2007-11-23

Czy polscy piloci będą się szkolić na czeskich samolotach?

23 listopada na terenie czeskich zakładów lotniczych Aero Vodochody odbyło się uroczyste przekazanie czeskim siłom powietrznym samolotu szkolno-bojowego L-159T1. Samolot powstał w wyniku przebudowania samolotu bojowego L-159A. Będą szkolić się na nim m.in. piloci czeskich Gripenów.

Czeskie siły powietrzne zakupiły 72 samoloty bojowe L-159A. Jednak w służbie znajduje się około 20 samolotów, pozostałe stanowią nieeksploatowną nadwyżkę. Cztery z nich zostanie więc w ramach podpisanego w czerwcu ubiegłego roku kontraktu przebudowane na dwumiejscowy samolot szkolenia zaawansowanego. Pierwszy egzemplarz L-159T1 wzbił się w powietrze w marcu tego roku. Czesi są przekonani, że samolot doskonale nada się do szkolenia pilotów latających na myśliwcach JAS-39 Gripen (a także polskich F-16), co podkreślali już w czasie niedawnej wizyty Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Franciszka Gągora w bazie w Caslaw.

W uroczystości przekazania samolotu czeskim siłom powietrznym uczestniczyli przedstawiciele czeskiego ministerstwa obrony i sił powietrznych z dowódcą na czele.

Jak poinformowało nas Biuro Rzecznika Prasowego MON, w zakładach Aero Vodochody pojawili się 23 listopada także podsekretarz stanu w MON Jacek Kotas, szef szkolenia Sił Powietrznych oraz zastępca dyrektora Biura F-16. Celem roboczej wizyty polskiej delegacji jest m.in. zapoznanie się z możliwościami samolotu L-159T1. Jest on rozważany jako jedna z opcji w Koncepcji Szkolenia Personelu Latającego Sił Zbrojnych RP zatwierdzonej przez Ministra Obrony Narodowej.

Stwierdzone na podstawie analizy potrzeb sprzętowych nadwyżki samolotów bojowych L-159A mocno zawadzają Czechom. Od 2004 r. próbują znaleźć na nie nabywców. Przeprowadzili rozmowy m.in. z Indonezją i Nigerią. Ta ostatnia podobno wyraziła zainteresowanie około 10 maszynami. W 2003 r. Aero Vodochody negocjowały dostarczenie 25-40 samolotów L-159 także z Polską, co potwierdził czeskiej prasie prezes zakładów A. Jakubsze. Samolot przyleciał do Dęblina, gdzie oglądali go przedstawiciele MON i Sił Powietrznych. Identyczne prezentacje odbyły się także na Słowacji i Węgrzech. L-159T1 był również przedmiotem podobnej oferty dla strony polskiej.


Sławomir Kasjaniuk

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię