2010-11-08

Airacobra z rosyjskiego jeziora wróciła do USA

Samolot myśliwski Bell P-39Q Airacobra, który wydobyty został latem 2004 roku, z jednego z arktycznych jezior w północnej Rosji, powrócił do Stanów Zjednoczonych. Samolot znajduje się w centrum renowacyjnym Niagara Aerospace Museum, mieszczącym się w Wheatfield, w stanie Nowy Jork. W tym samym miejscu, ponad 60 lat temu znajdowały się zakłady Bella, w których produkowano samoloty P-39 Airacobra.

Wspominany samolot P-39Q-15BE o nr seryjnym 44-2911, opuścił zakłady Bella w Wheatfield, w stanie Nowy Jork, rankiem Bożego Narodzenia, 1943 roku. Jeszcze tego samego dnia, maszyna wystartowała do lotu, który zakończył się na lotnisku w Fairbanks na Alasce. Stamtąd, drogą morską myśliwiec przetransportowany został do ZSRR. Był on jednym z 4719 samolotów tego typu, które dostarczone zostały Związkowi Radzieckiemu, na mocy ustawy Lend-Lease. Samolot znalazł się na wyposażeniu 773 Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego, 7 Armii, który w czerwcu 1944 roku stacjonował w pobliżu fińskiej granicy.Na zdjęciu, P-39L-1BE 44-4673, w bazie na Alasce.
Samolot ten, podobnie jak 44-2911, przetransportowany został do Związku Radzieckiego.


Latem 1944 roku, "Biały 23" jak oznaczyli Rosjanie przydzieloną im Airacobre, brał udział w misjach myśliwsko - bombowych, skierowanym przeciwko Finom. Kiedy jesienią tego roku, 773 Gwardyjski Pułk Myśliwski przebazowany został w okolice Murmańska, na Airacobrze z białą cyfrą 23 na burcie, latał 22-letni porucznik Iwan Iwanowicz Baronowski. Na samolocie tym, zdołał on zestrzelić 7 samolotów wroga. Za swoje osiągnięcia, odznaczony został Orderem Chwały III klasy oraz Orderem Czerwonego Sztandaru.Na zdjęciu, porucznik Iwan Iwanowicz Baronowski.

W czasie jednego z wielu lotów bojowych, jakie jesienią 1944 roku wykonywał 773 Gwardyjski Pułk Myśliwski, "Biały 23" niespodziewanie opuścił formację. Samolot nie powrócił do bazy. Baronowski zaś, uznany został za zaginionego. Przez następne 60 lat, nikt nie wiedział co stało się samolotem oraz z jego pilotem. Nie było też jasne, dlaczego maszyna niespodziewanie opuściła szyk bojowy.

Latem 2004 roku, na wodach jednego z arktycznych jezior północnej Rosji, miejscowy rybak zauważył wystające z nad linii wody śmigło. Jak się okazało, należało ono do wraku samolotu, który spoczywał w szczelinie jeziora, na głębokości 5 metrów.

Wydobyciem samolotu, zajęli się Brytyjczycy ze stowarzyszenia UK Warbirds Finders, którzy już wcześniej przeszukiwali okoliczne jeziora, w nadziei na odnalezienie wraków maszyn straconych w tych rejonach w czasie II wojny światowej. Po wydobyciu wraku, Brytyjczykom udało się przetransportować Airacobrę do West Sussex, w Anglii. W 2008 roku, samolot sprzedany został Niagara Aerospace Museum.

W czasie przeszukiwania wraku samolotu, w jego drzwiach na prawej burcie znaleziono skórzaną teczkę, w której zachowały się cenne dokumenty, takie jak: dziennik bojowy oraz dokumentacja przeprowadzonych napraw. Po wymontowaniu karabinów maszynowych znajdujących się w skrzydłach samolotu, odnaleziono również resztki zapasowej amunicji. Jednak najważniejszym i jednocześnie najbardziej szokującym odkryciem, były zachowane zwłoki pilota, które spoczywały w kabinie, nieprzypięte pasami do siedzenia. Po zidentyfikowaniu zwłok, Baronowski został pochowany z honorami wojskowymi w Murmańsku. Podczas inspekcji wraku, odkryto również przełamane korbowody silnika.

Zdaniem Paul Faltyn'a - wicedyrektora Niagara Aerospace Museum, odkrycie to może sugerować, że w czasie lotu silnik stracił niespodziewanie ciśnienie oleju. Pilot prawdopodobnie usiłował lądować awaryjnie na tafli jeziora. Po zderzeniu z oblodzoną powierzchnią, samolot z nieprzytomnym pilotem w kabinie, zatonął.

Obecnie, ocalona Airacobra, której nowi właściciele nadali nazwę "Miss Lend-Lease", znajduje się w ośrodku renowacyjnym w Wheatfield, w stanie Nowy Jork, w miejscu gdzie kiedyś znajdowały się zakłady Bella, w których produkowane były samoloty P-39 Airacobra. Muzeum liczy na to, że w przyszłości uda im się w pełni odrestaurować samolot.

(ps)

Ocena:  
( 175 )      nie oceniany
  Opinii:  

65

  

Dodaj swoją opinię

Utworzony: 2017-02-04 20:48:35 ~~valentine day wishes~~

Valentine day Wishes
/http://hnewyear.com

Utworzony: 2017-02-04 20:43:50 ~~valentine day wishes~~

http://hnewyear.comhttp://hnewyear.com/valentine-day-2017http://hnewyear.com/romantic-valentine-day-quotes-for-lover-someone-specialhttp://hnewyear.com/romantic-valentines-day-poem-poetry-shayari-english-hindihttp://hnewyear.com/how-to-celebrate-valentines-day-with-your-girlfriend-or-boyfriendhttp://hnewyear.com/valentines-week-list-2017-dates-schedule-love-day