2016-08-23

Amerykańskie odznaki i naszywki w MLP - wystawa

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na otwarcie wystawy „Skrzydła amerykańskich sił powietrznych w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego”, prezentującej kolekcję odznak oraz naszywek amerykańskich sił powietrznych.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 1 września o godzinie 11.00 w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wystawę otworzą Dyrektor Muzeum Lotnictwa, Krzysztof Radwan oraz przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

W skład kolekcji wchodzi 359 odznak metalowych oraz 157 naszywek w bardzo dobrym stanie stanowiących pełen zbiór dokumentujący rozwój symboliki specjalności lotniczych USAAF i USAF od lat 40-tych XX w. aż do współczesności. Jest to najprawdopodobniej najbardziej rozbudowana kolekcja odznak i naszywek USAAF i USAF na terenie kraju.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 1 września do 30 listopada 2016 r. w godzinach otwarcia Muzeum.

Odznaki są wykonane z metalu, metodą tłoczenia lub odlewu. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów metalowych (brąz, srebro). Większość odznak srebrnych lub posrebrzanych posiada różnego rodzaju sygnatury producentów. Najcenniejszą część kolekcji stanowią odznaki pilotów, nawigatorów, bombardierów oraz strzelców pokładowych z okresu drugiej wojny światowej. Oprócz tych, w kolekcji znajdują się również odznaki z okresu wojny w Wietnamie, amerykańskiej inwazji na Panamę oraz Grenadę, a także te używane współcześnie.

Oprócz odznak metalowych w skład kolekcji wchodzą naszywki z okresu drugiej wojny światowej oraz późniejsze. Do najciekawszych należy zestaw naszywek armii lotniczych biorących udział w wielkiej wojnie. Są wśród nich naszywki 8 i 15 Armii Lotniczej USAAF, które to podczas działań wojennych odbywały loty nad terytorium Polski.

Obecnie Muzeum Lotnictwa Polskiego może poszczycić się jedną z największych w Europie Środkowej kolekcji zbiorów falerystyki lotniczej.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Ocena:  
( 2 )      znakomity :)
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię