2012-04-06

AERO Friedrichshafen coraz bliżej

Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się w Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim największe w Europie targi lotnictwa ogólnego – AERO Friedrichshafen. W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby wystawców.

Jak informują organizatorzy w tegorocznych targach udział weźmie ponad 500 wystawców. - Widzimy bardzo duży popyt na tę imprezę w tym roku. Po kilku trudnych latach dla producentów lotnictwa ogólnego, ten rok pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Widzimy coraz bardziej wyraźne ożywienie gospodarcze zarówno w Niemczech, innych krajach europejskich jak i w Stanach Zjednoczonych - powiedział Roland Bosch, dyrektor AERO Friedrichshafen.

"Wszystko co lata" będzie ponownie tematem AERO 2012. Zaprezentowane zostaną samoloty ultralekkie, jedno i wielosilnikowe maszyny, śmigłowce, wiatrakowce, statki powietrzne turbośmigłowe i odrzutowe. Na wystawie znajdą się także nowe silniki oraz szeroka gama akcesoriów lotniczych. Organizatorzy spodziewają się największej liczby wystawców ze Stanów Zjednoczonych, ale będą również firmy z Nowej Zelandii Australii i Rosji.

Z całą pewnością jednym z ciekawszych elementów zbliżających się targów będzie E-Flight-Expo, które odbywa się we Friedrichshafen już po raz czwarty. Tym razem hasłem przewodnim ma być: „Elektrycznie, ekologicznie, ewolucyjnie”. Firmy, które się tam pojawią mają zaoferować alternatywne koncepcje napędów lotniczych. Wydarzenie uzyskało duże wsparcie dzięki nagrodzie przyznanej słoweńskiej firmie Pipistrel przez NASA. Spółka wygrała dzięki maszynie Taurus G4, która okazała się najbardziej wydajną konstrukcją o napędzie elektrycznym.

Organizatorzy targów zaplanowali także specjalny sektor dla wystawców nowych silników. Będzie można zobaczyć jednostki napędowe elektryczne, spalinowe oraz modele hybrydowe. W związku z ciągłym wzrostem cen paliwa lotniczego producenci napędów lotniczych mają pokazać wiele nowych, alternatywnych rozwiązań. W ramach imprezy odbędą się również liczne sympozja i wykłady na AERO Conferences 2012.

Na wystawie statycznej firma Diamond zaprezentuje dwa nowe modele: DA42 V1 oraz DA52. Pierwszym z samolotów, który zostanie pokazany będzie Diamond DA42 V1. Jest on znacznie bardziej zmodernizowany w stosunku do DA42NG, pierwszego modelu Diamonda, który wykorzystywał silniki Austro. W maszynie poprawiono aerodynamikę, koncentrując się m.in. na przebudowie osłon silników. Dzięki temu DA42 V1 uzyskał lepsze osiągi od swojego poprzednika. Austriacka firma przedstawi także więcej szczegółów dotyczących całkowicie nowego modelu DA52, który został zbudowany w oparciu o konstrukcję modelu DA50. W tym tygodniu (3 kwietnia) miał miejsce pierwszy lot tej DA52.

Kolejnym z wystawców będzie czeska firma Skyleader, która pochwali się czterema modelami swoich samolotów. Jednym z nich będzie Skyleader 600, który został zaprojektowany według wymagań klasy samolotów LSA i jest on rozwinięciem technologii wykorzystanej w modelach 200 oraz 500. Innym samolotem, jaki będzie można zobaczyć na wystawie statycznej to Skyleader 100. Jest to jednoosobowy dolnopłat, który służy głównie do lotów rekreacyjnych. Trzecim prezentowanym modelem będzie Skyleader 200. Jest to dwuosobowy dolnopłat o trójkołowym podwoziu. Przeznaczony jest głównie do lotów rekreacyjnych, jak również do szkoleń pilotów, a także do operacji specjalnych. Firma zapowiedziała również, że podczas tegorocznych targów swoją światową premierę będzie miał model Skyleader 400.

Wśród wystawców nie zabraknie niemieckiej firmy PC-Aero z samolotem Elektra One Solar. Jest to nowa wersja tego ultralekkiego samolotu, która kumuluje energię do latania dzięki ogniwom słonecznym zamontowanym na powierzchni skrzydeł.

Jednym z polskich akcentów na AERO Friedrichshafen 2012 będzie firma Aero-Service, która zaprezentuje ultralekki samolot Panda. Budowniczym maszyny jest Jacek Skopiński. Pierwszy lot tej ultralekkiej konstrukcji miał miejsce 28 września 2011 roku. Panda została zwycięzcą Lotniczego Orła 2011 w kategorii Debiut Roku.

Dopełnieniem całej imprezy będzie targ używanych samolotów. Dla wszystkich planujących wyprawę na targi, ale nie noszących się z zamiarem rezerwacji hoteli, istnieje możliwość wynajęcia miejsca na kempingu na terenie targów.

AERO Fridrichshafen 2012 odbędą się w dniach 18-21 kwietnia 2012. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.aero-expo.com .
bp

Ocena:  
( 3 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię