2010-12-22

Blondynka za sterami

Z Adrianą Machnacz, pilotem motolotni i samolotów ultralekkich z marzeniem o lataniu balonem, rozmawia Dominika Tocka.

Dominika Tocka: - Kobieta pilot to wciąż rzadkość, jak sądzisz dlaczego tak mało kobiet próbuje wzbić się w niebo?

Adriana Machnacz: - Rzeczywiście, wciąż niewiele jest kobiet w polskim lotniczym środowisku, ale jednak jesteśmy i jest nas coraz więcej. Myślę, że wielu ludzi, niekoniecznie kobiet, nie wie, że latanie cywilne jest naprawdę dostępne! A jeśli się bardzo chce, można latać... marzenia się spełniają. Od dziecka zadzierałam głowę w niebo i marzyłam, by latać motolotnią. W sezonie rodzice zabierali mnie na łąkę, skąd startowały motolotnie. Tata zawsze podkreślał, że motolotnie nie są dla dziewczyn. Okazuje się, że dziewczyny też latają i to całkiem dobrze!

- Jesteś pilotem motolotniowym i samolotowym. W przyszłym roku zamierzasz zrobić licencję balonową. Skąd taka "zachłanność"?

- Czy to zachłanność? Raczej nie. Chcę po prostu realizować swoje marzenia. Moje latanie zaczęło się od balonów, gdy mój mąż Jacek kilka lat temu zorganizował dla mnie lot - niespodziankę. Myślę, że latanie było we mnie gdzieś głęboko zakorzenione, potrzebny był impuls, by pasja zaczęła rozkwitać. Jakiś czas później poznałam Alka Dernbacha i rozpoczęłam u niego szkolenie motolotniowe. Po trzech sezonach latania motolotnią rozpoczęłam za namową przyjaciół szkolenie na samolocie UL u Tomka Królikowskiego. Teraz mam zamiar skupić się na lataniu samolotem i rozpocząć szkolenie balonowe. Zupełnie inne jest latanie motolotnią i samolotem, niż balonem. Samolotem dolecę wszędzie tam, gdzie chcę. Balonem tam, gdzie... wieje wiatr. Od początku mojej przygody z lotnictwem wiedziałam, że prócz motolotni i samolotu, będę latać balonem. Baloniarstwo w moim przypadku jest po prostu rodzinne.


- Czy w opanowanym przez mężczyzn środowisku instruktorów, egzaminatorów, a nawet szkolących się, kobiecie jest łatwiej?

- Nie jest łatwiej, natomiast widok kobiety wsiadającej do statku powietrznego zawsze budzi niemałe zainteresowanie.To nie jest tak, że kobiety z racji płci mają niżej zawieszoną poprzeczkę. Wymagania stawiane kobietom są takie same jak mężczyznom. Jednak piloci, FIS czy inne służby, są bardziej mili, prowadząc korespondencję z kobietą. Są, oczywiście, niemiłe wyjątki, ale zdarzają się rzadko. Pod tym względem na pewno jest łatwiej i przyjemniej.


- Nie tylko dużo i różnorodnie latasz, ale też bardzo często wypowiadasz się na forum motolotniowym lotniczejpolski. Czy zauważyłaś, że tu też kobieta łagodzi obyczaje?

- Na forum wypowiadałam się kiedyś często, teraz głównie czytam. Mam nieduże doświadczenie w porównaniu z pilotami, którzy generują tam dziesiątki, a nawet setki postów, stąd niewiele pojawia się tam moich opinii. Jednakże w sytuacjach konfliktowych kobiecy głos jest brany pod uwagę i rzeczywiście łagodzi spory.


- Czy myślisz o lataniu zawodniczym?

- Myślę o lataniu zawodniczym samolotem UL. Planowałam startować w zawodach motolotniowych, ale... chyba nie czuję się na siłach jako pilot. Jako nawigator mogłabym latać, ale to już nie to samo, zdecydowanie lepiej czuję się na miejscu pilota. W samolocie czuję się komfortowo i pewnie. Myślę, że za jakiś czas zacznę startować w zawodach. Póki co muszę jak najwięcej latać, zbierać doświadczenie i umiejętności. Czy będę na tyle dobra, by startować w zawodach? Zweryfikuje to rzeczywistość. Mam w najbliższym lotniczym otoczeniu troje wspaniałych pilotów: Alka Dernbacha oraz Joannę i Tomasza Królikowskich. Są moim wzorem do naśladowania, a ich osiągnięcia motywują mnie do tego, by latać coraz więcej i coraz lepiej.

- Czego nie tylko z okazji Świąt i Nowego Roku, serdecznie Ci życzę.

Zdjęcia: ZK

Ocena:  
( 110 )      nie oceniany
  Opinii:  

2

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2015-01-23 12:08:05 ~~Jessalyn~~

That's really shdewr! Good to see the logic set out so well.

Utworzony: 2015-01-21 08:06:48 ~~Ahamed~~

kubeczki kartki listy nispiodzeanki ja krece kolorowo tu jak w bajce     eee moj maly modelku ja tez mam czadowa niespodzianke     otoz wyslalam dzis paczuszki az 11 zamiast swiatecznych kartek to wam     wsrod nich jest taki oto skromny kalendarz mojej pracy     mysle ze sie spodoba co??