2017-01-09

98. rocznica zdobycia Stacji Lotniczej Ławica

Od wielu lat tradycją stały się uroczystości upamiętniające zdobycie przez Powstańców Wielkopolskich Stacji Lotniczej Ławica. Po raz kolejny wspominano ten bohaterski czyn zbrojny Polaków i jego znaczenie dla polskiego lotnictwa.

Uroczystości odbyły się w południe 5 stycznia przed pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, w parku przed „starym” terminalem Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Cześć bohaterom tamtych dni oddali m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z Wicewojewodą Marleną Maląg na czele, Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Jacek Pszczoła z delegacją oficerów Dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, oficerowie z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Mariusz Wiatrowski, Klub Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego z Prezes Barbarą Grześkowiak-Bocian, Prezes Aeroklubu Poznańskiego Tomasz Szczot, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego Krzesiny Krzysztof Melski z delegacją, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, liczne organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz uczniowie wielkopolskich szkół.

W swoim wystąpieniu Dowódca 2. SLT powiedział m.in.: „Wydarzenia sprzed 98 lat sprawiły, że Poznań stał się ważnym ośrodkiem lotniczym w kraju. Tak było w okresie Drugiej Rzeczypospolitej, tak było po II Wojnie Światowej i tak jest obecnie. Nie jest przypadkiem, że w naszym mieście stacjonuje Dowództwo najsilniejszego Związku Taktycznego Sił Powietrznych – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego oraz najnowocześniejsza baza lotnicza w poznańskich Krzesinach. F-16 – Polskie Jastrzębie. Rzec można: wczoraj Ławica, dzisiaj Krzesiny, ale wczoraj i dzisiaj jest to – Poznań!”

Hołd bohaterom tamtych dni oddano składając u stóp pomnika tradycyjne wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Sygnalista odegrał na trąbce „Ciszę”. Posterunek honorowy wystawiła 31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

kpt. Grzegorz Jasianek
oficer prasowy 2. SLT

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię