WYŁĄCZENIA gwarancji.
Popytaj innych na temat jakości serwisu. Żądaj PODPISANEJ, PISEMNEJ GWARANCJI oraz INSTRUKCJI OBSŁUGI w języku polskim.

Wszelkie modyfikacje i samodzielne naprawy wykonuj tylko po PISEMNYM (np. mailowym) skonsultowaniu się z producentem.
Zwracaj uwagę na ilość wylatanych godzin i regularnie serwisuj swój napęd u producenta – dokup choćby najprostszy licznik motogodzin, by udowodnić producentowi rzeczywisty nalot.

Stosuj się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji – szczególnie uważaj na silnik w okresie docierania, korzystaj tylko z rekomendowanego oleju, kontroluj kolor świecy, zawsze przed lotem kontroluj DOKRĘCENIE ŚRUB.

W przypadku naprawy w serwisie (gwarancyjnej, czy pogwarancyjnej, płatnej lub też bezpłatnej), żądaj dokumentacji naprawy, w której zawarto przyczynę usterki oraz listę wymienionych elementów.

Pamiętaj – nie ma nic za darmo. Nie sugeruj się najniższą ceną podczas zakupu napędu!

Zakup używanego (fabrycznego) napędu


Zakup używanego napędu z niepewnego źródła to trochę loteria. Jeśli napęd ma za sobą kilka lat eksploatacji, musisz brać pod uwagę, że może wymagać inwestycji. Postaraj się zdobyć numer fabryczny silnika i zadzwoń do producenta, aby umówić się na przegląd. Zapytaj o koszt remontu. Jeśli to niemożliwe, zapytaj znajomych o kupowany egzemplarz. Na spotkanie ze sprzedawcą jedź z fachowcem. Pomimo ostrożności i tak istnieje ryzyko, że zanim polatasz, sporo dołożysz. W przypadku typowego napędu remont może kosztować od 1000 do nawet 2500zł. Nie są to duże kwoty jeśli kupisz napęd w przyzwoitej cenie. Najlepiej kupować używany napęd od zaufanego znajomego lub jego znajomego. Należy brać pod uwagę nalot oraz zapytać o bieżące inwestycje w napęd, których dokonał poprzedni właściciel. Jeśli jest to pilot amator, możesz przyjąć, że roczny nalot wynosi około 30-50h. Jeśli zaś napędem latał bardziej doświadczony lotnik, nie licz, że nalot będzie mniejszy niż 80-100h rocznie. Przemnożenie przez wiek napędu da ci pogląd na prawdziwy nalot. Nie martw się zbytnio większym nalotem. Silniki wytrzymują setki godzin, zaś wymianie okresowej podlega tylko kilka podzespołów. Jeśli sprzedający powie ci, że latał i nic nie dokładał, wcale nie jest to dobra wiadomość, ponieważ to Ty będziesz musiał zainwestować w sprzęt. Mam tu na myśli łożyska, simmeringi, akumulator, rozrusznik lub szarpankę, pasek, membrany, amortyzatory, filtr, instalację paliwową, przekładnię, ostatecznie tłok, cylinder lub nawet wał. Wszystko może zamknąć się w kwocie od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych (w przypadku wyjątkowo zaniedbanych i drogich w naprawie silników). Pamiętaj, by ewentualny remont zlecić fachowcowi – niekoniecznie producentowi. Ważne jednak, by znał się na silnikach paralotniowych. Nasze silniki to układ silnik-rezonans-przekładnia-śmigło, nie zaś silnik-skrzynia biegów jak w przypadku motorowerów. Unikaj szwagrów i wujków, którzy naprawiali w przeszłości simsonki i są chętni, aby wykonać dla ciebie remont silnika. Dzięki temu znacznie zaoszczędzisz i będziesz latać bezawaryjnie. Możesz korzystać z zamienników wielu części zamiennych, lecz potrafią je dobierać tylko fachowcy. Jeśli się na tym nie znasz – kupuj oryginalne części od producenta silnika.

Zakup nowego napędu (samoróbka)


Osobiście znam 3 fachowców, którzy budują latające samoróbki na silnikach MZ lub o wiele lepsze z podzespołów Malossi. Z pewnością jest ich więcej, lecz miałem przyjemność poznać tylko trzech. Wiem, że posiadają oni ogromną wiedzę na temat budowy silników do paralotni. Konstruktorzy ci mają wieloletnie doświadczenie. Po rozmowach z nimi, nie odważył bym się budować własnego silnika. Ceny gotowych napędów wykonanych przez nich wahają się w okolicach 4000-7000 zł, a nawet drożej. Nie należą więc do najtańszych, gdyż każdy napęd to mozolna, ręczna robota. Nie może więc kosztować mniej. Tak więc opłacalność samoróbki jest raczej wątpliwa, ponieważ za te same lub nieco większe pieniądze można kupić używany – a nawet nowy napęd fabryczny! Mimo to, zakup nowego napędu zbudowanego przez fachowca uważam za dużo lepszy pomysł niż jego samodzielną budowę. Można tez zakupić używaną samoróbkę, pod warunkiem, że znamy stan silnika i mamy pozytywne opinie kolegów na temat napędu.

Budowa napędu (samoróbka)


Teraz najciekawszy moment – czyli jak przystosować silnik z motocykla do PPG? Jak mawia jeden z konstruktorów: „Zaadoptowanie silnika z motocykla MZ do paralotni jest bardzo proste. Odrzucasz to, co niepotrzebne, montujesz w koszu i latasz”. W praktyce samodzielna budowa napędu bez doświadczenia to ciągłe pasmo prób i błędów oraz strata pieniędzy.

Budowa, a raczej przebudowa silnika z motocykla do zastosowania w napędzie PPG będzie wymagać od konstruktora:

 • Warsztatu z narzędziami typu tokarka, spawarka, wiertarka, itp.
 • Umiejętności z zakresu spawania, gięcia, projektowania, toczenia, itp.
 • Dużo wolnego czasu, pieniędzy, uporu i cierpliwości.

  Najważniejszym kryterium doboru jest uzyskanie jak największej mocy z jak najlżejszego a przy tym wytrzymałego silnika. W przypadku samoróbek jest to spore wyzwanie i jeśli nie ma się doświadczenia, nie należy liczyć, że uda się „zejść” z wagi poniżej 30kg. Tylko fachowcy ogarnięci w temacie potrafią zbudować samodzielnie taki napęd. Jeśli chodzi o moc, należy doświadczalnie określić, jaki ciąg chcesz uzyskać (znów przydaje się doświadczenie).

  Przykładowo – napęd WSK może ważyć aż 30-35kg, lecz ciąg takiego napędu wyniesie tylko 30-35kg. Nieco lepiej wypada silnik MZ, gdyż jest mniej zawodny. Mimo to, silnik MZ jak na dzisiejsze czasy średnio nadaje się do latania. Po pierwsze jest zbyt ciężki. Po drugie posiada ciężki wał i długi skok tłoka, co powoduje ogromne wibracje na plecach. Bez rezonansu jest za słaby i nie mając doświadczenia, nie wyciśniesz z niego więcej niż 35-55kg, podczas gdy dobrze wykonany napęd z silnika MZ250 może osiągnąć ciąg rzędu 65kg. Problem w tym, że waga napędu wykonanego z MZ250 i wibracje są nie do zaakceptowania. W przypadku silników fabrycznych ciąg rzędu 55kg i niemal brak wibracji dla producentów nie jest żadnym wyzwaniem. Dodatkowo taki napęd waży jedynie 19-22kg (kompletny!). Być może pomyślisz, że różnica to „tylko” kilkanaście kilogramów, lecz pamiętaj, że każdy kilogram na plecach liczy się podwójnie. Gdy doliczyć do tego zapas, paliwo i szpej, otrzymamy 45 kg, które trzeba dźwigać na plecach i jeszcze jakoś z tym biec. W konsekwencji duża waga napędu, wibracje i niewielka moc sprawi, że w trudniejszych warunkach (np. podczas braku wiatru), start może okazać się niemożliwy a nawet niebezpieczny.

  Na stronie: paramotor.com.pl można pooglądać samoróbki.

  Leszek Klich
  *Niepotrzebne skreślić

  Źródło: paramotor.com.pl

 • Ocena:  
  ( 1 )      bardzo słaby
    Opinii:  

  16

    

  Dodaj swoją opinię

  Utworzony: 2017-06-01 06:10:15 ~~LarryTak~~

  best place to buy viagra in franklin ky best places to buy generic viagra online best place to buy viagra online with bitcoinwhere can i buy generic viagra online from legit site

  Utworzony: 2017-06-01 06:08:53 ~~PatrickSoarf~~


  banks that use transunion for personal loans
  prepaid visa debit cards
  best banks for personal loans with fair credit
  personal loans for people with low income
  personal installment loans for people with low credit
  prepaid debit cards

  Utworzony: 2017-05-27 16:50:07 ~~Chaspaycle~~

  Cialis 20 Mg Preiswert Buy Cheap Atomoxetine Online Uso Del Levitra Brand Name Cialis In Hong Kong Order Priligy Online Cialis Original Preis Cialis 10 Rembourse Cheap Zithromax Tablets Viagra 25mg Erfahrung Cialis Sito Ufficiale Accutane Usa Amoxicillin Messing With A Period Amoxil Dosage For Cats Compra Vibramycin Online Isotretinoin with free shipping visa Online Deltasone Cheap Buy Cytotec Cialis Soft Pas Cher Cialis Levitra Ou Viagra Traitements Buy Cytotec Online Baclofen Cialis E Anemia Cheap Viagra Usa Generic Viagra Online Best Place Buy Cialis Online Low Price Levitra Www Online Pharmacy Generic Cialis For Sale Cialis Generic Sildenafilo Ventas Achat Levitra Medicament Buy Nolvadex Viagraforsaleaustralia Baclofene L'Express Order Cheap Clomid need isotretinoin isotret best website overseas Buying isotretinoin secure real overseas fedex Generic Zoloft Pricing Malegra 100 Sildenafil Citrate Cialis With Dapoxetene Inderal Online Usa Vente Propecia Canada Getting Zoloft Overseas Alli Tabs Tadarise Pro 20 Mdm And Amoxicillin Vibramycin Online Usa Cialis E Salute Levitra 20mg Tablets Mfg Gsk Buying Cialis Online Levitra Se Vende En Farmacias Canadian Px Kamagra Price Cialis Generico Da 5 Mg Cialis Frankreich Rezeptfrei Levitra Trial Cephalexin During Pregnancy Priligy Usa Approval Buy Acne Cephalexin Oral Suspension Cialis For Daily Use Cost At Walmart Generic Of Accutane Caniadan Online Pharmacy Cialis E Vino Buy Kamagra Gel Viagra Kaufen Apotheke

  Utworzony: 2017-05-25 01:52:59 ~~Roberpata~~

  Vipro Cialis Cheapest Cialis Pak Dose Proscar Propecia Dosage Cheap Viagra Tablets F Cialis Efectos Secundarios A Largo Plazo Cheap Generic Cialis Is Keflex Safe For Pregnant Women Kamagra Kaufen Erfahrungen Doxycycline Online Viagra Jus Order My Childs Add Medicine Online Buy Viagra Online for sale isotretinoin acutane pills pharmacy with free shipping Mtabs Viagra Zoloft Price Fda Approved Viagra Priligy In Johor Best Generic Viagra Lasix Compresse Zithromax Chlamydia Cheap Viagra Online Precios Viagra Y Similares Lasix Without Prescription Overnight Zoloft No Prescription Fast Hydrochlorothiazide Aldactazide With Overnight Delivery Cod Only Cephalexin Useage Buy Antabuse Online Usa Baclofene Fr Pastillas Cialis 20 Mg Implicane Tablets Nexium Online Pharmacy Canada Potenzmittel Cialis Tadalafil Viagra Online Sales Como Usar Dapoxetina Nizagara Achat En Ligne Purchasing Levitra Propecia Riesgos Viagra Generico Europa Pagamento Paypal Low Cost Cialis Online Viagra Generico Bilbao Buy Xenical Nz Buy Cheap Cialis Zithromax For Strep Livraison Cialis En 24 Heures Cialis Free Offer Propecia Crema Clomid Pcte Of Clomid Order Cialis 150mg Clomid 50mg Buy Online Levitra Viagra Online Cheap Atazanavir Le Viagra Medecine Order Cialis Tablets Cialis Et Sport Propecia In Women Zoloft To Buy Importing Kamagra Into Uk Get Hard Pills Online Viagra Sample Viagra Professional Review When Does Amoxil Suspension Go Bad Best Cialis Online Canadian Cialis Reviews Amoxicillin For Cough Cheap Viagra Pill Buy Priligy Dapoxetine Online Safely Priligy Para Que Serve Clomiphene Pill Amoxicilline Clavulanate Potassium Tablets Propecia Luxembourg Internet Order Kamagra Acheter Vrai Tadalis Sx En Ligne Amoxicillin Clavulanic Acid Mail Order Cialis Cheap Generic Doxycycline Uti Keflex 2000mg Implicane Online Forum Isotretinoin us Getting Zoloft Overseas Buy Cialis Tadalafil Where To Get Antabuse In Massachusetts Low Cost Cialis Online Propecia 2 Gunde Bir Nolvadex For Sale Uk Cheap Lasix Online Cialis Tiempo En Hacer Efecto Viagra Efecto Prolongado Tadalafil Generic Tab generic isotretinoin website cod accepted Amoxicillin And Clavulante Potassium Zithromax Dose Cialis Generique Test Provera Cycrin Mail Order Buy Online Deltasone Prevacid Solutab Cheap Acheter Viagra Canada Purchase Generic Strattera At Viagra Pour Femme Viagra Cialis Amoxicillin Pediatric Tab

  Utworzony: 2017-04-13 04:03:13 ~~Cesesticky~~

  Vente Cialis En Ligne France stendra priligy Cialis Cost Vs Viagra Cost Buy Allopurinol Without A Prescription buy viagra online Levitra Orosolubile 5 Mg Prezzo Really it will b helpful for me. loans for people with bad credit we offer on our Site.Ciprofloxacino 500 Mg Dosis viagra prescription Meilleur Viagra Generique Levitra Vardenafil Preisvergleich roaccutane buy Prix Cytotec Au Maroc Acheter Amoxicillin Pharmacie A Bon Compte France prix du viagra generique Ez Pharmacy Online Buying Lasix cialis online Fucidin Prezzo Viagra Svizzera generic cialis Is Doxycycline The Same As Amoxicillin Safest Place To Buy Clomid In The Uk viagra cialis Lioresal Vente 25mg Pharmacy That Sell Both Viagra And Dapoxetine cialis Amoxicillin Eyes First Aid Cialis Originale Italia 30 day sertraline paypal Abilify Via Mail Order Acheter Tadalafil online pharmacy Does Amoxil Cause Headaches Cialis Once A Day Dose viagra Kamagra Oral Jelly Box First Medicine Online Pharamacy Store Buy Cialis Stendra Avanafil Cephalexin Strenght viagra Levitra 20mg Filmtabletten Preisvergleich Cheap Kamagra Bangkok viagra Vegetal Vigra Worldwide Direct Bentyl Legally In Internet Amex Online buy cialis Amoxicillin Allergy Diagnosis Buy Priligy Germany viagra prescription Soft Cialis Tabs 60 Mg. Pfizer Viagra 100mg Price cialis online pharmacy Order Legally Stendra Overseas Mastercard 247drugshop cialis online pharmacy Cialis Viagra Achat Acheter Du Baclofene generic cialis Malegra 100 Sildenafil Citrate Cheap Elocon Mometasone Overnight Shipping Internet Shop Overseas Cheap Viagra Venta Cialis En Andorra Generic Viagra Sold In Canada viagra cialis Kamagra Sin Receta Communication with Riverdale Funding was always prompt and helpful.Find thebest loansonline Compare all sorts of online loans from personal loans to debt consolidation loans. payday loans direct lender uShip Guarantee Tracking Valid credit card on file and account in good financial standing.paydaygo. Sure lend higher account must credit to and overall risk is the pay Bad as day home borrowing this paying will to. Fast Cash USA Payday Advance Cash Advance Payday Loans Must be above years of age Www.Sildenafil 25 Mg Online Bestellen cialis Levitra Filmtabletten Schmelztabletten Levitra Vs Viagra Cheap Cialis Cephalexin Family What Is Keflex Sulfa Cheap Viagra Ceallas And Viag For Sale Dutasteride 0.5mg Delivered On Saturday generic cialis Viagra 79 Cyproheptadine Tablets cialis Occasion Levitra 10 Mg Orodispersible Viagra Pharmacie Ordonnance viagra Viagra Duree Efficacite Buy Stromectol From India cialis viagra quebec Where To Buy Diclofenac Sodium Amoxicillin Cures prozac no script Cialis Oder Viagra Test Achat Kamagra Generique cialis Keflex Dosage Dog Uti High On Amoxicillin viagra online pharmacy Viagra Dove Si Acquista cheap isotretinoin accutane with free shipping buy viagra online Combivent Without Prescription Drugs Synthroid 125 Without Prescription viagra online prescription Finasteride Avodart Propecia Farmaco Viagra Senza Ricetta viagra Amoxicilina Bacterial Infections Buy Generic Doxycycline Uk generic cialis Cialis Viagra Ligne Domestic Viagra cialis Bebeto Propecia Order Neurontine Overnight online pharmacy Achat Xenical Ligne Priligy Bestellen Rezeptfrei buy roacutan Ginecologia Propecia Buy Cheap Prednisone No Prescription levitra purchase Allergic To Penicillin Amoxil Cialis Migliore kamagra for sale online What Dose Of Propranolol Should L Take Lasix No Prescription viagra Cialis Generique Paypal Approvedonlinemeds viagra Levitra 20mg 4 Stuck Preisvergleich