2016-03-14

36. rocznica katastrofy Kopernika

14 marca 1980 roku lecący z Nowego Jorku na stołeczne Okęcie Ił-62 „Mikołaj Kopernik” rozbił się niedaleko warszawskiego lotniska. W katastrofie poniosło śmierć 77 pasażerów oraz 10-osobowa załoga.

Rankiem 13 marca 1980 roku w Nowym Jorku wylądował samolot PLL LOT, Ił-62 „Mikołaj Kopernik” (SP-LAA). Wieczorem miał wracać na Okęcie. Z lotniska im. Johna F. Kennedy'ego samolot wystartował o godzinie 21:18 lokalnego czasu – z ponad dwugodzinnym opóźnieniem, spowodowanym silnym opadem śniegu. Był to lot LO 007 – ostatni tej maszyny. Był też ostatnim dla 77 lecących do Polski pasażerów oraz 10-osobowej załogi. Za sterami zasiedli doświadczeni piloci LOT-u z wieloletnim stażem: Paweł Lipowczan i Tadeusz Łochocki. Skład załogi dopełniali mechanik pokładowy Jan Łubniewski, nawigator Konstanty Chorzewski oraz radiooperator Stefan Wąsiewicz. Do tego cztery stewardessy, których prace doglądała szefowa pokładu Alicja Duryasz.

Po około dziewięciu godzinach lotu Ił-62 zbliżał się do Okęcia. Jednak z powodu problemów z wysunięciem podwozia (nie zadziałała kontrolka wypuszczenia głównego wózka) załoga zgłosiła odejście na drugi krąg. Uzyskano zgodę kontrolerów, zwiększono ciąg. Ta standardowa przy takich manewrach czynność niespodziewanie zapoczątkowała katastrofę.

Najpierw uszkodzeniu legł wał turbiny niskiego ciśnienia silnika nr 2. Obracająca się swobodnie turbina rozpędziła się i pękła na trzy części, które wyrzucone z ogromną siłą zniszczyły ważne elementy maszyny. Odłamki przebiły kadłub, dwa sąsiednie silniki, przewody zasilające i cięgna układu sterowania wysokością i kierunkiem. Ił-62 zaczął tracić wysokość.

Załoga wyłączyła dwa uszkodzone silniki 1 i 3, czwarty pracował na pełnych obrotach, ale sterowanie mogło odbywać się jedynie trymerem i lotkami. Okazało się to niewystarczające. Samolot zbliżał się do ziemi.

Ił-62 ściął skrzydłem drzewo i uderzył w powierzchnię zamarzniętej fosy, rozpadając się na wiele części. Śmierć poniosło 87 osób – nie przeżył nikt z obecnych na pokładzie.

Zobacz więcej: 32 lata temu rozbił się Ił-62 PLL LOT Mikołaj Kopernik
red

Ocena:  
( 0 )      nie oceniany
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię