2015-04-22

30 lat Cessny Caravan

Cessna świętuje 30-lecie modelu Caravan. Pierwszy egzemplarz jednosilnikowego, turbośmigłowego samolotu dostarczono do klienta na Alasce w lutym 1985 roku. W tym roku Cessna liczy na dostawę egzemplarza nr 2500.

Jubileusz modelu Caravan Cessna świętować będzie w Lakeland na Florydzie w USA, podczas odbywającej się w tym tygodniu międzynarodowej wystawy Sun ’n Fun (21-26 kwietnia). – Trzy dekady po wprowadzeniu do eksploatacji, Cessna Caravan wciąż definiuje segment nowoczesnych, jednosilnikowych samolotów użytkowych – powiedziała Christi Tannahill z firmy Textron, właściciela Cessny. Jak dodała, model 208 wciąż jest rozwijany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb klientów, a jedną z najnowszych wersji jest Grand Caravan EX (wyróżnia się m.in. przedłużoną kabiną i możliwością przenoszenia cięższego ładunku).

Caravan został zaprojektowany jako trwały i niezawodny samolot o niskich kosztach eksploatacji, przystosowany do operowania w obszarach z niekorzystną pogodą, górzystych, pozbawionych przygotowanych lotnisk. Wśród użytkowników modelu 208 są m.in. siły zbrojne, organy ścigania, służby porządkowe, organizacje ratownicze i humanitarne, przewoźnicy cargo oraz korporacje. Pierwszy Caravan został dostarczony 25 lutego 1985 roku klientowi na Alasce, dzień później do FedExu, który dziś korzysta z około 240 takich samolotów, chwaląc ich sięgającą 99 proc. niezawodność. Ale projekt rozwijany był już od roku 1981, a pierwszy lot Cessny 208 odbył się rok później. Do dzisiaj certyfikowane w stu krajach Caravany wylatały ponad 13 milionów godzin, zasługując sobie na miano prawdziwego woła roboczego amerykańskiego producenta.Cessna Caravan Amphibian (fot. Cessna)

Jeszcze w tym roku Cessna liczy na dostarczenie odbiorcy egzemplarza nr 2500. Obecnie producent oferuje modele Caravan i Grand Caravan EX z 867-konnym silnikiem Pratt & Whitney Canada PT6A-140 (o zwiększonych osiągach), oba dostępne także z pływakami (Amphibian). Towarowa odmiana Grand Caravan nosi nazwę Super Cargomaster EX.
red

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię