2016-05-13

Balon na Zamku Królewskim

14 maja 1790 roku wzbił się w powietrze pierwszy polski aeronauta – Jan Potocki. Dlatego tegoroczna edycja zamkowej Nocy Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zainaugurowana startem balonu.

Tegoroczna edycja zamkowej Nocy Muzeów zostanie zainaugurowana nietypowo – startem balonu z Ogrodu Dolnego. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczną się już o 15.30, czyniąc z zamkowej imprezy najdłuższą Noc Muzeów w Warszawie.

Balonowe szaleństwo
(wstęp wolny)

Ogród Dolny
 • od godz. 15.30 – napełnianie powłoki balonu, której objętość wynosi – bagatela! – 2000 m3. Warto zaznaczyć, że gotowy do startu statek powietrzny ma wysokość 25 m
 • od godz. 16.00 do startu balonu (18.00-18.30) – oglądanie balonu i spotkanie z jego pilotem, który odpowie na wszelkie pytania związane z aerostatyką i wyjaśni, dlaczego balony w ogóle mogą latać. Kopie starych rycin, pokazujących osiemnastowieczne balony i sceny pierwszych publicznych pokazów lotów pokażemy na małej wystawie przed Arkadami Kubickiego.

 • Arkady Kubickiego
 • 16.00-18.00 – zajęcia plastyczne dla dzieci. Każdy będzie mógł przedstawić na papierze własną wizję dekoracji balonu i gondoli.

 • Sala Odczytowa (Kinowa)
 • 17.00 – wykład Z głową w chmurach, czyli o balonowym szaleństwie w czasach Stanisława Augusta. Prowadzenie: kustosz Maja Zawartko-Laskowska. Wykład bogato ilustrowany slajdami, komentarzami i anegdotami z XVIII-wiecznych gazet. Wstęp na podstawie zaproszeń, dostępnych w Punkcie Informacji zamkowej od 9 maja w godz.10.00 do 17.00.

 • 18.30 – start balonu

  Prawdziwy balon na gorące powietrze, pilotowany przez Adriana Rosińskiego ma wystartować już ok. godz. 18.30. Czas startu jest „wymuszony” warunkami atmosferycznymi, ponieważ o tej porze roku loty balonów odbywają się po wschodzie i przed zachodem słońca. Liczymy na sprzyjającą pogodę, ponieważ przy szybkości wiatru powyżej 5 m/s, podczas dużego deszczu, mgły i burz start jest niemożliwy. Trzymajmy zatem kciuki za dobrą pogodę!

  Dokładnie 14 maja 1790 roku wzbił się w powietrze pierwszy polski aeronauta – Jan Potocki, podróżnik, polityk, poseł na Sejm Czteroletni, autor Pamiętnika znalezionego w Saragossie i Parad. Balon pilotował jeden z pionierów aerostatyki, Jean-Pierre Blanchard. Towarzyszyli im: turecki służący Potockiego – Ibrahim oraz… biały pudel. Lot trwał pół godziny. Pierwszy załogowy lot balonem miał natomiast miejsce rok wcześniej, 10 maja 1789 roku podczas pierwszej wizyty Blancharda w Warszawie. Start obserwował sam król Stanisław August oraz setki widzów. Lot trwał 49 minut, a balon wzniósł się na wysokość 3,5 km i przeleciał ponad 7 km, bezpiecznie lądując w okolicach Białołęki.

  Więcej informacji na stronie www.zamek-krolewski.pl

  Źródło: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

  Ocena:  
  ( 0 )      nie oceniany
    Opinii:  

  0

    

  Dodaj swoją opinię