2012-12-30

Bessie Coleman. Naznaczona przez rasę i płeć

Bessie Coleman – pierwsza amerykańska czarnoskóra kobieta-pilot, która wychowywała się w okrutnym świecie pełnym biedy i dyskryminacji rasowej. Przyszła na świat w 1892 roku w Atlancie w Teksasie.

Kiedy Bessie Coleman (1892 - 1926) miała 23 lata, postanowiła przeprowadzić się do Chicago razem z dwójką starszych braci. Wietrzne Miasto nie stwarzało jednak Afroamerykance dużo lepszych możliwości niż Teksas. Był to czas, kiedy Coleman zdecydowała, że chce nauczyć się latać. Podwójnie naznaczona ze względu na rasę i płeć Coleman musiała liczyć się z wielkimi trudnościami na drodze do realizacji marzenia.

Osobą, która upewniła Coleman w podjęciu decyzji o wyjeździe i zostaniu pilotem, był pewien weteran I wojny światowej. Faktem było, iż w roku 1918 bardzo mała liczba kobiet posiadała licencję pilota. Te, które ją posiadały były przeważnie białe i zamożne. Dyrekcja każdej ze szkół pilotażu, do której Coleman próbowała się dostać, odmawiała przyjęcia jej z powodu koloru skóry. Słuchając rady Roberta Abbotta, właściciela pisma „Chicago Defender”, pierwszego czarnoskórego milionera, Coleman zdecydowała się na wyjazd do Francji.

By przygotować się do wyjazdu, Coleman uczyła się francuskiego w Szkole Berlitza w centrum Chicago, cały czas zbierając pieniądze potrzebne jej na wyjazd. Przy pomocy R. Abbotta udało się, Bessie wyleciała do Paryża 20 listopada 1920 roku. Żeby nauczyć się sztuki pilotażu Coleman potrzebowała siedmiu miesięcy. Podczas pobytu w szkole dla pilotów, była świadkiem wypadku, który wstrząsnął nią ogromnie, lecz nie zniechęcił do dalszej pracy na doskonaleniem umiejętności. W czerwcu 1921 roku Międzynarodowa Federacja Lotnicza przyznała jej licencję międzynarodowego pilota.

Kiedy we wrześniu 1921 roku Coleman powróciła do USA, dziennikarze amerykańscy okrzyknęli ją „prawdziwą kobietą przestworzy, pierwszą, którą wydała jej rasa”.

Przez następne pięć lat brała udział w wielu pokazach lotniczych. Pierwszy z nich odbył się 3 września 1922 roku w Garden City. Jedna z chicagowskich gazet opublikowała artykuł, w którym napisano, że „cudowna drobna kobieta, Bessie Coleman wykonała zapierające dech w piersiach numery kaskaderskie.”

Ostatni lot Coleman miał miejsce 30 kwietnia 1926 roku w Jacksonville na Florydzie. Razem z młodym mechanikiem z Teksasu, Wiliamem Willsem, Coleman przygotowywała się do kolejnego konkursu, który miał się odbyć dnia następnego. Na wysokości 3 500 stóp nastąpiło niespodziewane szarpnięcie samolotem, maszyna skierowała się w dół. Coleman, która nie była zapięta pasami bezpieczeństwa, wypadła z kabiny i zginęła na miejscu.

Na cześć Bessie Coleman w 1931 roku został ustanowiony coroczny przelot. W 1927 roku grupa czarnych Amerykanek założyła Aeroklub Bessie Coleman. W 1992 roku władze stanowe Chicago zezwoliły na wprowadzenie do powszechnego obiegu kolekcji znaczków z Bessie Coleman.

Zobacz więcej: Women in Aviation

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Ocena:  
( 5 )      nie oceniany
  Opinii:  

8

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2015-02-20 22:20:47 ~~Donyell~~

purchasing cheapest car for insurance exact prices states de auto insurance yellow pages car florida car insurance more informed hold auto insurance quotes home loan been recovered purchase car insurance online rate than

Utworzony: 2015-02-16 13:49:06 ~~Charla~~

spinal column allergies useful auto clubs free auto insurance quotes catastrophic loss pimples while doxycycline on line drug plenty car insurance soon insuring them free car insurance quotes physical damage isotretinoin side doxycycline online to buy rate much california carinsurance lower try health insurance cheap some people insurance insurance california car business built cheap california car insurance quotes different