2016-04-15

Coden Pro – zaawansowane skrzydło zawodnicze

W ofercie firmy Dudek Paragliders pojawiło się najbardziej zaawansowane skrzydło zawodnicze – Coden Pro. Podczas projektowania producent skupił się na uzyskaniu maksymalnego kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a osiągami.

Bazując na 4-letnich doświadczeniach z Codenem, 2-rzędowcem o mniej wyśrubowanych parametrach (wydłużenie 6,95) i na pozytywnych opiniach pilotów, którzy na nim latali – Dudek Paragliders dołącza do elitarnej grupy producentów, oferujących skrzydła o największych możliwych wydłużeniach (Coden Pro – 7,5).

Coden Pro to najbardziej zaawansowane skrzydło zawodnicze w ofercie firmy. Certyfikat CCC pozwala startować na nim w zawodach FAI. Podczas projektowania producent skupił się na uzyskaniu maksymalnego kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a osiągami.

Starannie dopracowany profil pozwala Codenowi Pro zachowywać dużą odporność na podwinięcia czołowe nawet podczas lotów z maksymalną prędkością. Dzięki usztywnieniom Flexi Edge, zredukowaniem liczby linek, zastosowaniu czterech sekcji żyłek i przy wydłużeniu 7,50 parametry lotne Codena są wyśmienite. Jednocześnie zachowane zostało maksymalne możliwe bezpieczeństwo, czego potwierdzeniem jest przejście procesu certyfikacji w klasie CCC, co pozwala na udział w zawodach kategorii I FAI.

W termice Coden zachowuje się bardzo przewidywalnie i pozwala na komfortowe latanie. Przez zastosowanie specjalnych uchwytów pilot ma możliwość w trakcie lotu z użyciem przyspieszacza (speed systemu) na szybszą i dokładniejszą kontrolę nad skrzydłem.

Progresywnie dobrane sterowanie umożliwia wykonywanie zakrętów z dużym pochyleniem w silnej termice, jak i płaskie krążenie, gdy termika jest słabsza. W trakcie wielogodzinnych prób paralotnia spisywała się rewelacyjnie, a testujący ją piloci wyrażali bardzo pochlebne opinie.

Coden jest produkowany w nowej technologii wykorzystującej możliwości precyzyjnego laserowego plotera tnącego. Całość produkcji odbywa się w Polsce pod ścisłą kontrolą konstruktora, co zapewnia najwyższą europejską jakość wykonania.

Coden 20 przeszedł testy w klasie CCC. Rozmiary 23 i 25 są przygotowywane do testów. CIVL Competition Class (CCC) to nowa kategoria certyfikacji skrzydeł, stworzona specjalnie do konstrukcji wyczynowych. Obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku. Procedura testowa jest zbliżona do EN D, z wyjątkiem tego, że testy są wykonywane wyłącznie w górnej masie startowej, a reakcje pilota są dozwolone już po 3 sekundach (5 w normie EN D). Także niektóre manewry nie są wykonywane.

Więcej informacji na stronie producenta: www.dudek.eu

Źródło: Dudek Paragliders

Ocena:  
( 2 )      dobry
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię