2012-11-15

Bochnia: Jubileusz 50-lecia modelarni, wystawa, zawody

Listopadowy weekend w Bochni przebiegał pod znakiem serii imprez modelarskich zorganizowanych przez działaczy i modelarzy modelarni MDK. Modelarnia ta i bocheńscy modelarze obchodzą w tym roku piękny jubileusz 50-lecia działalności.

Zaprezentowano zatem na wystawie liczne materiały historyczne z tamtych lat, pożółkłe dzienniki zajęć, sfatygowane konspekty, uprawnienia instruktorskie i materiały prasowe. Osobną, obszerną część wystawy zajmowały aktualne trofea zdobyte przez bocheńskich modelarzy. A wśród nich najświeższe tytuły Mistrzów Polski Grzegorza Daty, Michała Gorczycy i Mateusza Strzałki. Pokazano też kilka modeli wykonanych przez bocheńskich modelarzy, młodych i tych nieco starszych.

Ogólnopolskie Zawody Modeli Halowych zorganizowano ku pamięci jednego z pierwszych bocheńskich działaczy modelarskich, modelarza i instruktora Henryka Bajdy. Ma On swój udział w dzisiejszych sukcesach wychowawczych i sportowych osiąganych przez bocheński Klub Modelarstwa Lotniczego w Miejskim Domu Kultury. Pracował wiele lat kładąc podwaliny modelarstwa w Bochni i okolicy oraz propagując tę dyscyplinę sportu charakteryzującą się szczególnymi walorami dydaktyczno-wychowawczymi.

Jak zwykle w Bochni każdy zawodnik traktowany jest jednakowo, i mistrz i początkujący. Startowały więc dziewczynki kilkuletnie rzucając nieporadnie swoje modele. A radość w ich oczach po udanym locie była najlepszą dla organizatorów nagrodą. Startowali też mistrzowie starając się potwierdzić swoje mistrzostwo.

I w tak przyjemnej atmosferze przebiegały całe zawody.

W grupie młodzików zwyciężył Mateusz Strzałka, drugi był Filip Majka (obaj z MDK Bochnia) a trzeci Bartłomiej Bodaszewski z SP w Zręcinie. Niewielkie różnice między wynikami wskazują, że każdy z nich mógł zawody wygrać. Zdecydowały jak zwykle w modelarskich zawodach sportowych: odporność psychiczna i odrobina szczęścia.

Wśród juniorów najlepiej latał aktualny Mistrz Polski Michał Gorczyca z MDK w Bochni. Wykonał większość lotów zbliżonych do 40 s za sprawą lub przy wydatnej pomocy modelu ze „szkoły czeskiej”. Drugi był Michał Śliwiński z Krosna modelem typu „wrona” już ze znaczną stratą 20 s, trzeci – Filip Badylak z MDK Bochnia o dalsze 4 s dalej latający modelem „chrzanowskim”.

W grupie seniorów zwyciężył Jerzy Bodaszewski ze Zręcina, który tydzień wcześniej zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski w Suwałkach. Lata on modelami własnej roboty wzorowanymi na „szkole chorwackiej”. Drugie miejsce zajął Adrian Stępień z MDK Bochnia doskonale dopasowany do sufitu bocheńskiej hali, wykorzystywał dokładnie jej maksymalną wysokość. Trzeci był Grzegorz Data z MDK Bochnia modelem „czeskim”.

Typ modelu, jakim startują poszczególni zawodnicy jest o tyle istotny, że potwierdza poziom czasowy, który jest możliwy do osiągnięcia danym typem. A to z kolei może być wskazówką odnośnie kierunku poszukiwań i rozwoju modeli tej kategorii.

W przerwie zawodów serwowano obiad, owoce i słodycze.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, statuetki i pamiątkowe medale oraz nagrody.

Wspaniałym zwieńczeniem zawodów była wycieczka do kopalni soli dla zawodników przyjezdnych.

Prężna działalność modelarska w Miejskim Domu Kultury w Bochni to sprawa grona osób, które świadome walorów wychowawczych modelarstwa pracuje nie szczędząc sił i środków na rzecz dzieci i młodzieży. Instruktorzy Grzegorz Data i Władysław Gorczyca wiodą prym i wzajemnie się uzupełniają. A efektem ich pracy są widoczne sukcesy dydaktyczne i sportowe oraz liczba prowadzonych przez nich wychowanków.

Bocheńscy działacze sprawdzają się również doskonale jako organizatorzy zawodów i innych imprez modelarskich co czyni w nich uczestnictwo prawdziwą przyjemnością. (ak)
Henryk Bajda (1916 – 2001)
Z zawodu nauczyciel matematyki i fizyki. Oprócz nauczania zajmował się pracą z młodzieżą w ramach działalności w harcerstwie oraz modelarstwie lotniczym, które było wraz z fotografią jego największą pasją. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych zaczął uprawiać tę dziedzinę początkowo (jako modelarz) w bocheńskiej modelarni, wkrótce po zdobyciu uprawnień instruktorskich uruchomił i prowadził ośrodki modelarskie w Proszówkach (gdzie uczył w tamtejszej szkole podstawowej) i w Baczkowie koło Bochni. Przez cały czas aktywnie uczestniczył w pracach modelarni bocheńskiej jako czynny modelarz. Wielokrotnie brał wraz z bocheńskimi modelarzami udział w ogólnopolskich zawodach modeli latających i rakiet, na których zajmowali oni czołowe miejsca. Aktywnie działał także jako współorganizator imprez propagujących modelarstwo, w tym zakresie współorganizował m. in. z bocheńską PSS organizując w latach 70-tych i 80-tych cykliczną imprezę „Święto Latawca”. W latach 80-tych i 90-tych prowadził bocheńską modelarnię jako instruktor. W roku 1995 przekazał modelarnię w ręce obecnego instruktora, Grzegorza Daty, który osiąga bardzo dobre wyniki (na podstawie materiałów udostępnionych przez Organizatora)
.

Więcej zdjęć na stronie modelarze-krosno.xq.pl.

Źródło: Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

Ocena:  
( 1 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię