2013-07-12

Amerykańskie F-16 wylądowały w Łasku

Sześć amerykańskich F-16 z bazy Aviano we Włoszech wylądowało w piątek na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To trzeci już, rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych w Polsce.

W piątek w południe na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało sześć samolotów F-16 amerykańskiej 510 eskadry stacjonującej w Aviano we Włoszech – poinformował kpt. Marek Kwiatek, oficer prasowy 32. BLT. To kolejny, trzeci już, rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych w Polsce.

Amerykańskie F-16 dołączyły do Jastrzębi z Łasku, a także samolotów przebazowanych czasowo z bazy w Krzesinach, gdzie prowadzone są prace konserwacyjne.

Jak poinformował ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy DSP, do 25 lipca, komponent amerykański będzie się szkolił z polskimi pilotami F-16, MiG-29 i Su-22 w wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych misji. Program zajęć w pierwszym tygodniu przewiduje ćwiczenie bliskiego wsparcia pola walki z użyciem bomb szkolnych (bez materiałów wybuchowych) i intensywny trening na poligonie z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania z jednostek polskich i amerykańskich Wojsk Specjalnych. W drugim tygodniu piloci ćwiczyć będą misje dużych ugrupowań bojowych (COMAO) z wykorzystaniem latającego stanowiska dowodzenia i kontroli (natowski samolot E-3 AWACS) i amerykańskiej latającej cysterny KC-135 z 100. Skrzydła Tankowania Powietrznego.

Lotnicy zaplanowali nawet kilkugodzinne dyżury w powietrzu, a w walkach powietrznych znów zmierzy się po kilkanaście odrzutowców – kontynuuje ppłk Goławski. Podczas lipcowej rotacji trenować będą też obsady Centrum Operacji Powietrznych oraz ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Loty zabezpieczą grupy poszukiwawczo-ratownicze.

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego USAF stanowi wypełnienie postanowień polsko-amerykańskiego memorandum o porozumieniu, zawartego 13 czerwca 2011 roku. Zgodnie z dwustronnymi ustaleniami, raz na kwartał, przez okres co najmniej dwóch tygodni, w Polsce będzie przebywać rotacyjny komponent wyposażony w samoloty F-16 bądź C-130 Hercules.

Pierwszy AV-DET USAF (Aviation Detachment), wyposażony w transportowe C-130J gościł w lutym 2013 roku w Powidzu. W maju tego roku Amerykanie przylecieli do Łasku. Przez dwa tygodnie w 32. BLT przebywało prawie 150 lotników oraz sześć samolotów F-16 ze 176. eskadry lotnictwa taktycznego z USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison (stan Wisconsin). Goście w powietrzu spędzili ponad 120 godzin (zobacz: Druga rotacja Amerykanów dobiegła końca).

Czwarta w tym roku amerykańska rotacja, wyposażona w samoloty transportowe C-130J, przybędzie w październiku do Powidza.
sk

Ocena:  
( 19 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię