2012-04-22

AW149 w Polsce

Polskę odwiedził AW149. Nowy, oferowany przez AgustaWestland ośmiotonowy śmigłowiec weźmie udział w ogłoszonym przez Polskę przetargu na 26 maszyn dla wojska. Jeżeli wygra, będzie w dużej mierze budowany i obsługiwany w należących do brytyjsko-włoskiego koncernu zakładach PZL-Świdnik.

„Najlepsze polskie rozwiązanie” – pod takim hasłem promowany jest śmigłowiec AW149. W mijającym tygodniu jeden z trzech zbudowanych dotychczas latających egzemplarzy prototypowych przyleciał do naszego kraju. AW149 będzie jednym ze śmigłowców, który wystartuje w ogłoszonym przez MON przetargu na dostawę 26 maszyn dla wojska. – Najlepsze rozwiązanie dla polskich Sił Zbrojnych. Najlepsze polskie rozwiązanie, korzystne nie tylko dla naszego przedsiębiorstwa, ale też dla polskiego przemysłu i dla Polski – przekonywał Mieczysław Majewski, prezes zakładów PZL-Świdnik podczas konferencji prasowej na warszawskim lotnisku Babice. – AW149, nowy śmigłowiec w rodzinie maszyn ośmiotonowych, jest naszym zdaniem odpowiednim kandydatem, mogącym sprostać zapotrzebowaniu ze strony polskich Sił Zbrojnych – wtórował Majewskiemu Nicola Bianco, wiceprezes i dyrektor zarządzający należących do AgustaWestland świdnickich zakładów. Starania włosko-brytyjskiego koncernu wspierał także obecny na lotnisku Ricccardo Guariglia, ambasador Włoch w Polsce.

AW149 to nowa konstrukcja, rozwijana od niecałych sześciu lat z przeznaczeniem dla odbiorców wojskowych. Dotychczas zbudowano cztery egzemplarze: jeden do testów naziemnych oraz trzy latające prototypy: 49001 – szaro-pomarańczowy; 49002 – w żółto-zielonym kamuflażu, zarejestrowany jako I-PTFA (ten, który przyleciał do Polski) oraz 49003 – zielony. AW149 rozwinął się z doświadczeń ze śmigłowcem nieco lżejszej klasy AW139, natomiast jego cywilnym, ośmiotonowym odpowiednikiem, będzie AW189. Ten ostatni model może być w przyszłości oferowany również jako maszyna dla VIP-ów.

Program AW149 obecnie znajduje się w fazie testów. Do dzisiaj trzy prototypy spędziły w powietrzu ponad 600 godzin, czwarty jest w fazie produkcji. Budowa pierwszego egzemplarza partii przedseryjnej spodziewana jest jesienią tego roku, a otrzymanie kwalifikacji wojskowej – w połowie 2013 roku. AW149 ma spełniać normy wojskowe m.in. natowskie, także brytyjskie i włoskie.

AW149 przedstawiany jest jako wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy, dostosowany do wykonywania szerokiej gamy zadań na współczesnym polu walki: transportu żołnierzy, ładunków, zadań poszukiwawczo-ratowniczych SAR, CSAR, misji MEDEVAC i CASEVAC, dowodzenia i kontroli. Modułowa kabina może być w krótkim czasie przekonfigurowana w zależności od wykonywanego zadania. Zgodnie z oczekiwaniami polskiej armii, AgustaWestland będzie musiała przygotować także wersję ZOP (zwalczania okrętów podwodnych). Na razie nie są znane oczekiwania MON dotyczące śmigłowców tej wersji – zamawianej w bardzo małej ilości, wyspecjalizowanej i kosztownej. – Mamy też w Polsce problem, na czym ta wersja śmigłowca ma lądować. Czy tylko na ziemi, czy też na fregatach, które zdaje się są wycofywane. Tu są pewne dylematy, które muszą być po drugiej stronie zdefiniowane – tłumaczył prezes. Niewykluczone, że AW149 ZOP otrzyma rozwiązania już istniejące, zastosowane w innych śmigłowcach morskich, jak Super Lynx, AW159 Wildcat czy AW101.

Jedną z zalet AW149, zapewniających jej przewagą nad konkurencją, mają być wysokie osiągi. – W 21 wieku śmigłowiec musi mieć odpowiedni nadmiar mocy. Nie może tylko latać, ale też wykonywać bardzo trudne zadania – w górach, w wysokich temperaturach, w zapyleniu – mówił prezes Majewski. AW149 napędzana jest przez dwa turbinowe silniki GE T700 CT7-2E1 z dwukanałowym, cyfrowym układem sterowania FADEC. Moc startowa każdego silnika wynosi 1980 KM, maksymalna moc ciągła – 1865 KM. Zapas mocy pozwala na kontynuowanie lotu także przy jednym niedziałającym silniku – wówczas silnik sprawny przez 2,5 minuty może osiągnąć 2104 KM. Śmigłowiec posiada także pomocniczą jednostkę mocy APU o mocy 60 kW, pozwalającą np. na zasilanie urządzeń i instalacji pokładowych podczas postoju.

Maksymalna prędkość przelotowa AW149 przekracza 300 km/h. Masa ładunku może sięgnąć trzech ton. Główny zbiornik paliwa mieści 1046 kg cieczy. Po zamontowaniu dodatkowych zbiorników wewnętrznych, ilość paliwa zwiększa się do 1664 kg, a w przypadku przenoszenia zbiorników na podwieszeniach zewnętrznych (2 x 200 kg), śmigłowiec może zabrać do 2000 kg paliwa. Z takim zapasem AW149 dysponuje zasięgiem ponad 1100 km, długotrwałość lotu (z prędkością ekonomiczną) wynosi około pięciu godzin. Wszystkie zbiorniki paliwa są odporne na rozbicie w przypadku twardego lądowania.

Atutem AW149 ma też być zaawansowana, cyfrowa awionika o otwartej architekturze z możliwością integracji i zarządzania przez użytkownika. Załoga śmigłowca ma do dyspozycji Glass Cockpit, czteroosiowy cyfrowy autopilot, który może być sprzężony z podwójnym systemem FMS. Oświetlenie wnętrza kabiny (a także oświetlenie zewnętrzne) przystosowane jest do lotów w goglach noktowizyjnych. Każdy pilot ma przed sobą dwa duże (8 x 10 cali) wyświetlacze AMLCD ze zintegrowaną klawiaturą oraz sterownikiem kursora. Ich konstrukcja pozwala na nakładanie m.in. informacji z radaru, FMS, TCAS II, HTAWS, ruchomej mapy, systemów wizyjnych Max Viz, FLIR czy wyświetlania sytuacji pionowej. By nie zaciemniać wyświetlanego obrazu, część parametrów ukazuje się tylko w przypadku odstępstwa od normy. Podczas misji SAR/CSAR 20-calowy wyświetlacz umieszczony jest także na panelu w kabinie transportowej. Specjalistyczne wyposażenie dedykowane dla wersji poszukiwawczo-ratowniczej może obejmować np. radionamiernik, radar poszukiwawczy, FLIR, SATCOM.

W kontekście misji SAR/CSAR niemałe znaczenie ma ilość miejsc na pokładzie śmigłowca. W konfiguracji transportowej AW149 może zabrać do 18 żołnierzy, siedzących przodem oraz tyłem do kierunku lotu. Zajmowanie miejsc oraz umieszczanie noszy na niezbyt wyniesionym do góry pokładzie ułatwiają szerokie, przesuwane drzwi znajdujące się po obu stronach kabiny, liczącej 11 m sześc. Proponowana przez producenta konfiguracja do misji CSAR pozwala zabrać na pokład np. 10 żołnierzy i dwóch strzelców obsługujących karabiny maszynowe. W przypadku lotów MEDEVAC możliwe jest zamontowanie samonośnych modułów medycznych i np. monitorowanie stanu rannego czy udzielanie mu pomocy podczas lotu. Śmigłowiec, który ma ewakuować rannych z pola walki (CASEVAC) może zabrać sześciu żołnierzy leżących na noszach, umieszczanych piętrowo w poprzek kadłuba (mieszczą się tak standardowe nosze NATO – szerokość kadłuba wynosi 2,43 m). Desant żołnierzy i ich podejmowanie może odbywać się za pomocą lin desantowych na wysięgnikach do zjazdu oraz wciągarek. Zamek podwieszenia zewnętrznego pozwala przenosić ładunek o masie do 2720 kg. Śmigłowiec posiada także przedział bagażowy (2,4 m sześc.), znajdujący się w tylnej części kabiny transportowej. Dostęp do przedziału możliwy jest z zewnątrz śmigłowca, jak i z wnętrza kabiny.

W oknach lub drzwiach, po obu stronach śmigłowca, można zamontować dwa karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm. Karabiny większego kalibru – 12,7 mm – mogą być montowane w drzwiach. Na wysięgnikach można podwieszać m.in. pociski kierowane, karabiny maszynowe, środki walki elektronicznej itp. Zewnętrzne wysięgniki ograniczą osiągi AW149. – Prędkość śmigłowca zmniejszy się zapewne o około 20 km, tak jam mamy na Sokole – 20 kilometrów mniej z wysięgnikami – przewiduje Majewski. Wpływ na osiągi będą oczywiście mieć także elementy ewentualnego opancerzenia śmigłowca.

Jak informuje producent, już na etapie projektowania zminimalizowano ilość części, co pozwoliło na zmniejszenie liczby koniecznych obsług. Kluczowe komponenty zostały ulokowane na płycie sufitowej, w celu ułatwienia dostępu do nich. Łatwy ma być także demontaż silników, przekładni i awioniki. Pierwsze prace obsługowe – za wyjątkiem przeglądów wzrokowych, smarowania itp. – przeprowadza się po wylataniu przez śmigłowiec 400 godzin. Obsługi kalendarzowe dotyczą niewielkiej ilości elementów. Kalendarz prac obsługowych posiada przedziały prac nie mniejsze niż cztery lata. Minimalny resurs międzyremontowy dla głównych komponentów maszyny wynosi nie mniej niż 5000 godzin. Życie technikom ma ułatwiać system HUMS (Health and Usage Monitoring System), zabudowane elementy diagnostyczne oraz automatyczne generowanie informacji zapewniające wsparcie obsług nieplanowanych.

Wszystkie te obsługi w ramach wsparcia użytkownika byłyby wykonywane w Polsce, w Świdniku, gdzie odbywałaby się również produkcja większości kluczowych struktur i elementów nowego śmigłowca, jak też jego montaż. Kilkunastu inżynierów z PZL-Świdnik od kilku lat pracuje przy projekcie AW149. Otwarta architektura systemów śmigłowca – po przekazaniu know-how do PZL-Świdnik – będzie mogła być rozwijana przez polski zakład, który już wysłał do około 20 krajowych firm branży lotniczej informacje o możliwości współpracy przy projekcie. Zakres prac produkcyjnych realizowanych w Polsce będzie uzależniony od wyniku przetargu, jednak nawet w przypadku przegranej AW149 na Lubelszczyźnie będzie powstawać jego znaczna część. Zatrudnienie przy projekcie mogłoby znaleźć do 250 osób – 150 w PZL i 100 u podwykonawców z regionu.

Podczas konferencji nie zabrakło odniesienia do przetargowej konkurencji, a najbardziej prawdopodobnym – i trudnym – rywalem Agusty będzie Sikorsky z budowanym w Mielcu Black Hawkiem. – To bardzo dobra maszyna, reprezentująca kawał historii śmigłowców na świecie. Ale to już właśnie historia. Natomiast przed AW149 ta historia będzie się dopiero rozpoczynać – podkreśla Nicola Bianco. – AW149 reprezentuje przyszłość pod względem technologii, pod względem możliwości, pod względem czasu, przez jaki będzie jeszcze służył klientom. Został zaprojektowany z myślą o śmigłowcach, które obecnie są na rynku, wykorzystywane przez użytkowników i które z czasem będą zastępowane – włączając w to Black Hawki – mówił o perspektywach AW149 wiceprezes PZL. Jeżeli będą zamówienia, niewykluczone jest otwarcie linii montażowych także we Włoszech i w USA.

Oprócz udziału w przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska, AgustaWestland prowadzi rozmowy na temat dostaw AW149 do włoskiej armii (w tym w wersji SAR dla sił powietrznych). Potencjalnymi klientami są także ZEA, Japonia, Korea oraz nieujawniony kraj z Afryki Północnej. Rozmowy powinny nabrać tempa po zakończeniu procesów certyfikacyjnych i kwalifikacyjnych.

Przetarg na zakup 26 opartych na wspólnej platformie śmigłowców dla wojska został ogłoszony pod koniec marca br. Trafią one do Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej. Najwięcej – 16 egzemplarzy – otrzymają Wojska Lądowe. Będą to maszyny w wersji wielozadaniowej – transportowej. Marynarka Wojenna dostanie siedem śmigłowców: cztery w wersji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz trzy poszukiwawczo-ratownicze (SAR). Również trzy śmigłowce w wersji SAR trafią do Sił Powietrznych.

Oprócz zakupu 26 maszyn przetarg obejmuje także pakiet logistyczny, zintegrowany system szkolenia oraz pakiet szkoleniowy.

Oferty mogą być składane do 7 maja br. Dostawy śmigłowców mają być realizowane w następujących terminach:

- do 30 listopada 2015 roku:
 • 12 szt. śmigłowców w wersji wielozadaniowo-transportowej dla Wojsk Lądowych;
 • 2 szt. śmigłowców w wersji zwalczania okrętów podwodnych ZOP dla Marynarki Wojennej;
 • 2 szt. śmigłowców w wersji poszukiwawczo-ratowniczej SAR dla Sił Powietrznych;
 • 3 szt. śmigłowców w wersji poszukiwawczo-ratowniczej SAR dla Marynarki Wojennej;
 • pakiet logistyczny;
 • zintegrowany system szkolenia oraz pakiet szkoleniowy.

 • - do 30 listopada 2016 roku:
 • 4 szt. śmigłowców w wersji wielozadaniowo-transportowej dla Wojsk Lądowych;
 • 1 szt. śmigłowca w wersji zwalczania okrętów podwodnych ZOP dla Marynarki Wojennej;
 • 1 szt. śmigłowca w wersji poszukiwawczo-ratowniczej SAR dla Sił Powietrznych.

 • - do 30 listopada 2017 roku:
 • 1 szt. śmigłowca w wersji zwalczania okrętów podwodnych ZOP dla Marynarki Wojennej.

 • Przetarg będzie prowadzony w następujących etapach: weryfikacja spełnienia wymagań przez Wykonawców; pobranie Warunków Przetargu; złożenie „Zgłoszeń do udziału w negocjacjach technicznych” wraz z niezbędnymi dokumentami i oświadczeniami; negocjacje techniczne; złożenie oferty ostatecznej; przeprowadzenie testów oferowanych śmigłowców; aukcja elektroniczna lub negocjacje z jednym wykonawcą; wybór oferty.
  Sławomir Kasjaniuk

  Ocena:  
  ( 19 )      nie oceniany
    Opinii:  

  15

    

  Dodaj swoją opinię

  Utworzony: 2017-06-11 23:20:05 ~~Chaspaycle~~

  Finasteride Results Pictures Propecia Online Generic Kamagra Cialis E Sclerosi Multipla tum. cash advance loans The confusion here is online loans are designed to be paid in two to four weeks paydays where the interest ranges from to a small price if it means fixing a section of the house or the care while waiting for the next paycheck.Acquistare Viagra Originale Viagra Online Cheap Aurochem Sildenafil Citrate 100mg Generico Cialis viagra Keflex Is Not Very Strong Kamagra Aus Der Apotheke cheap 80 mg vardenafil hcl Venta De Priligy En Espana Viagra Effetti Video Sildenafil 100mg Priligy Dosis Medicament Cialis 5mg Generic Viagra Pills Keflex Constipation Costo Propecia Effetti Collaterali Cheap Viagra Tablets Propecia Minoxidil Pill Cialis 500 Pills For Cheap Price viagra online pharmacy Acquistare Levitra 20mg Viagra Effetti Cialis Online Pharmacy 2095 Albuterol Inhaler Comprar Cialis Soft Online Priligy On Line Cialis France Achat Kamagra Jelly Reviews Tadalafil Levitra Overdose Precio De Levitra 10 Mg En Farmacia buy viagra online List Of Online Pharmacies How To Take Amoxicillin Cheap Levitra Order Valtrex Online El Viagra Y La Diabetes Can I Buy Cialis Online Drug Classification And Type On Amoxicillin Kamagra Sildenafil Citrate Tablets Cialis On Line Where To Order Worldwide Bentyl In Germany Viagra Durata Priligy Buy Online Uk Cialis Wo Bestellen Commander Baclofen Buy Levitra Online Celebrex To Buy In Canada Viagra Online Australia Viagra Sample On Line Us Pharmacy Buying Cheap Flagyl Wholesale Purchase Viagra Cheap Comprar Cialis Con Paypal Dyspnea As Side Effect From Keflex Mail Order Levitra Propecia United States Amoxicillin 800 Propecia Tablets Online Purchase Isotretinoin Pills Next Day Pharmacy Amex Priligy 30 Mg Funciona Cialis Generic Cytotec Online Pharmacies Cialis Rue Monge Cialis Buy Viagra Ansiolitico Per Giovani Cialis 20mg En Pharmacie Paris Levitra Amoxicillin Dosage Skin Infection Levitra Chimica viagra Cialis Generico 40 Mg Kamagra Legal Purchase Cialis Amoxicillin Causes Tinnutis Buy Dapoxetine Levitra Online Forum Nolvadex Tamoxifen For Sale Uk Viagra Gold 800mg Propecia Where To Buy Order Viagra With No Prescripyion Dutasteride 0.5mg Delivered On Saturday Generic Levitra Pill Amoxicillin E Acheter Viagra Par Paypal viagra Tadalafil Without Perscription Prix Cialis Boite 4 online pharmacy Priligy En Argentina Donde Comprar Inexpensive Cialis Online Brand Viagra Online Can You Take Amoxicillin With Lyica Online Renova Buy Where To Buy Priligy Online Cephalexin Free Full Text Journal Achat Viagra Dapoxetine En Ligne 259 Cheap Cialis 40mg Buy Plavix Online Uk Amoxicillin Reconstitution Cialis To Buy Speedial Viagra Online Pharmacy Viagra Online Fast Acheter Orlistat Soft Cialis Kamagra Pill Purchase Cialis Acheter Cialis Bon Marche Cialis Prices Viagra Originale In Italia Cialis Online Postepay Levitra Cost Propecia Impotenza Buy Cipla Silagra Levitra Pill Cialis En Diabeticos Tarif Cialis 5mg Low Cost Cialis Online Zithromax And Amoxicillin Taken Together Gelly Kamagra Levitra Pills Zithromax Pregnant Cheap Captopril 50 Mg Paypal cialis Vente Sildenafil 50 Mg

  Utworzony: 2017-06-09 01:06:44 ~~Chaspaycle~~

  Lioresal Vente En Canada Cialis 5mg Comment Prendre Cytotec Keflex Headache Levitra 40mg Sale Levitra Comparison Get Nexium Cheap Cheap Cialis Generic Flucort Cialis In Niederlande Cheapest Cialis Prix Cytotec Pharmacie Online Pharmaceutical Medications best price on levitra Cipro Prix De Vente Hidradenitis Suppurativa Amoxicillin How To Order Cialis Kamagra 100mg Test Keflex And Immonium Ad Dapoxetina Priligy Comprar Boutique Levitra Generique Wirkung Von Viagra Bodybuilding Viagra Cialis Zithromax J Code Suhagra Pills Online Cialis Discount Legally Cash On Delivery Amoxicilina For Sale Real Inverness Rite Aid Amoxicillin Price viagra online Buy Clomid Online Zest Creative Beer With Amoxicillin Levitra Tablet Provera Internet Visa Cod Only Otitis Media Treated With Amoxicillin Female Cialis Tab Amoxicilina Low Price Viagra Posologie Vidal cialis Compra Cialis Online Senza Ricetta Kamagra Apcalis How To Order Cialis Costo Cialis Generico In Farmacia Prices Cialis Levitra Buy Online Aromadex Cerco Levitra Online is it safe to buy levitra on line Viagra Online Without Prescription Cialis Without A Script Buy Vardenafil 10mg Doxycycline Hyclate 100mg Order Online Purchase Dyazide Online Low Price Cialis Levitra Ineffective buy accutane online no prescription Levitra Buy Generic Fluconazole Prices Metformin For Sale Rx Order Cialis In Usa Priligy Barata Cheap Tamoxifen Online cialis Cialis Pas Cher Lyon Canadian Pharmacies Cialis For Sale Buy Cialis best buy isotretinoin without a script North Dakota Pharmacy 4 U Uk Cialis Price Micardis Generic Viagra Sale Accutane Generic Cost Source Of Amoxicillin Acquistare Kamagra Svizzero Where To Buy Viagra Canadian Farmacie Propecia Toxicidad Levitra Trial isotretinoin acutane pills no physician approval overseas No Prescription Prednisone Buy Levitra Now Vente Cialis En France Priligy Etats Viagra Cialis Cialis E Cuore Buy Viagra In Ho Chi Minh 11 Cialis Pills Finasteride Nolvadex Kamagra Medicine levitra order online Levitra 10 Mgptt Super Pack Strong Viagra Cialis Active online pharmacy Achat Cialis En Belgique Cialis Effetti Buy Cialis Online Generic Progesterone Website Tablet Cheap Cialis 20mg cialis Propecia Efectos Colaterales Cialis Pour Homme Levitra On Line Cialis Without A Doctors Prescription Discount Cialis Without A Prescription Buy Real Viagra Online Cialis Senza Ricetta Roma Wirkung Cialis Und Viagra buy viagra Kamagra Sildenafil 32 Pills Buy Viagra In Ontario Buy Cialis Online Viagra Online Sales Buy Cheap Celexa Depoxitine Comprar Viagra Cialis Foro Prescription Free 2 5 Next Day Viagra Tadalafil Online Buy Flagyl In Little Rock Order Propecia Online No Prescription Cheap Cialis And Viagra Nuit Priligy Hydrochlorothiazide Website With Free Shipping Buy Levitra Now Buy Metronidazole 750 Mg Without A Prescription Amoxicillin And Tetracycline levitra sold over the counter Viagra Wirkung Cialis Prednisolone Order Online Australia Cialis Online Pharmacy Cialis Generico Dove Acquistare Cialis En Farmacias Precio By Cheap Viagra Cheap Tretinoin Without Prescription Original Xenical For Loss Weight Accutane Generic Cost Viagra Noprescription What Do You Take Cephalexin For viagra Prezzo Kamagra Best Canadian Drugstore Sildenafil Dosage Medicament Zithromax Cialis Lilly Rezeptfrei Generic Cialis Online Kamagra Oral Jelly 200mg Australia

  Utworzony: 2017-06-04 16:44:23 ~~Chaspaycle~~

  Amoxicillin For Bladder Infection Online Propecia Buy Cialis Online Credit Card Amenorrhee Clomid Pour levitra on line sale Zithromax Boots Need Provera Cheapest Cialis Online Cialis Without A Doctors Prescription Popular Pills Online Buy Priligy Usa levitra 100mg guaranteed lowest price Cheap Cialis Without Rx Viagra Con Cerveza Buy Levitra Vardenafil Keflex Similar Medications Price De La Propecia viagra prescription Cialis Non Ha Funzionato Cialis O Viagra Dove Comprare Low Price Cialis Best Price For Propecia 5mg Antibiotics Similar To Amoxicillin Buying Viagra Online Tinnitis Keflex Comprare Levitra 10 Mg Viagra Price Buy Generic Propecia Online Order Keflex Online No Perscription Order Cialis Online Usa Cialis 20mg Effets Secondaires Amoxil Chat Where To Order Viagra Baclofene En Belgique Can You Really Order Cialis Online 149 Buy Priligy Dapoxetine Online Levitra 20mg Prix Cheap Mexico No Rx Doxepin Propecia Dosage Order Now Macrobid Bacterial Infections Amex Accepted Comparaison Cialis Et Levitra Viagra Cost Sildenafil Mastercard Silagra 100 Uk For Sale Cialis Online Pharmacy Montreal Online Pharmacy Actu Viagra Medicament Kamagra Price Ou Puis Manly 100mg Review cialis Cialis 33 Anos Generique Amoxicillin Remede Tarif En Pharmacie How Much Is Accutane Wellbutrin And Breast Growth Site Pour Acheter Levitra Vardenafil Acheter Cialis Sur Ebay Amoxicillin For Child'S Ear Infection Brand Cialis Mebendazole Viagra.Es Cialis Buy Tamoxifen Gynecomastia For Sale Generic Pyridium 200mg Internet Best Generic Kamagra Il Viagra Italiano

  Utworzony: 2017-05-29 00:24:10 ~~Chaspaycle~~

  Keflex Dosin Cytotec Brand Name Cialis For Sale Cialis 10 20 Mg Precios Order Lasix Onlines Amoxicillin For Children Amoxicillin Clavulanate Potassium Suspension 600 5ml Shop Propecia Viagra Anziani Online Dostinex Fastest Shipping Buy Fluoxetine Online Generic Name For Keflex Zoloft Require Prescription In Canada Inderal Generic Cheap Plavix Canada

  Utworzony: 2017-05-27 20:32:36 ~~Chaspaycle~~

  Viagra 100mg Test Inderal Buy Cialis Viagra Erfahrungsbericht Buy Generic Plavix Online India Where To Buy Deltasone Viagra Dose 200 Mg Levaquin Where To Order On Line Overseas Order Cytotec In Usa Cheapest Viagra Anywhere Fluoxetine Online Shop Antabuse Online Levitra Se Necesita Receta Medica Propecia Diabetes Dejar De Fumar Buy Misoprostol Will Cephalexin Treat A Uti Cialis In 24 Ore Nolvadex Cheap Ampicillin Vs Amoxicillin Propecia Low Testosterone Drug Cheap Propecia Online Backup When Taking Jolessa And Amoxicillin Xyzal Buy Cheap Xenical Priligy Italy Lasix No Prescription Compra Antabuse Online Discount On Line Fedex Shipping Isotretinoin 10mg Medication Direct Priligy Pharmacy Amoxil Cost buy accutane in mexico Cephalexin No Prescriptions Cheap Kamagra Pills Viagra 40 Pills For 99 buy generic isotretinoin internet visa with free shipping Lasix Cost Acheter Nizagara Achat Viagra Sur Internet Avis Online Prozac Zyban No Prescription Propecia Significa Bueno Buying Propecia Precio Cialis Viagra Amoxil Package Insert Internet Order Vibramycin Amoxicillin Clavulanate Assium Generic Viagra Pages Edinburgh Cheap Strattera Online Comment Prendre Cytotec Buy Celexa With No Prescription Cheap Clomid Pill Buy Telmisartan Online