2017-03-16

Aviation Detachment 17-2 na półmetku

Dobiega końca drugi tydzień polsko-amerykańskiego szkolenia lotniczego w ramach Aviation Detachment 17-2.

Amerykańscy lotnicy z 166 Airlift Wing Delawere Air National Guard wylądowali w Powidzu 3 marca br, a zasadnicze szkolenie z żołnierzami 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr) z Powidza rozpoczęli 6 marca. Załogi wykorzystują do szkolenia amerykańskie samoloty C-130H i polskie C-130E Hercules.

Przez ostatnie dwa tygodnie załogi wykonywały wspólne loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty ładunków, loty nocne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych oraz współdziałanie z myśliwcami MiG-29.

Podczas trwającej rotacji udało się także zrealizować pierwsze w tym roku lądowanie na pasie trawiastym powidzkiego lotniska.

Pas trawiasty ma długość 2100 metrów. Wczoraj pierwszy raz w tym sezonie polski C-130 Hercules wykonał na nim operację – tzn. wylądował, a następnie wystartował z powierzchni nieutwardzonej – wyjaśnił starszy chorąży Jarosław Kozłowski z grupy wsparcia 33. BLTr.

Przed załogami jeszcze półtora tygodnia szkolenia, w czasie którego zaplanowano wykonanie kolejnych wspólnych misji z MiG-29, zrzuty ładunków, desantowanie osób, a także loty w formacjach oraz z wykorzystaniem noktowizji. Dodatkowo tuż przed zakończeniem rotacji – 24 marca – załogi wezmą udział w zawodach, w których będą rywalizować w precyzyjnych zrzutach ładunków oraz w precyzyjnym lądowaniu. W zawodach mają wystartować cztery Herculesy, które będą próbowały wylądować jak najbliżej wyznaczonej linii oraz zrzucić ładunek w konkretnie wskazanym polu.

Amerykańscy żołnierze zakończą szkolenie w Powidzu 28 marca 2017 r.

kpt. Martyna Fedro-Samojedny
oficer prasowy 3. SLTr

Ocena:  
( 22 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię