2016-02-23

28. SPLM patronem ulicy

Do 14 marca trwają ogłoszone przez Urząd Miejskie w Słupsku konsultacje społeczne dotyczące propozycji nazw i patronów dla nowych ulic i rond. Wśród propozycji jest m.in. 28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

22 lutego Urząd Miejski w Słupsku rozpoczął konsultacje społeczne, dotyczące propozycji nazw i patronów dla nowych ulic i rond znajdujących się przy nowej drodze krajowej nr 21 w Słupsku. Na stronie urzędu została zamieszczona ankieta z 33 propozycjami. Wśród nich znajduje się także związany przez niemal pół wieku z miastem 28. Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, bazujący do 2000 roku na lotnisku w Redzikowie.

Urząd Miejski zaprasza mieszkańców do oddawania głosów na wybrane propozycje nazw. Konsultacje zakończą się 14 marca.

Ankieta

28. pułk lotnictwa myśliwskiego został sformowany na bazie 10. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie koło Słupska w 1952 roku. Pierwszymi samolotami wprowadzonymi na jego wyposażenie były myśliwce MiG-15. W późniejszych latach na słupskim lotnisku bazowały także samoloty MiG-17, MiG-19 i MiG-21 oraz MiG-23.

W 1995 roku pułk przyjął nazwę wyróżniającą „Słupski”, a także otrzymał nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta Słupska i Ziemi Słupskiej.

Z końcem 2000 roku, po wycofaniu z uzbrojenia ostatnich egzemplarzy samolotu MiG-23, pułk został rozwiązany. Z jego historią można zapoznać się na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół 28. SPLM.
sk