2016-10-12

Black Hawk na konferencji MEDEVAC

Wszechstronność produkowanego w Mielcu śmigłowca Black Hawk została pokazana na dużej konferencji poświęconej ewakuacji medycznej (MEDEVAC), która odbyła się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w dniach 29-30 września br.

Aby podkreślić potencjał wielozadaniowego śmigłowca, prezentowany Black Hawk został wyposażony w zintegrowany pakiet sprzętu medycznego do misji ewakuacyjnych, zaprojektowany do bezpiecznej ewakuacji rannych żołnierzy z pola bitwy lub wspierania operacji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych. Konwersja z uzbrojonej wersji wsparcia bojowego, zaprezentowanej latem tego roku w Wielkiej Brytanii i w Polsce, do wersji medycznej jest możliwa w ciągu kilku godzin.

Dzisiejszy teatr działań wojennych i budżety obronne wymagają śmigłowca, który może wykonać każdą misję, jest zarówno łatwy w obsłudze, jak i w konserwacji w warunkach polowych – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny PZL Mielec. – Zaprojektowany konkretnie jako helikopter wojskowy, a nie jako zaadaptowana wersja helikoptera cywilnego, Black Hawk odpowiada na te potrzeby dzięki swojej wszechstronności, niezawodności i osiągom, nawet podczas działań w najtrudniejszych warunkach.

W konfiguracji MEDEVAC niezawodny i wytrzymały Black Hawk zapewnia lotnicze wsparcie medyczne i transport pacjenta w warunkach zbliżonych do ambulansu, oferując nowoczesny, całościowy pakiet ratunkowych usług medycznych, umożliwiający transport pacjenta do szpitala bez względu na odległość od punktu, w którym toczą się działania.

Jako platforma wojskowa, śmigłowce Black Hawk są często wykorzystywane do transportu ofiar drogą powietrzną, w sytuacjach gdy wymagane jest szybkie działania, które pozwoli zapobiec śmierci – tzw. „złota godzina”.


MEDEVAC Black Hawk może być wyposażony w kilka – maksymalnie do sześciu – stanowisk ratowania pacjenta. Jest wyposażony w siedzenia dla personelu medycznego, wzmocnioną podłogę, system kontroli środowiska, przenośny elektrokardiograf, defibrylatory, urządzenia odsysające, przenośne butle z tlenem i systemy monitorowania pacjentów. Aby zlokalizować położenie ofiar, śmigłowiec może być wyposażony w elektrooptyczny system na podczerwień, system lokalizowania personelu oraz zintegrowany elektryczny dźwig ratunkowy.

Z czteroosobową załogą, która składa się z pilota, drugiego pilota, mechanika i pracownika medycznego, MEDEVAC Black Hawk, wyposażony w cztery stanowiska ratunkowe wciąż może przyjąć na pokład do pięciu żołnierzy i jest gotowy do prowadzenia ratunkowych misji ewakuacyjnych nawet w trudnych warunkach pogodowych, w wysokich temperaturach, na dużych wysokościach, w dzień i w nocy.


Produkowany w PZL Mielec śmigłowiec Black Hawk, na którym oparta jest wersja MEDEVAC, jaką zaprezentowano w Dęblinie, może być wykorzystywana do misji wojskowych, poszukiwawczych i ratowniczych, a także pomocy humanitarnej i pomocy w przypadku katastrof. Jest ona kombinacją zaawansowanych rozwiązań technologicznych, w tym potężne silniki, udoskonalony wirnik, z użyteczną przestrzenią kabiny aby móc spełniać swoją wielozadaniowość z równą doskonałością.

Black Hawk, który już zapewnia pracę ponad 1.550 pracownikom w PZL Mielec i tysiącom kolejnym w firmach wchodzących w skład polskiego łańcucha dostaw, jest dostępny dla międzynarodowych klientów wojskowych, a także dla agencji rządowych na całym świecie. W tym miesiącu Chile uznało, że Black Hawk spełnia jego wymogi, jeżeli chodzi o śmigłowiec wielozadaniowy, stając się szóstym klientem eksportowym dla będących własnością Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Mielec, jednego z największych w Polsce eksporterów produktów obronnych.

Źródło: PZL Mielec

Ocena:  
( 81 )      bardzo słaby
  Opinii:  

1

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2016-10-13 17:18:53 ~~Tomcio~~

No to zaczynamy wychwalanie pod niebiosa..... Żenada