2016-03-31

Aerosabat – Zlot Polskich Pilotek w Krakowie

XIX Zlot Polskich Pilotek im. Ireny Kostki „Aerosabat 2016” odbędzie się we wrześniu w Krakowie. Spotkanie stwarza możliwość wielopokoleniowej integracji kobiet lotniczek oraz promowania idei lotnictwa w szerokim gronie jego sympatyków.

Komitet Organizacyjny XIX Zlotu Polskich Lotniczek „Aerosabat 2016” zaprasza na tegoroczne spotkanie z okazji święta kobiet polskiego lotnictwa, które odbędzie się po raz pierwszy w Krakowie w dniach 8-11 września 2016 roku.

Pierwszy raz nazwa „Czarownice” pojawiła się na afiszu związanym z I Zawodami Szybowcowymi Kobiet, które odbyły się w Lubinie w 1966 roku, zorganizowane przez Aeroklub Jeleniogórski. Natomiast zwyczaj ogniska sabatowego został wprowadzony podczas III zawodów w Lisich Kątach w 1968 roku. Od V zawodów, które również odbyły się w Lisich Kątach, startujące po raz pierwszy zawodniczki przyjmowane były przez Główną Czarownicę – Pelagię Majewską – do grona Czarownic z obowiązkiem złożenia przysięgi, która obowiązuje do dziś. Aktu tego dokonuje obecnie Ada Dankowska lub Maksi Paszyc. Na wszystkich kolejnych zawodach powstawały piosenki, które śpiewano przy ogniskach.

„Aerosabat 2016” stwarza możliwość wielopokoleniowej integracji kobiet lotniczek oraz stanowi niepowtarzalną okazję do promowania idei lotnictwa w szerokim gronie jego sympatyków. Spotkanie jest wyjątkową szansą na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń, ale jest to także czas zawierania przyjaźni i wspólnej zabawy.

Program ramowy „Aerosabatu 2016”

  • 8 września (czwartek): przyjazd, oficjalne powitanie, kolacja w QHotel Plus Kraków
  • 9 września (piątek): wycieczka po Krakowie oraz zwiedzanie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego na lotnisku w Balicach
  • 10 września (sobota): dzień lotny w Aeroklubie Krakowskim, zakończony sabatem czarownic w Muzeum Lotnictwa
  • 11 września (niedziela): msza święta, pożegnanie i powrót do domu

  • Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca. Więcej informacji pod adresem www.aerosabat2016.aem.pl

    Źródło: Organizatorzy