2011-07-13

Air Babylon

Nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka „Air Babylon” napisana przez Imogen Edwards-Jones. Autorka przedstawia w niej kulisy pracy pracowników linii lotniczej oraz dziwne historie pasażerów.

Air Babylon opisuje 24 godziny z życia linii lotniczej na brytyjskim lotnisku. Akcja książki rozkręca się z godziny na godzinę wprowadzając czytelnika w znane tylko pracownikom lotniska kulisy pracy w branży lotniczej. W dowcipny sposób opisuje zarówno perypetie obsługi naziemnej oraz powietrznej, jak i przedziwne historie pasażerów. Opowieść narratora- managera linii lotniczych - czyta się jednym tchem. A po przeczytaniu tej książki podróż samolotem już nigdy nie będzie taka, jak przedtem.

Po przeczytaniu książki będziesz już wiedział:

- Dlaczego nie mieliśmy kolejnych zamachów terrorystycznych? Bo terroryści zdecydowali się nie atakować.

- Dlaczego tak łatwo zasypiasz na pokładzie samolotu? Po podaniu jedzenia obsługa samolotu podwyższa temperaturę do 26 stopni Celsjusza (śpiący pasażer to najlepszy pasażer) i ogranicza dostęp tlenu, żeby zaoszczędzić na paliwie.

- Jaka panuje temperatura w luku bagażowym, gdzie podróżuje Twój pies lub kot? Minus czterdzieści stopni Celsjusza. Dla porównania amerykańskie psy i koty, które występują w reklamach, podróż spędzają na fotelu pasażera..

- Że jeden drink w powietrzu równa się trzem wypitym na ziemi?

Cytaty

***Pasażerowie pakują mózgi do walizek. Są zawsze zdezorientowani, rozproszeni i najwyraźniej niezdolni do zajęcia się sobą.

***A obserwują Cię bez przerwy. Od momentu, gdy wysiądziesz z samolotu, gdy czekasz przy karuzeli bagażowej, a zwłaszcza kiedy wybierzesz drzwi „nic do zadeklarowania” i znajdziesz się po ich drugiej stronie – bo właśnie wtedy ludzie zazwyczaj przestają się pilnować. Nawet lustro po drugiej stronie ma podobno w tym pomóc. Wydłuża sylwetkę, przez co ludzie czują się lepiej – trochę wyżsi i szczuplejsi, więc pilnują się jeszcze mniej. Celnicy znają pełno sztuczek i wybiegów i nigdy nic nikomu nie mówią.

***A ekipy pokładowe są jeszcze gorsze. Mają błędne poczucie bliskości, bo spędzają ze sobą długi czas w zamknięciu, no i pewnie razem piją i idą do łóżka.

***Jeśli narazisz się pracownikom lotniskowym, zawiadamiają załogę na pokładzie i nie tylko będziesz mieć nieprzyjemny lot, ale możliwe problemy żołądkowe przez następnych kilka dni. Załoga napluje ci na jedzenie, nasika do kawy i wytrze stekiem kibel zanim go wam zaserwuje. I nikt się nie dowie. Niektórzy stewardzi i stewardessy noszą nawet przy sobie środek przeczyszczający, który wrzucają do napojów lub jedzenia ludzi, którzy im podpadną. Najlepszy sposób na przyjemną podróż - to być miłym i przyjacielskim od momentu wejścia na lotnisko.

*** Zawsze to robią. Nowe zasady i reguły − i obwiniają jedenasty września. Cały biznes lotniczy stanął na głowie. Piloci, zamknięci na długie godziny w kokpicie, bez możliwości rozmowy z kimś innym oprócz drugiego pilota, nie znoszą tego. Pracownicy pokładowi nie znoszą obowiązkowego zapamiętywania kretyńskich haseł, żeby móc rozmawiać z pilotem. Pracownicy lotniska uważają, że idiotyczny jest zakaz wnoszenia na pokład nożyczek i pilników do paznokci, skoro w samolocie są szklane butelki i plastikowe noże ostrzejsze niż scyzoryki. A poza tym, jaki to ma sens − serwować pierwszej klasie posiłki na srebrnych półmiskach, jeśli pasażerowie muszą jeść plastikowymi sztućcami? I na dodatek, „z powodów bezpieczeństwa”.

*** Po tylu latach pracy w tym biznesie mogę już zgadnąć, jacy ludzie będą wychodzić z którego lotu. Zamożne pary z walizkami Louis Vuitton latają do Paryża i Rzymu, rodziny z dziećmi i dmuchanymi materacami latają do Hiszpanii, a młodzi ludzie z wielkimi plecakami i starsze pary do Australii. Jak na razie nasi pasażerowie dowodzą, że mam rację.

O autorach

Imogen Edwards-Jones, autorka bestsellerowej serii książek ujawniających kulisy takich branż jak luksusowe hotele, linie lotnicze, branża modowa czy muzyczna. Serię rozpoczął Hotel Babylon, przetłumaczony do tej pory na ponad siedemnaście języków. Kolejne książki Imogen Edwards-Jones to między innymi: Fashion Babylon, Pop Babylon i Szpital Babylon. Autorka z mężem i córka mieszka w Londynie

Autor Anonimowy to grupa pracowników lotniska, zarówno obsługo naziemnej, jak i powietrznej, którzy doskonale znają branżę lotniczą od środka. Ich tożsamość jest utajniona celowo, żeby ich chronić.

Tytuł oryginalny: Air Babylon
Wydawnictwo Pascal - www.pascal.pl
Premiera 29 czerwca
Cena 39,90 zł