2008-01-17

Samolot pasażerski przyszłości

„Latająca płaszczka” – tak został nazwany nowy projekt Boeinga we współpracy z NASA. Pokaz niespełna 230 kilogramowego, zdalnie sterowanego, eksperymentalnego odrzutowca - Boeing X-48B Blended Wing Body odbył się 27 lipca na terenie wyschniętego jeziora Rogers w Kalifornii.

Lot próbny trójkątnego samolotu o trzech silnikach osiągnął pułap 2286 metrów. Nagrywany był przez kamery zainstalowane tak, by pokazywały przebieg lotu oraz dokumentowały funkcjonowanie systemów i urządzeń.
Dzięki płaskiej, aerodynamicznej konstrukcji o dużej powierzchni skrzydeł oraz wykorzystaniu lekkich kompozytów do jego budowy samolot ma się łatwiej wznosić. Nie potrzebuje on także tak mocnych silników jakie są w obecnie latających samolotach. Będzie zatem spalał o ok. 20-25 % mniej paliwa i stanie się cichszy.
Termin prezentacji pierwszego, naturalnej wielkości prototypu Boeinga X-48B nie jest jeszcze znany. Dla Boeinga – koncernu konkurującego z niemieckim Airbusem, borykającego się z wewnętrznymi problemami wynikającymi z przegranego przetargu na amerykański samolot bojowy i oskarżeń o szpiegostwo w firmie Lockheed Martin – wyprowadzenie nowego X-48B byłoby niebywałym sukcesem. W końcu tego typu konstrukcja zrewolucjonizowałaby lotnictwo cywilne i byłaby przełomem w produkcji przyszłych maszyn.

Parametry techniczne nowego Boeinga X-48B Blended Wing Body :
- maksymalna masa startowa: ponad 400 ton
- rozpiętość skrzydeł: 90 metrów
- długość: 50 metrów
- dwa pokłady pomieszczą 800 pasażerów
- zasięg lotniczy: ponad 13 tys. kilometrów
- prędkość maksymalna: 900 km/godz.

Ocena:  
( 2 )      bardzo słaby
  Opinii:  

0

  

Dodaj swoją opinię