2015-12-29

Ci cholerni Polacy!

W marcu 2016 roku ukaże się książka „Ci cholerni Polacy. Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię”. W pracy nad tą monumentalną publikacją autorzy sięgnęli do oryginalnych dokumentów, często wcześniej nieznanych.

W marcu 2016 roku nakładem Oficyny Wydawniczej „Alma-Press” ukaże się książka „Ci cholerni Polacy. Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię”. Jej autorami są Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra.

„Ci cholerni Polacy!” – to uwaga, jaką w kierunku polskich lotników rzucił brytyjski sierżant nie mogąc z nimi porozumieć się w najprostszych sprawach. Po dłuższym czasie sformułowanie to przestało mieć charakter pejoratywny, a stało się synonimem waleczności i zaciętości w walce, której nie brakowało polskim lotnikom walczącym w Bitwie o Anglię.

Autorzy tej publikacji przypominają zasługi polskich lotników, którzy przyczynili się do odwrócenia losów wojny na Zachodzie. W pracy nad tą monumentalną publikacją sięgnięto do oryginalnych dokumentów, często wcześniej nieznanych. Zapiski sporządzane na bieżąco tam, gdzie rozgrywały się podniebne wydarzenia latem 1940 roku, oddają fascynujący obraz Bitwy o Anglię i podkreślają rolę, jaką odegrali w niej polscy lotnicy.

W pierwszej części książki pokuszono się o przedstawienie wpływu sytuacji politycznej na możliwości organizacyjne lotnictwa – np. o co tak naprawdę chodziło Francuzom i Anglikom podczas rozmów prowadzących do podpisania umowy lotniczej i dlaczego ci pierwsi początkowo nie byli nią wcale zainteresowani. Drugi to szczegółowy opis działań lotnictwa myśliwskiego w oparciu wyłącznie o dokumenty epoki, ze świadomym zrezygnowaniem z opublikowanych w późniejszych latach wspomnień, które przez upływ czasu mogły ulec zniekształceniu – tutaj znaleźć można np. opis wszystkich lotów, które polscy piloci myśliwscy wykonali latem 1940 roku. Trzeci zaś to po raz pierwszy zaprezentowany w polskiej literaturze opis działania dywizjonów bombowych, których działalność podczas Bitwy o Anglię do tej pory była niesłusznie pomijana – od formowania jednostek aż po ich bojowe zastosowanie. Całość dopełniają liczne aneksy, z syntetycznymi zestawieniami osiągnięć i strat Polskich Sił Powietrznych w czasie Bitwy o Anglię.

ISBN 978-83-7020-625-3
Kod EAN 9788370206253

format: 17 x 24 cm
stron: 740
wydanie: 2
oprawa: twarda, foliowana
data wydania: 2016

cena det. 75 zł

Ocena:  
( 7 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię